Microsoft už čoskoro uvedie na trh veľkú májovú aktualizáciu Windows 10 s novými funkciami. Očakáva sa, že aktualizácia May 2020 známa aj ako 20H1 alebo verzia 2004, sa začne šíriť k používateľom 28. mája. Microsoft však už teraz pracuje na aktualizácii, ktorá príde v roku 2021, informuje TweakTown.

Po nadchádzajúcej veľkej aktualizácii Windowsu v máji sa tento rok očakáva ešte jedna menšia, najmä kvôli oprave chýb. Ďalšia veľká je potom naplánovaná až na prvú polovicu budúceho roka a dostane označenie Windows 10 21H1. Microsoft to zatiaľ neoznámil oficiálne, no príspevok na blogu spoločnosti odhalil podrobnosti o budúcich aktualizáciách Windows 10.

Prečítaj si tiež
Windows 10 prinesie praktické vylepšenie pri sťahovaní aktualizácií

Menšia aktualizácia Windows 10 20H2, ktorá by mala prísť v druhej polovici 2020, dostala interné meno Manganese (mangán, označenie Mn). V blogovom príspevku Microsoft náhodou potvrdil, že aktualizácia 21H1 sa v júni presunie do vývojovej vetvy Fast Ring, pričom jej interné meno je podľa periodickej tabuľky prvkov nasledujúce po mangáne, teda Iron (železo, označenie Fe).

„Testeri zapojení do programu Windows Insider aktuálne môžu testovať verziu Manganese. Očakávame, že verzia Iron sa do Insideru dostane koncom júna, kedy ju testeri budú môcť vyskúšať,“ píše sa v spomínanom blogu.

Windows 10 21H1, alebo teda Iron, bude prvou veľkou aktualizáciou v roku 2021 a očakáva sa, že príde najmä so zlepšeniami ponuky Štart. Microsoft už totiž o vylepšení ponuky Štart hovoril, v nadchádzajúcej aktualizácii sa však neočakáva.

Live tiles

Všetky známe vylepšené funkcie májovej aktualizácie si môžeš pozrieť v samostatnom článku. Spomenieme len kľúčové funkcie ako:

  • Preinštalovanie Windowsu z cloudu
  • Vylepšený správca úloh (Zobrazuje typ disku, teda či ide o SSD alebo HDD a tiež aj teplotu GPU)
  • Plávajúca kalkulačka

Ako informuje Windows Latest, zmena a vylepšenie ponuky Štart sa dá považovať za pomerne výraznú inováciu, takže ju nemožno očakávať v druhej tohtoročnej aktualizácii 20H2, nakoľko tá má byť len zväčša opravná bez zásadných funkčných či dizajnových noviniek.

Dá sa teda predpokladať, že vynovený Štart uvidíme niekedy koncom tohto roka v testovacej verzii a naplno by sa mal dostať do Windowsu 10 vo verzii Iron v priebehu budúceho roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom