Nákladiak Hyundai Xcient už vo svojej prvej generácii vzbudil veľký dojem a cesty po celom svete brázdi už niekoľko kusov týchto vozidiel. Teraz ale automobilka prostredníctvom tlačovej správy informuje, že Xcient dostáva zásadné dizajnové, ale ja technické vylepšenia.

Aktualizácia 3.7.2021:

Flotila nákladiakov Hyundai Xcient, ktorá brázdi Švajčiarsko už 11 mesiacov, prekročila magickú hranicu jedného milióna najazdených kilometrov, informovala automobilka v tlačovej správe.

Za tento čas znížila flotila kamiónov na palivové články emisie CO2 o viac ako 631 ton, pričom 46 vozidiel Xcient využíva 25 švajčiarskych firiem. Kamión Xcient dostal pred mesiacom s príchodom vynovenej verzie aj viaceré vylepšenia. 

Pôvodný článok:

Vynovená verzia má podľa automobilky poskytovať vodičom omnoho lepší zážitok z jazdy. Na prvý pohľad si zrejme každý všime vynovenú chrómovú mriežku chladiča, ktorá pozostáva z hexagonálnych otvorov.

Nechýba množstvo detailov v modrej farbe, ktoré odrážajú nielen to, že Hyundai Xcient je ekologický, ale najmä to, že sa jedná o vodíkové vozidlo. Nový model je vybavený dvomi 90 kW vodíkovými palivovými článkami, ktoré dávajú dokopy výkon 180 kW. Oproti predchádzajúcej generácii tak ide o mierne zhoršenie, keďže tá disponovala 190 kW článkami.

Elektromotor má výkon 350 kW a poskytuje skvelý krútiaci moment 2237 Nm. Vodík je možné uskladniť až v siedmych veľkých nádržiach, ktoré ponúkajú kombinovanú kapacitu 31 kg. Predošlá generácia mala nádrže s kapacitou 32 kg.

Hyundai

Dojazd na jedno natankovanie predstavuje 400 km. To nie je žiaden oslnivý údaj, no dotankovanie vodíkového ťahača trvá podstatne menej, než nabíjanie elektromobilu, v závislosti od vonkajšej teploty od 8 do 20 minút.

Aktuálne je k dispozícii iba jedna konfigurácia druhej generácie nákladiaku Hyundai Xcient s nápravou 6×2. Predchádzajúca generácia je však stále dostupná v konfigurácii 4×2.

Hyundai

Vodíková ofenzíva v plnom prúde

Hyundai nevsádza všetko len na jednu kartu, ktorou sú pri konkurenčných automobilkách batériové vozidlá. Vo veľkom pracuje aj na vodíkových technológiách, čoho dôkazom je aj nákladiak Xcient.

NEPREHLIADNI
Hyundai tromfol Teslu aj Nikolu. Prvý kamión na vodík už začína brázdiť európske cesty

Iba v minulom roku automobilka dodala do Švajčiarska 46 kusov prvej generácie Xcient, ktoré dohromady k máju 2021 najazdili 750 000 km. Znížili tým emisie CO2 o 585 ton v porovnaní s naftovými ťahačmi.

Hyundai

Do konca tohto roka plánuje automobilka do Švajčiarska dodať ďalších 140 kusov vodíkových nákladiakov a celkovo ich má v Európe do roku 2025 brázdiť cesty viac ako 1 600.

Okrem veľkého úspechu v Európe sa Xcient teší popularite aj na čínskom trhu, kam by chcel Hyundai v blízkej budúcnosti taktiež vo veľkom expandovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom