Dnes je azda každému jasné, že ku každej službe, ktorú v online svete využíva, by mal mať jedinečné prihlasovacie údaje. Zatiaľ čo niektorí si ich nemajú problém zapamätať, iní si ich lepia hneď vedľa monitora a ďalší jednoducho využívajú šikovné aplikácie, ktoré si ich zapamätajú.

Ako sa ale opäť potvrdilo, ani toto riešenie nemusí byť ideálne – hlavne, ak si vyberieš nesprávnu appku. Strata hesla a osobných údajov ťa totiž môže pripraviť o ďaleko viac než len internetové profily. Dokazuje to aj najnovší prešľap slávnej appky.

Jeden prešľap za druhým

Zvolenie komplexných hesiel je kľúčové pre zvýšenie bezpečnosti v online priesotre, avšak s narastajúcim počtom služieb, ktoré ľudia používajú, a s nárastom počtu hesiel, ktoré treba zapamätať, sa mnohí obracajú k softvérovým riešeniam na riadenie hesiel.

Pixabay/Freepik (Úprava redakcie)

Populárne softvérové riešenia, ako je 1Password či LastPass, sa stali kľúčovými hráčmi v oblasti správy hesiel pre mnohých Slovákov. Tieto aplikácie ponúkajú možnosť generovania, uchovávania a automatického vyplňovania silných hesiel pre rôzne účty a webové stránky. Sľubujú užívateľom bezpečnosť a pohodlie pri správe ich online identít.

Napriek ich popularite a dôležitosti v digitálnom ekosystéme, aj takéto softvérové riešenia nie sú imúnne voči kybernetickým hrozbám. Ako sme ťa informovali v samostatnom článku, služba LastPass, ktorú s obľubou využíva aj mnoho Slovákom v uplynulých rokoch čelí ostrej kritike.

Nedávno totiž na povrch vyplývali informácie o masívnom hackerskom útoku ešte z decembra 2022, pričom služba priznala, že  počas útoku hackeri v skutočnosti získali masívnu databázu nielen hesiel, ale aj najcitlivejších osobných údajov používateľov. Prelomiť ju pritom zrejme nebolo až také ťažké, ako služba prvotne tvrdila, keďže sa to hackerom podarilo a ľudia ku dnešnému dňu stihli prísť o desiatky miliónov eur.

Aby toho nebolo málo, najnovšie LastPass čelí ďalším masívnym problémom. Ukázalo sa, že služba nedávno čelila rafinovanému útoku formou phishingu, ktorý kombinoval emaily, SMS správy a hlasové hovory s cieľom získať prístup k účtom jeho používateľov.

Slovákov zase oklamali
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú