Saudská Arábia predstavila počas každoročnej moslimskej púte Hadždž úplne novú formu dopravy a to v podobe lietajúcich taxíkov bez pilota. Ako upozorňuje portál The Saudi Boom, ide o elektrický VTOL, známy aj pod skratkou eVTOL, teda lietajúce zariadenie schopné vertikálneho vzletu a vertikálneho pristátia. Existuje pritom hneď niekoľko startupov, ktoré vyvíjajú podobné zariadenia v západných krajinách.

Elektrické, rýchle a bez pilota

Tieto elektrické lietajúce taxíky poháňané množstvom vrtúľ podobne, ako moderné drony, majú zlepšiť dopravu medzi Mekkou a Medínou, pričom zároveň pomôžu zabezpečiť núdzovú dopravu a logistické služby. Ide o súčasť programu Saudi Vision 2030, v rámci ktorej krajina propaguje a implementuje formy udržateľnej dopravy využívajúce aj umelú inteligenciu, ktorá je pri bezpilotnej doprave potrebná.

Za výrobou tohto eVTOLu stojí čínska spoločnosť EHang, podľa ktorej je odporúčaná predajná cena v Spojených štátoch 410 000 amerických dolárov. Rozhodne tak nejde o lacný špás a je tiež nutné dodať, že naraz unesie len dve osoby. Pri preprave v rámci pravidelných liniek a bez pilota môže ísť o skutočne revolučnú formu transportu, až čas ale ukáže, o ako veľmi efektívnu a bezpečnú metódu vlastne ide.

Aj keď sú tieto zariadenia elektrické, ich vrtule môžu produkovať nepríjemný hluk. Viacerí výrobcovia ale argumentujú tým, že pri lietaní vo výške nie je tento hluk problematický. Faktom je, že sú takéto eVTOLy stále ďaleko od toho, aby sme ich bežne vídali v premávke. Očakávať ale môžeme limitovanú implementáciu, ktorá overí, či ide o potenciálnu dopravnú revolúciu alebo len slepú uličku.

Chcel ich aj Musk

O túžbe priviesť na trh „vlastný“ eVTOL pred niekoľkými rokmi hovoril aj miliardár Elon Musk, pričom v tomto snažení by mu mohla pomôcť automobilka Tesla, ktorá má s elektrickým pohonom množstvo skúseností. K tomu ale nakoniec nedošlo, keďže na to firma nemala ani zďaleka potrebné kapacity a už tak vyvíjala množstvo iných produktov.

Konkurencia rastie

Ako upozorňuje AIN, európska spoločnosť Avincis uzavrela dohodu s Airbusom, v rámci ktorej vyvinú vlastné plány na prevádzku eVTOLov. Výsledkom má byť CityAirbus s doletom 80 km, ktorého testovanie začne už v tomto roku. Aj v tomto prípade majú okrem klasickej dopravy elektrické VTOLy zabezpečiť aj núdzovú dopravu, napríklad pre záchranárov. V podstate totiž ide o menšie elektrické helikoptéry.

Významnú investíciu nedávno zabezpečil aj britský výrobca dronov Skyports, ktorý chce priniesť spustenie služieb aerotaxi v roku 2026. Nové financovanie umožní Skyports priblížiť komerčné letecké taxislužby realite s plánmi začať najskôr v Spojených arabských emirátoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú