Elektromobilita postupne preniká do všetkých odvetví cestnej dopravy a výnimkou nie je ani nákladná doprava. Volvo už disponuje niekoľkými elektrickými nákladnými vozidlami, no teraz prichádza druhá generácia ťahača VNR, ktorá prináša signifikantné vylepšenia najmä v dojazde, informoval Electrek.

Prvá generácia plnohodnotného elektrického ťahača Volvo nedisponovala príliš oslnivými parametrami. Batéria s kapacitou 264 kWh zabezpečuje dojazd 240 km na jedno nabitie a pomocou rýchlonabíjačky sa dobije na 80 % za 70 minút.

Volvo

Tieto parametre tak obmedzujú ťahač na kratšie trasy, ideálne v rozsahu maximálneho dojazdu, nakoľko ani nabíjanie v tomto prípade nie je príliš oslnivé.

Dvakrát väčšia batéria a takmer dvojnásobný dojazd

Ako uvádza Volvo na svojom webe, druhá generácia ťahača NVR disponuje novou generáciou batérií Volvo, ktoré sú schopné uschovať až o 40 % viac energie. Navýšila sa aj maximálna možná kapacita akumulátora, ktorá pri novej generácii dosahuje 565 kWh.

NEPREHLIADNI
Kontroverzná automobilka Nikola vstáva z popola. Po klamstvách a škandáloch konečne dodala prvý elektrický ťahač

Dojazd na jedno nabitie sa vďaka tomu zvýšil až na 440 km, čo je už rozhodne použiteľné aj na prepravu nákladu na dlhšie trasy. Volvo NVR v konfigurácii s najväčšou batériou sa totiž dobije na 80 % kapacity za 90 minút.

To je síce viac než pri prvej generácii, no netreba zabúdať, že batéria je v tomto prípade viac než dvojnásobne väčšia. Pre vodičov kamiónov navyše nepredstavuje nabíjací čas až taký problém, nakoľko vodiči nákladných vozidiel majú povinné prestávky a maximálny nepretržitý čas jazdy je 4,5 hodiny.

Pri priemernej rýchlosti 90 km/h by batéria s dojazdom 440 km na 4,5 hodiny bez problémov vystačila, následne môže počas prestávky vodič nákladiaku nabíjať.

Volvo

Ponuka elektrických ťahačov rastie

Švajčiarska spoločnosť Futuricum ukázala, ako by mohli vyzerať budúce elektrické ťahače. Ten ich prešiel na testovacej dráhe viac ako 1000 km na jedno nabitie.

Futuricum Logistics 18E už aktívne využíva logistická spoločnosť DPD. Ťahač disponuje „papierovým“ dojazdom 760 km na jedno nabitie, čo je už samé o sebe veľmi pekné číslo.

Švajčiarsky ťahač zaň vďačí masívnej, až 680 kWh batérii, ktorú dodáva automobilka BMW. Spoločnosť sa ale rozhodla, že udávaný dojazd prekoná a pokúsila sa dokonca o svetový rekord v dojazde elektrického ťahača, ktorý sa jej napokon aj podarilo pokoriť.

Designwerk Group/YouTube/Screenshot

Pri prekonávaní rekordu sa pochopiteľne pre vozidlo vytvárajú čo najideálnejšie podmienky, ťahač s hmotnosťou 15,5 ton bol preto bez nákladu a bol obutý na špeciálnych pneumatikách Continental.

Vonkajšia teplota 14 stupňov Celzia bola taktiež ideálna, ťahač sa preto mohol vydať na oválny okruh, kde absolvoval celkovo 392 kôl počas 23 hodín. Dvojica vodičov sa striedala po 4,5 hodinách a ako uvádza DPD na svojej stránke, ťahaču sa podarilo prejsť neuveriteľných 1099 km priemernou rýchlosťou 50 km/h, informuje DPD v tlačovej správe.

Vodík alebo batérie?

V súvislosti s cestnou nákladnou dopravou sa stále viac diskutuje o tom, či je vhodnejší vodíkový pohon, alebo pohon na batérie. Nabitie 680 kWh batérie bude pochopiteľne trvať omnoho dlhšie, než by trvalo dotankovanie vodíkových nádrží.

Silu vodíkovej technológie v nákladnej doprave potvrdzujú aj vodíkové ťahače spoločnosti Hyundai. Flotila nákladiakov Hyundai Xcient, ktorá brázdi Švajčiarsko už 11 mesiacov, prekročila magickú hranicu jedného milióna najazdených kilometrov.

Hyundai

Za tento čas znížila flotila kamiónov na palivové články emisie CO2 o viac ako 631 ton, pričom 46 vozidiel Xcient využíva 25 švajčiarskych firiem. Kamión Xcient dostal pred mesiacom s príchodom vynovenej verzie aj viaceré vylepšenia.

Dojazd na jedno natankovanie predstavuje 400 km. To nie je žiaden oslnivý údaj, no dotankovanie vodíkového ťahača trvá podstatne menej než nabíjanie elektromobilu, v závislosti od vonkajšej teploty od 8 do 20 minút.

Aktuálne je k dispozícii iba jedna konfigurácia druhej generácie nákladiaku Hyundai Xcient s nápravou 6×2. Predchádzajúca generácia je však stále dostupná v konfigurácii 4×2.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú