Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA a SpaceX sa pustili do vyšetrovanie zdanlivo problematických padákov kozmických lodí Dragon. Problém sa týka nielen nákladnej verzie, ale aj kozmickej lodi Crew Dragon, ktorá mala takýto problém v novembri a zopakoval sa len pred pár dňami, keď sa nákladný Dragon vracal z Medzinárodnej vesmírnej stanice, informuje SpaceNews.

Príčina je neznáma

„Počas návratu misie SpaceX CRS-24 si tímy všimli, že jeden z padákov zaostával v rozbalení podobne, ako v prípade návratu misie Crew-2. Rýchlosť klesania bola v oboch prípadoch v toleranciách systému a všetky štyri padáky sa nakoniec pred dopadom otvorili,“ vyjadril sa hovorca NASA, Josh Finch.

Nie je zatiaľ jasné, čo presne tento problém spôsobuje, no môže to byť práve počet padákov. Tri padáky sú totiž stabilné, avšak pri štyroch vznikajú oscilácie a po otvorení troch je možné, že štvrtý nemá po spomalení kapsuly dostatočný nápor na rýchlejšie rozprestretie.

SpaceX

Bill Gerstenmaier, ktorý je viceprezident letovej a konštrukčnej spoľahlivosti v SpaceX, však ubezpečil, že sa v tomto smere ničoho rizikového neobávajú. Vyšetrovanie je tak skôr preventívne, za účelom zvýšenia spoľahlivosti a prípadného zjednodušenia systému – je totiž možné, že štvrtý padák v skutočnosti nepomáha dostatočne a len zvyšuje riziko.

Problém pretrváva od testov

Muskova kozmická firma a vládna vesmírna agentúra majú naplánovanú ďalšiu misiu s posádkou na apríl a problém chcú dovtedy vyriešiť alebo aspoň identifikovať. Ešte pred ňou sa však vydá k ISS kozmická loď Crew Dragon s komerčnou posádkou Ax-1.

NASA tiež potvrdila, že si všimla toto oneskorené rozprestretie počas misie Crew-2, ale aj niekoľkých, minimálne dvoch, nákladných misiách. Tie transportujú medzi Zemou a vesmírnou stanicou potrebné zásoby pre astronautov, ale aj vedecké experimenty a komponenty stanice.

SpaceX

Agentúra sa tak vyjadrila v reakcii na obvinenie z normalizácie odchýlky – teda proces, v rámci ktorého organizácia ignoruje problematické dáta v prípade, že nedošlo k žiadnemu vážnemu riziku či nehode. Čosi podobné spôsobilo smrť štrnástich astronautov v katastrofických haváriách Raketoplánov Columbia a Challenger, vysvetľuje SpaceNews.

Najdôležitejšia loď USA

Kozmická loď Dragon ostáva aj naďalej tou najdôležitejšou, ktorú majú Spojené štáty momentálne v prevádzke. Pridať sa k nej mal už dávno napríklad Starliner, ktorý vyvíja Boeing a lietať má na raketách Atlas V, avšak kvôli vážnym problémom ešte stále čaká na svoj náhradný testovací let.

Crew Dragon medzitým dostal k ISS tri štvorčlenné posádky astronautov a jednu komerčnú posádku na voľnú orbitu. Kozmická loď spoločnosti SpaceX pritom dostáva na Medzinárodnú stanicu nielen amerických astronautov, ale napríklad aj európskych.

SNC

Jeho službu môže doplniť, okrem Starlineru, aj moderný raketoplán Dream Chaser spoločnosti Sierra Nevada Corporation. Testovací let je naplánovaný na koniec tohto roka, avšak závisí aj od rakety Vulcan – a tá zase čaká na raketové motory BE-4 od Bezosovej firmy Blue Origin, pričom s ich vývojom má problémy.

Jedinou domácou možnosťou transportu astronautov tak ostáva Crew Dragon, ktorý chce SpaceX neskôr nahradiť raketou Starship.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú