Azda najkontroverznejšia automobilka súčasnosti vstáva z popola. Nikola má za sebou príbeh plný klamstiev a zavádzania, na základe čoho nikto ani nečakal, že svoj elektrický ťahač s názvom Tre pretaví do reality. Portál InsideEVs ale informoval, že prvé dva kusy už spoločnosť dodala zákazníkovi v USA.

Nikola sa za posledný rok stala neschválne slávnou najmä kvôli problémom, ktoré v priebehu rokov spôsobil je zakladateľ Trevor Milton. Po dlhom odmlčaní však automobilka predsa len priniesla produkčnú verziu ťahača.

Zatiaľ iba dva kusy

Spoločnosť Total Transportation Services Inc. dostala dva kusy ťahača Nikola Tre, ktoré budú premávať v prístavoch v Los Angeles a Long Beach. Americká preprávaná spoločnosť má z nových kamiónov určite veľkú radosť, no ešte väčšiu radosť musí mať automobilka Nikola, nakoľko konečne začína rozbiehať výrobu a dodávky svojich produktov.

Total Transportation Services Inc. má dokonca zmluvu až na 100 ťahačov Nikola, pričom 30 z nich má byť batériových a 70 bude fungovať na vodíkový pohon. Batériové ťahače by mohli dostať už do konca roka 2022 a vodíkové im Nikola dodá do roku 2023.

NEPREHLIADNI
Vysmieval sa Tesle a Muskovi, teraz skončil na súde. Zakladateľa firmy Nikola obvinili z podvodov

Ťahače sa vyrábajú v spoločnom závode s automobilkou IVECO v nemeckom Ulme a Nikola Tre je postavená na platforme IVECO S-Way, takže od „vlastného“ elektrického ťahača má Tre pomerne ďaleko.

Vlastná továreň spoločnosti, ktorá rastie v Arizone, aktuálne testuje predsériovú výrobu. V roku 2022 chce automobilka vyrobiť 2 400 elektrických ťahačov a v roku 2023 sa má produkcia zvýšiť až na 20 000 kusov ročne.

Ťahač Nikola Tre disponuje dojazdom okolo 550 km na jedno nabitie, ktorý zabezpečuje masívna batéria s kapacitou 753 kWh. Z 10 % na 80 % sa vďaka 240 kW nabíjaniu nabije už za 120 minút. Výkon tohto ťahača je rovných 480 kW, teda 645 koní.

Po veľkom nadšení prišlo sklamanie

Príbeh automobilky Nikola sa už teraz rozhodne veľkými písmenami zapisuje do kroniky automobilového priemyslu. Obrovský „hype“ a zdanlivý megaúspech vystriedali kontroverzie a škandály. Samotný zakladateľ automobilky Trevor Milton bol obvinený z niekoľkých podvodov, medzi ktorými bolo aj obvinenie zo zavádzania investorov spoločnosti.

Tech Vision/YouTube

Nikola totiž ešte v roku 2018 zverejnila video svojho ťahača, ktorým zavádzala doslova všetkých. Ťahač vo videu ani nebol funkčný, hoci sa zdalo, že za sebou ťahá príves pomocou svojho vlastného pohonu. Kamión vo videu však šiel dolu kopcom a poháňala ho iba gravitácia.

Automobilka neskôr všetko priznala a následne to s ňou išlo skutočne z kopca. Nikola Motors na svojom webe uviedla, že kontrakt so spoločnosťou Republic Services na výrobu niekoľkých tisíc elektrických kamiónov na zvoz smetí je zrušený. Posledným „klincom do rakvy“ bolo zrušenie spolupráce s General Motors a koniec plánov výroby pickupu Badger. Akcie spoločnosti okamžite klesli o 20 %.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú