Americká Kalifornia je považovaná za priekopníka v oblasti solárnej energie. Na konci roka 2023 mala Kalifornia inštalovanú celkovú solárnu kapacitu 46 874 MW, čo by stačilo na napájanie 13,9 milióna domácnosti. Solárna energia zabezpečuje 28 % výroby elektriny v štáte. Mimo to až asi 40 % domácností má svoju strechu vybavenú solárnymi panelmi.

Kalifornia je v bizarnej situácii

Ako najnovšie upozorňuje portál Futurism, aktuálne sa Kalifornia ocitla v pomerne bizarnej a jedinečnej situácii – má totiž až príliš veľa slnečnej energie.

Keďže viac ako štvrtina elektrickej energie pochádza zo solárnych zdrojov, štát zápasí s prebytkom energie počas slnečných dní, čo vedie k záporným cenám elektrickej energie a mätúcim problémom pre prevádzkovateľov rozvodných sietí.

Midjourney/Freepik/Úprava redakcie

Na rozdiel od fosílnych palív sa slnečná energia nedá ľahko regulovať, čo vedie k nepredvídateľným výkyvom energie. Táto nepredvídateľnosť spolu s vysokým ranným dopytom a dostatkom slnečnej energie na poludnie vytvára to, čo odborníci nazývajú „kačacia krivka“. Táto krivka predstavuje kolísanie dopytu a ponuky a pripomína profil kačice na grafe.

Tento prebytok síce podčiarkuje úspech solárnej energie, ale zároveň vyvoláva obavy. Ohromujúcich 95 % premrhanej elektrickej energie v Kalifornii v roku 2022 bolo vyrobených zo slnečnej energie, a to najmä z dôvodu nedostatku skladovacích kapacít. Táto neefektívnosť má vplyv nielen na hospodárstvo, ale môže viesť aj k budúcemu nárastu cien elektrickej energie.

Na obrázku sú solárne panely pri západe slnka.
One Earth System

V reakcii na to Kalifornia upravila svoju politiku a znížila stimuly pre vlastníkov solárnej energie prostredníctvom postupov, ako je net-metering. Cieľom tohto kroku je vyvážiť misky váh a odradiť od nadmerného využívania solárnej energie s cieľom zmierniť plytvanie. Vyvolalo to však kritiku zo strany zástancov obnoviteľných zdrojov energie.

Napriek problémom sa na obzore črtá nádej. Kalifornia skúma riešenia predaja prebytočnej energie susedným štátom. Okrem toho integrácia batériových úložísk ponúka sľubnú cestu na uskladnenie prebytočnej solárnej energie. Využitím batérií a iných technológií skladovania chce Kalifornia predĺžiť využiteľnosť solárnej energie dlho do noci a znížiť tak závislosť od fosílnych palív.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú