Najbližšiu veľkú aktualizáciu Windows 10 má Microsoft naplánovanú na budúci rok. Už teraz však poznáme niektoré novinky, ktoré pribudnú v aktualizácii 21H1. Ako informuje Windows Latest, čaká nás množstvo vylepšení.

Na jeseň by mala doraziť menšia aktualizácia 20H2, ktorá bude akousi opravnou aktualizáciou verzie 20H1 bez zásadných funkčných či dizajnových noviniek. Nakoniec však vynovené Štart menu príde už v tejto aktualizácii, aj keď sa tak malo stať až na jar budúceho roka v spomínanej aktualizácii 21H1.

Verzia 21H1, alebo aj Iron, ako znie interné meno aktualizácie, mala doraziť už na jar budúceho roka, avšak Microsoft sa rozhodol pre uprednostnenie Windows 10X, a tak aktualizáciu Iron očakávame až v druhej polovici budúceho roka. Aj napriek tomu je už v súčasnosti testovaná len medzi vývojármi, prinášame prehľad, čo všetko so sebou prinesie.

Správa miesta na disku

Aktualizácia prinesie aj intuitívnejší spôsob správy diskov a ich častí. Microsoft teda zmodernizuje nástroj „Disk Management“. Bude modernejší a informáciám o disku pochopia a prácu s diskom zvládnu aj začiatočníci. Ako informuje Bleeping Computer, táto funkcia umožní zmeniť aj označenie diskov (písmeno pri názve, napríklad C:).

Nenechaj si ujsť
Ako bude vyzerať dizajn Windows 10 v budúcnosti? Zavládnu moderné prvky a úplne iné Štart menu

Zoznam nepoužívaných súborov a aplikácií

Táto funkcia má pomôcť v lepšom organizovaní voľného miesta. Funkcia bude vytvárať zoznam súborov a aplikácií, ktoré neboli dlhšiu dobu používané, a tak budeš môcť jednoducho vymazať tie z nich, ktoré skutočne nepotrebuješ. Zoznam zoradíš aj podľa dátumu vytvorenia alebo podľa veľkosti.

DNS over HTTPS (DoH)

Aktualizácia 21H1 zavedie podporu protokolu DNS over HTTPS (DoH), ktorý umožňuje rozlíšenie DNS pri šifrovaných pripojeniach HTTPS a má za cieľ chrániť súkromie pri webovom prehliadaní. S podporou DoH sa očakáva, že aktualizácia 21H1 zvýši súkromie Windows 10.

Nastavenie zvukových zariadení

Microsoft vylepší a zmodernizuje nastavenia zvukových zariadení. Budeme v ňom schopní nájsť informáciu o tom, ktoré zvukové zariadenie je predvoleným prehrávačom či dokonca môžeme kliknúť na určité zariadenie a nastaviť ho ako predvolené.

Správca úloh

Správca úloh dostane nový stĺpec s názvom „Architektúra“, ktorý pri každom spustenom procese informuje o použitej architektúre (x64, x86, xARM64).

Problémy s aktuálnou verziou

Nedávno sme písali o tom, že niektorí používatelia nemôžu nový update Windows 10 ani nainštalovať a ďalších naopak po inštalácii trápia problémy s modrou a dokonca aj zelenou obrazovkou smrti, informuje Windows Latest.

Aktuálne hlásia problémy s novými verziami aktualizácie KB4549951 a KB4566782 pre Windows 10 majitelia zariadení Lenovo ThinkPad, ktorí zaznamenali pády systému a modrú či zelenú obrazovku smrti práve po inštalácií najnovších balíkov od Microsoftu. Viac si o téme prečítaš v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom