Kozmická loď Starliner bola ešte začiatkom minulého roka favoritom v pretekoch o to, ktorá súkromná firma dostane ako prvá astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Väčšina odborníkov a uznávaných predstaviteľov vesmírneho priemyslu prekypovala istotou, že Crew Dragon spoločnosti SpaceX nemá šancu.

Od jeho prvého letu ale prešlo vyše roka a Starliner sa stále nevie dostať do vesmíru na svoj druhý testovací let, informuje Space. Je tento projekt skutočne prekliaty?

Aktualizácia 10. októbra 2021:

Ani po mesiacoch od oznámenia problémov s kozmickou loďou Starliner neboli chyby odstránené a NASA stále nemá konkrétny dátum letu, ktorý bol odložený hneď niekoľkokrát. Naposledy mal Starliner letieť na ISS ešte začiatkom augusta a predtým na jar tohto roka. Samotnú kozmickú loď museli odpojiť od rakety a presunúť ju späť do centra, kde tím inžinierov a technikov aj naďalej pracuje na odstránení problémov.

Situácia je však horšia ako sa čakalo a ani po mesiacoch od posledného odkladu nie je isté, kedy presne by mohol Starliner vzlietnuť vo svojom druhom testovacom lete. NASA vydala k riešeniu problémov len nie príliš jasnú aktualizáciu na svojom blogu, kde popisuje stále prebiehajúce vyšetrovanie a opravu problémov, ktoré majú byť spojené s izolačným ventilom okysličovadla na servisnom module.

Boeing

Boeing už doteraz pri testoch demonštroval funkčnosť ostatných ventilov, no problémy s jedným z nich naďalej pretrvávajú. K skúmaniu problému pritom spoločnosť využila aj zvukové inžinierstvo, aby efektívne identifikovala a analyzovala chybu. Samotný ventil zatiaľ nebol kvôli zachovaniu pre forenznú analýzu premiestnený a vybratý. Väčšinu ďalších chýb spojených s avionikou, letovým softvérom a elektrickými rozvodmi už inžinieri odstránili.

V nasledujúcich týždňoch plánuje Boeing vykonať ďalšiu sériu testov. NASA sa potom len v krátkosti zmienila, že najbližší testovací let kozmickej lode by mohol prísť v prvej polovici budúceho roka, čo však bude závisieť od situácie a pokroku v oprave komplexného problému, ktorý „uzemnil“ Starliner na ďalšie dlhé mesiace.

Aktualizácia 14. augusta 2021:

Problémy kozmickej lode Starliner sa ukázali ako oveľa vážnejšie a zložitejšie, než sa na prvý pohľad zdalo, píše The Verge. Jeho druhý demonštračný let sa preto odkladá na neurčito a konkurenčný Crew Dragon dovtedy možno stihne svoju tretiu ostrú misiu.

Raketa Atlas V, pripravená na vynesenie kozmickej lode Boeingu do vesmíru, si tak na let ešte chvíľu počká. Starliner musia podľa Space od rakety znovu odpojiť a presunúť ho do fabriky Boeingu, kde sa inžinieri a technici pokúsia o presnú identifikáciu a riešenie chýb.

NASA

Podľa Boeingu za problémy s ventilmi nemôže softvér a chyba je oveľa komplexnejšia. Spoločnosť spolupracuje na riešení s NASA a Aerojet Rocketdyne, ktorý ventily dodal.

Problémy si všimla aj ruská vesmírna agentúra Roskosmos a Boeingu ponúkla pomoc. Samozrejme, celé toto vyhlásenie pôsobí ako dosť silný sarkazmus a z americkej spoločnosti si skôr uťahujú, informuje Futurism. Bohužiaľ, niet sa čomu diviť. Ešte pred rokom bol Starliner favoritom, ktorý mal poraziť SpaceX.

Pôvodný článok:

Mal letieť včera – čo sa stalo?

Kapsula pre astronautov, známa ako Starliner, mala počas júla hneď niekoľko termínov pre svoju cestu k ISS. Ani jeden z nich nakoniec neplatil a za niektoré problémy nemohol ani samotný Boeing, ktorý kapsulu vyvinul a od NASA dostal kontrakt.

ULA/Flickr

Koncom júla sa ukázal ako problematický nový modul Medzinárodnej vesmírnej stanice, ktorý k nej pripojilo Rusko. Ten ISS vychýlil o jeden a pol otáčky a poriadne vystresoval technikov zodpovedných za jej prevádzku.

Včera, 3. augusta, sa však zdalo, že Starliner sa po vyše roku znovu dostane do kozmu a uáže svoje schopnosti. Raketa Atlas V spoločnosti ULA musí ale ešte pár dní počkať, pretože Starliner zatiaľ dokázal len jediné – v zálohe má oveľa viac problematických prekvapení, než sme čakali.

Problém s pohonom lode

Tory Bruno, riaditeľ firmy United Launch Alliance, ktorá mala dostať Starliner do kozmu, pôvodne oznámil, že druhý pokus o let je naplánovaný na ďalší deň 4. augusta. Ako sa ale ukázalo, problémy sú o niečo vážnejšie a kapsula potrebuje viac času. Kde je teda problém?

NASA/Boeing/John Grant

Dôvodom pre zrušenie včerajšieho letu je podľa NASA jeden z ventilov pohonného systému kozmickej lode Starliner, ktorý sa ocitol v nesprávnej pozícii. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o softvérovú chybu.

Prvý pokus o testovaciu misiu sa však uskutočnil 20. decembra 2019 a je tak trochu zarážajúce, že aj po tak dlhej dobe naráža stroj na ďalšie a ďalšie problémy. Crew Dragon medzitým vyniesol do vesmíru 10 astronautov a v pláne má už niekoľko komerčných misií.

Nefunguje a je oveľa drahší

Kozmická loď spoločnosti Boeing teda nielen že nefunguje, ale podľa správy, ktorú v minulosti zverejnila NASA, je asi až o 60% drahšia ako Crew Dragon. Kým vládna agentúra platí za sedadlo na kozmickej lodi Dragon približne 55 miliónov amerických dolárov, na kapsule Starliner stojí miestenka až 90 miliónov.

Na fotografii sa nachádza štartovacia rampa s raketou Falcon 9 a modulom Crew Dragon, ku ktorému je prichytené prístupové rameno pre posádku. Zdroj: NASA HQ Photo/Flickr

Za túto cenovku však nie je zodpovedný len Boeing, ale aj ULA, ktorá prevádzkuje raketu Atlas V. Tá na rozdiel od Falconu 9, ktorý vynáša Crew Dragon, nedokáže pristáť a byť opakované použitá. Cena letu tak pochopiteľne rastie (resp. neklesá).

Situáciu nezachraňuje ani problematika rakety novej generácie, známej ako Vulcan, ktorú ULA vyvíja. Tá totiž potrebuje moderné raketové motory BE-4, na ktorých pracuje Bezosova firma Blue Origin. Ako je ale známe, potrebné motory zatiaľ nedodala a Vulcan preto nemôže vykonať svoj inauguračný let do vesmíru.

ULA / Flickr

Podľa dostupných informácií zatiaľ nie je let Starlineru známy a čaká sa na potvrdenie nového termínu. V prípade úspechu misie sa kapsula 24 hodín po štarte pripojí k ISS a na jej palubu prinesie nákladu s hmotnosťou 260 kg, píše Everyday Astronaut.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú