Microsoft už postupne sprístupňuje finálnu verziu veľkej májovej aktualizácie. Pozri si prehľad tých najzaujímavejších funkcií a noviniek, ktoré obsahuje.

Najnovšia aktualizácia Windowsu 10 s označením 2004 by sa podľa portálu Windows Latest mala používateľom sprístupňovať už od dnes. Microsoft ešte dávnejšie na svojom webe zverejnil zoznam noviniek, ktoré sa budú v tejto aktualizácii nachádzať, pričom dnes sme ho rozšírili o ďalšie novinky.

Vylepšenie Cortany

Aktualizácie sa dočkala aj asistentka Cortana. Nachádza sa v samostatnom okne, dá sa meniť jej veľkosť a presúvať ju, teda rovnako ako sme zvyknutí pri iných oknách. Rovnako pracujú vývojári aj na rozširovaní jazykovej a regionálnej podpory.

Cortana experience

Microsoft

Nové emotikony Kaomoji

Po stlačení kombinácie kláves Win+“.“ (Windows+bodka) sa zobrazí okno s emotikonmi. Po aktualizácii k nim pribudnú japonské Kaomoji, ktoré sa skladajú najmä z japonských znakov.

Preinštalovanie Windowsu z cloudu

Doposiaľ bolo možné reinštalovať PC iba z existujúcich súborov Windows. Výhoda novej funkcie je, že na obnovenie systému nie je potrebný dodatočný priestor na disku na uloženie záložnej kópie systému. Najnovšia funkcia „Obnoviť z cloudu“ namiesto preinštalovania systému Windows 10 zo súborov v lokálnom systéme stiahne najaktuálnejšiu verziu Windows 10 a nainštaluje ju.

recovery improvements

Microsoft

Vylepšený správca úloh

Správca úloh vďaka novej aktualizícii zobrazuje typ disku, teda či ide o SSD alebo HDD. Nie je to však jediná nová funkcia správcu úloh. Zobrazuje tiež aj teplotu GPU za predpokladu, že má grafická karta dostatočne aktuálny ovládač. Funguje však iba s dedikovanými grafickými kartami, ktoré nie sú integrované alebo zabudované.

Jednoduchšie Bluetooth párovanie

Proces párovania jednotlivých zariadení pomocou Bluetooth bude po novom oveľa jednoduchší. Pri spárovaní sa zobrazí notifikácia za účelom spárovania. Nebude nutné teda ísť do nastavení počítača.

Bluetooth pairing

Microsoft

Plávajúca kalkulačka

Jednou z ďalších upravených aplikácií je aj kalkulačka. Dá sa upraviť jej veľkosť alebo pripevniť na vrch obrazovky, aby bola vždy na vrchu a viditeľná aj pri práci s iným oknom, ktoré by sa bežne dostalo nad ňu a prekrylo ju.

Calculator app

Microsoft

Vylepšenie integrácie s Linuxom

Ďalšou novinkou je príchod 2. verzie WSL (Windows Subsystem pre Linux), ktorý ponúkne ešte lepšie prostredie. WSL2 má vlastný linuxový kernel, ktorý okrem nových možností prepojenia týchto dvoch systémov prinesie najmä vylepšenia v oblasti výkonu. Celý systém by mal tak fungovať rýchlejšie, pričom spotrebuje menej kapacity operačnej pamäte. WSL2 bude dostávať aj aktualizácie prostredníctvom Windows Update.

linux
Zobraziť celú galériu (6)
Pexels / WallpapersWide

Vylepšenie Xbox Game Bar

Stlačením kláves Win+“G“ (Windows+písmeno G) sa otvorí herný panel počas hrania hry. Pribudne počítadlo FPS v reálnom čase bez inštalácie aplikácií tretích strán.

Voliteľné aktualizácie

Verzia 2004 prinesie do Windows Update nové menu, ktoré umožňuje zvoliť alebo preskočiť aktualizácie pre ovládače alebo iné časti systému. Pôjde napríklad o ovládače pre klávesnicu, myš, zbernicu PCI a iné, ktorých aktualizácie môžu byť cez toto menu nainštalované manuálne, alebo ich môžeš preskočiť.

Vylepšený Windows Search

Májová aktualizácia prináša aj vylepšenia pre Windows Search, ktoré znížia zaťaženie systému. Služba totiž po novom nebude pri indexovaní súborov spôsobovať vysoké využitie disku, čo si všimnú najmä majitelia počítačov so staršímy HDD diskami. Microsoft tiež vylepšil vstavaný korektor pravopisu vo Windows Search, ktorý teraz opraví aj malé preklepy.

Windows Hello v núdzovom režime

Funkcia Windows Hello, ktorá umožňuje odomykať počítač cez snímanie tváre, odtlačkov prstov či PIN kódu, bude odteraz prístupná aj pri spustení počítača v núdzovom režime.

 

Paint, WordPad a NotePad budú voliteľné

Zoznam takzvaných voliteľných aplikácií, ktoré je možné odinštalovať zo systému, obsahuje po májovej aktualizácii tri nové položky: Paint (Skicár), WordPad a NotePad (Poznámkový blok). Tieto legendárne aplikácie síce zo systému Windows 10 nezmiznú, avšak bude možné ich odinštalovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom