Volvo patrí medzi najväčších výrobcov nákladných vozidiel na svete, pričom už minulý rok zahájila výrobu svojich prvých elektrických nákladiakov Volvo FL Electric a FE Electric. Plány automobilky však pri dvoch modeloch nekončia. V priebehu budúceho roka chce uviesť na trh kompletný rad ťažkých nákladiakov s elektrickým pohonom, informovala spoločnosť prostredníctvom tlačovej správy.

V najbližších rokoch prídu veľké zmeny

Švédska automobilka len nedávno oslávila veľký míľnik vo svojej histórii, keď spustila v Belgickom závode v Gente výrobu vôbec prvého plne elektrického modelu, ktorým je stredne veľké SUV XC40 Recharge.

Okrem automobilov je však Volvo veľkým hráčom aj na poli nákladných vozidiel, kde už od minulého roka ponúka dva ľahšie modely FL Electric FE Electric, ktoré sú určené pre rozvoz v mestách a zvoz odpadu v Európe a už 3. decembra začne v USA a Kanade predaj modelu VNR Electric určeného pre regionálnu prepravu.

Ďalšia etapa v posune k elektromobilite nás čaká už budúci rok, kedy Volvo predstaví kompletný rad elektrických ťažkých nákladných vozidiel Volvo FH, Volvo FM a Volvo FMX, ktoré budú v Európe využívané v regionálnej preprave a na stavbách v meste.

Tieto modely budú mať celkovú hmotnosť súpravy až 44 ton, dojazd na úrovni 300 kilometrov a momentálne podliehajú prvým testom v prevádzke. Predaj sa spustí budúci rok a sériovú výrobu zaháji automobilka v roku 2022. V roku 2021 tak bude Volvo predávať v Európe už kompletný rad elektrických nákladných vozidiel pre oblasti distribúcie tovaru, zvozu odpadu, regionálnu prepravu a obsluhu stavieb v mestách.

Zobraziť celú galériu (1)
Volvo FL Electric / Zdroj: Volvo

Na ťažké kamióny si ešte počkáme

„Rýchlym nárastom počtu elektrických ťažkých nákladných vozidiel chceme prispieť k tomu, aby naši zákazníci a kupujúci prepravných služieb dokázali dosiahnuť svoje ambiciózne ciele v oblasti udržateľnosti. Vo vlastnom obore podnikania sme odhodlaní smerovať v budúcnosti k udržateľnosti,“ uviedol Roger Alm, prezident spoločnosti Volvo Trucks.

Čo sa elektrických nákladiakov pre náročnú ťažkú diaľkovú prepravu týka, tie plánuje spoločnosť predstaviť v priebehu desaťročia. V tomto prípade však okrem „klasických“ akumulátorových elektrických vozidiel pôjde aj o nákladiaky s palivovými článkami, na ktorých vývoji uzavrela automobilka spoluprácu aj s konkurenčným Daimlerom.

Cieľom Volva je zahájiť predaj elektrických nákladných vozidiel s pohonom na vodíkové palivové články v druhej polovici tohto desaťročia, pričom do roku 2040 chce spoločnosť svoje nákladiaky a kamióny úplne zbaviť závislosti od fosílnych palív.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú