Microsoft už nejaký čas pracuje na operačnom systéme Windows 10X, no z oficiálnych informácií sme doteraz vedeli iba toľko, že bude určený pre skladacie počítače s dvomi obrazovkami. Nové úniky priamo od Microsoftu však priniesli viac informácií, ktoré potešia aj majiteľov klasických laptopov, píše TheVerge.

Ako sme už naznačili v úvode, nový Windows 10X je síce primárne určený pre skladacie počítače s dvomi displejmi, no Microsoft si zrejme uvedomil, že týchto zariadení nie je zrovna najviac, a preto príde Windows 10X aj na bežné počítače či notebooky, informuje WindowsCentral.

Okrem vylepšeného a modernejšieho dizajnu pride Windows 10X s mnohými technickými novinkami. Prvou novinkou má byť zmena starej a dobre známej ponuky Štart, ktorá sa v novom Windowse bude volať Launcher. Dominantnou funkciou Launchera bude integrovaný vyhľadávač, ktorý okrem aplikácií v počítači vie prehľadávať aj dokumenty na disku či na cloude a rovnako zobrazovať výsledky z vyhľadávania na internete. Relevancia zobrazovania sa bude upravovať podľa toho, ako často budeš na dané odkazy, aplikácie či dokumenty klikať.

Zmenami prejde aj Centrum akcií, v ktorom budú po novom notifikácie vizuálne oddelené od oblasti Rýchlych nastavení, no toto menu sa bude otvárať z rovnakého miesta na lište, ako je tomu v súčasnom Windowse 10. Aj samotná lišta sa bude dať prispôsobiť, ikony na nej si budeš môcť umiestniť do stredu lišty, okolo ikony Launchera, alebo budeš môcť používať už dobre známe rozloženie po krajoch lišty.

Vizuálnymi zmenami prejde aj File Explorer, o ktorom vieme, že Microsoft na ňom už dlhšiu dobu pracuje, no až teraz sme dostali možnosť vidieť prvé screenshoty, ako bude v skutočnosti vyzerať. Celý File Explorer by mal byť lepšie prispôsobený pre dotykové obrazovky a zmenami si prejde aj po dizajnovej stránke, ktorá bude pôsobiť modernejšie.

Vylepšené by malo byť aj prihlasovanie pomocou rozpoznávania tváre, kedy ťa dokáže kamera zariadenia identifikovať ihneď po prebudení zariadenia a takmer okamžite hodiť rovno do pracovnej plochy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP