Elon Musk sa prostredníctvom Twitteru podelil o najnovšie informácie týkajúce sa rakety Starship, ktorou chce jeho kozmická spoločnosť kolonizovať Mars. Zmeny sa týkajú najmä druhého stupňa, skvelé správy však prichádzajú aj pre ten prvý.

Viac motorov a oveľa lepšie

Najväčšia zmena, ktorú Musk oznámil, sa týka práve druhého stupňa Starship. V jej prípade sa doteraz počítalo so šiestimi raketovými motormi, pričom tri z nich mali byť optimalizované na prevádzku vo vákuu. Novšia verzia však dostane vákuových Raptorov až 6 a aj viac paliva.

Skvelé správy však prichádzajú aj pre samotné raketové motory Raptor, ktorých hromadnej produkcie a ďalšieho vývoja sa Musk obáva a upozorňoval na riziko krachu v prípade, že sa ju nepodarí poriadne a efektívne rozbehnúť. Nie je síce známe, v akom štádiu táto produkcie presne je, no podľa Muska sa na riešení pracuje.

NASASpaceflight/Youtube screenshot/Úprava redakcie

Vyjadril sa tiež, že ďalšie testované motory, ktoré občas ľudia zachytia neďaleko strediska SpaceX v McGregore, v Texase, budú už len motory Raptor 2. Tie majú v porovnaní so staršou verziou množstvo zmien a vylepšení a najmä je možné ich rozoznať aj vizuálne, keďže majú oveľa jednoduchšie potrubie.

Druhý let dostane len to najlepšie

Nedávno sa začali šíriť fámy o tom, že sa SpaceX chystá rozobrať prototyp Ship 20 a Booster 4, čo Musk tentoraz vyvrátil a potvrdil, že práve tieto dva sú podľa plánov aj naďalej tie, ktoré sa pokúsia dosiahnuť orbitu ako prvé.

Nasledovať ich bude prvý stupeň Super Heavy s označením Booster 5 a druhý stupeň Starship s označením Ship 21, pričom oba z nich sú už takmer hotové a čakajú najmä na motory. Oba tiež dostanú už novšie verzie, Raptor 2.

SpaceX

Nie je zatiaľ jasné, čo presne sa stane s nákladovým priestorom rakety Starship, ktorý mal byť jednou z jej veľkých výhod. Jednou z možností je jeho predĺženie a teda aj predĺženie celého trupu v prípade, že z motorov dokázali vývojom vydolovať väčší výkon – čo sa podľa Muska podarilo, z ťahu 185 ton až na 230 ton.

Trh zmení aj tak

Tak či onak je už teraz jasné, že ak bude systém fungovať, od základov zmení celý trh a to aj bez príliš veľkého nákladného priestoru. SpaceX potrebuje Starship na vynášanie novej verzie satelitov Starlink, ktoré sa do rakiet Falcon 9 nevmestia.

Raketa Starship firmy SpaceX, pomocou ktorej chcú dostať milión ľudí na Mars. Zdroj: SpaceX

Tieto lety poslúžia ako skvelé testy Starship a overia jej spoľahlivosť, pričom SpaceX dostane príležitosť vychytať všetky muchy a dohnať stroj k dokonalosti. A to ešte nejakú dobu potrvá, keďže vývoj stále prebieha a prototypy, ktoré sa pokúsia o orbitálny let začiatkom budúceho roka, sú ešte vždy pomerne ďaleko od finálnej verzie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú