Japonská spoločnosť teTra Aviation otestovala svoj komerčný eVTOL, ktorý chce čoskoro ponúknuť aj zákazníkom, ktorí sa zaujímajú o leteckú prepravu, informuje portál New Atlas. Podobný stroj chce postaviť aj Elon Musk, kvôli pracovnej vyťaženosti to však nedokáže – iný typ lietadla chce však zostrojiť ešte viac.

Šikovná a rýchla firma

K založeniu spoločnosti teTra došlo len v roku 2018 a svoj prvý elektrický VTOL (lietadlo s vertikálnom štartom a pristátím) chce začať predávať už v roku 2022. V porovnaní s inými spoločnosťami možno nevyzerá tak luxusne a futuristicky, na druhej strane je však k dispozícii oveľa skôr.

TeTra Mk-5 poskytne jedno sedadlo a maximálny dolet 160 km, čo je vzdušnou čiarou slušné číslo. Jeho neskoršia verzia má dosiahnuť maximálnu rýchlosť 160 km/h, pri ktorej teda dokáže letieť maximálne jednu hodinu.

Stroj dosiahne hmotnosť okolo pol tony a batéria vo verzii SN2 má kapacitu 13,5 kWh, píše spoločnosť na svojej webovej stránke. Komerčná verzia je však SN3 a vzhľadom na vyšší dolet a výkon tak zrejme dostane aj silnejšiu batériu.

Na každý kus sa pozrie úrad

Šikovný eVTOL spoločnosti teTra už objednalo niekoľko zákazníkov, avšak v USA ho registrujú len ako „doma skonštruované/experimentálne“ lietadlo. To znamená, že sa na každý kus pozrie inšpekcia z Federálneho leteckého úradu (FAA).

TeTra Aviation

Na ovládanie tohto stroja potrebuje zákazník, pochopiteľne, licenciu súkromného pilota. Podľa videa však stroj veľmi nádejne a bezpečne nevyzerá – do spustenia komerčnej produkcie pravdepodobne zopár múch vychytajú, vo vzduchu však pôsobí neisto a nestabilne.

Čo sa týka dizajnu, na rozdiel od strojov vyvíjaných konkurenčnými spoločnosťami je pomerne nudný a tak trochu hektický. Ich eVTOL totiž pripomína klasické lietadlo, na ktoré technici primontovali nesprávne krídla a následne až šialených 32 elektromotorov.

Konkurenčný eVTOL spoločnosti Archer Aviation. Zdroj: Archer Aviation

Musk má väčšie ambície

Elon Musk, majiteľ spoločností ako Tesla či SpaceX, ktorý sa stal druhou najhodnotnejšou súkromne vlastnenou spoločnosťou na svete, nedávno oznámil podobné úmysly. Vlastný eVTOL však postaviť nemohol, pretože by mu vraj „vybuchla hlava“.

Situácia sa tak trochu opakuje, avšak tentoraz túži Musk po čomsi inom, informuje portál Futurism. Na Twitteri sa totiž vyjadril, že „umiera túžbou vytvoriť nadzvukový eVTOL“. Opäť však dodal, že by mu vybuchol mozog. Mnohí v minulosti špekulovali, že sa môže touto cestou vydať práve Tesla, ktorá spôsobila v automobilovej doprave elektrickú revolúciu.

TeTra Aviation/Twitter

Aj keď to Musk vtedy odmietol, tento projekt stále nie je úplne mimo reality. Ak sa aj Tesla do tohto segmentu dostane o niečo neskôr, nemusí to byť úplne zbytočné – a to práve vďaka tomu, že na rozdiel od konkurencie chce Musk zostaviť svoj eVTOL tak, aby dosahoval nadzvukové rýchlosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú