Komiksový epos Zacka Snydera momentálne valcuje internet a Warneri si rozhodnutím vypustiť do sveta novú verziu Justice League spravili skvelé promo. Aj keď zo strany HBO zatiaľ stále čakáme na zverejnenie čísiel sledovanosti, určite nešlo o fiasko, keďže filmoví nadšenci na sociálnych sieťach nehovorili prakticky o ničom inom a masívny záujem o film v Ázii napríklad spôsobil niekoľkohodinový výpadok serverov HBO Go.

Diváci na vydanie Snyderovej verzie apelovali takmer štyri roky a výsledný film ukázal, že čakať sa skutočne oplatilo. Rozšírená Justice League je totiž ucelenejším a vo všetkých smeroch lepším diváckym zážitkom.

Vydanie filmu napriek tomu sprevádza trpká príchuť, keďže HBO potvrdilo, že Snyderova verzia filmu nebude oficiálne zapadať do DC Extended Universe a stojí mimo vydaných i plánovaných filmov. To je zároveň obrovská škoda, keďže záver filmu otvoril zaujímavé scenáre a jasne naznačil smer, akým by sa pokračovania mohli uberať.

Ako to malo vyzerať?

Text nižšie môže obsahovať spoilery.

Hlavný záporák Justice League, Steppenwolf, bol síce na konci filmu porazený, v porovnaní s hlavným záporákom Darkseidom však išlo len o zahrievacie kolo a skutočný boj o záchranu Zeme sa mal iba začať. Snyder totiž Justice League od začiatku plánoval ako trilógiu, čomu zodpovedali aj viaceré náznaky pokračovania počas príbehu i otvorené scény v samom závere filmu, kde sa po boku Batmana a preživších superhrdinov konečne objavil aj Joker.

Warner Bros.

Záhadne pôsobiaca scéna v závere filmu potvrdila, že Justice League 2 sa mal odohrávať v alternatívnej realite, tzv. Knightmare, v ktorej sa Darkseidovi podarilo zavraždiť Lois Lane, dostať Supermana na stranu zla a s pomocou svojich vojsk dosiahnuť totálnu dominanciu nad našou planétou.

Dej Justice League 2 by sa zameriaval na posledný odboj superhrdinov vedených Batmanom, po boku ktorého mali stáť napríklad Flash, Cyborg, Mera, Deathstroke či Joker. Druhý diel by sa zároveň niesol ešte v temnejšom duchu ako jeho predchodca, keďže Wonder Woman i Aquaman by v ňom boli stret so Supermanom neprežili.

Čítal si už? 
Tvorcovia Money Heist vypustili seriál plný sexu a drog. Nový hit Netflixu z toho nebude (recenzia)

Pokračovanie by zároveň venovalo priestor viacerým novým postavám (Mera, Joker, Deathstroke), hlavným antagonistom by v ňom bol Superman, ktorý sa ako nepriateľ superhrdinov ukázal už v závere Justice League. Vyvrcholením filmu malo byť cestovanie Flasha v čase späť do minulosti, aby pred prichádzajúcou katastrofou varoval Batmana a napravil kľúčovú udalosť, ktorá ku alternatívnej budúcnosti viedla.

Nový Pán prsteňov

Tretí diel mal nakoniec predstaviť totálnu vojnu, kde by sa v boji proti Darkseidovým silám spojili všetky krajiny i vojská zeme a vedení členmi Justice League by vo finálnom masívnom strete Darkseida porazili.

Warner Bros.

To potvrdzuje aj samotný režisér, ktorý svoju predstavu stručne prezentoval v jednom z mnohých rozhovorov.

Keď Darkseid dorazí na Zem, vo filme, ktorý nikdy neuvidíte, sa všetky armády Zeme znova spoja tak, ako tomu bolo predtým. Tentoraz by tu boli napríklad lietadlové lode a príslušníci špeciálnych jednotiek, všetky ozbrojené sily by pochodovali spoločne, pridali by sa ku nim vojská Atlantídy aj Amazoniek. Takto by vyzeralo naše veľké finále.

Dvojica pokračovaní mala rovnako predstaviť viaceré zaujímavé dejové odbočky, napríklad v podobe siedmeho člena Justice League, Martian Manhuntera, či Batmanovho syna a jeho budúceho nasledovníka.

Dvojica filmov mala v pláne predstaviť aj tábor záporákov, v ktorom mal priestor okrem Darkseida dostať aj jeho mocný nasledovník DeSaad alebo anti-hrdinka Granny Goodness. Celkovo tak prvý diel Justice League predstavoval iba akýsi prequel ku hlavným udalostiam a Snyderova vízia bola, aby sa film pompéznosťou i štýlom rozprávania vyrovnal trilógii Pána prsteňov.

Plánovaná trilógia mala zároveň pripraviť pôdu pre ďalšie samostatné supehrdinské filmy. Vlastných sóloviek sa mali dočkať napríklad Deathstroke, Cyborg či nový vedúci S.T.A.R. Labs, Silas Stone, z ktorého sa mal vo vlastnom filme stať Atom. Iným smerom sa mali uberať aj už vzniknuté filmy ako napríklad Wonder Woman 2, z ktorej sa medzičasom stala nie najlepšie prijatá Wonder Woman 1984.

Warner Bros.

(Ne)hľadanie kompromisov

Je teda jasné, že Zack Snyder mal s univerzom DC úplne inú víziu a je ťažké povedať, ako by populárny komiksový svet vyzeral, ak by sa do kín v roku 2017 dostala jeho verzia filmu. Aj napriek spokojnosti fanúšikov so Snyderovou verziou Justice League i skvelej reklame pre HBO Max, momentálne nič nenasvedčuje tomu, že by sme sa naplnenia pôvodných vízií mali dočkať.

Vzťah medzi Warner Bros. a Zackom Snyderom bol vďaka neustálym konfliktom pri nakrúcaní Justice League silne naštrbený, režisér dokonca odmietol, aby ho štúdio platilo za dokončenie prác novej verzii filmu, a to aj napriek tomu, že pretáčky a práce na ňom trvali takmer štvrť roka. Podľa vlastných slov si takto „s týmito ľuďmi“ (ako ich označil v rozhovore pre Vanity Fair) zabezpečil silnú vyjednávaciu pozíciu pre presadenie vlastných nápadov.

Určite nezmeškaj
Masívne rozšírenie univerza Game of Thrones. HBO chystá tri ďalšie nové seriály, tu sú detaily

Snyderova manželka Deborah, ktorá sa na tvorbe Justice League rovnako podieľala, len v polovici marca potvrdila, že spoločne s manželom sa už posunuli ďalej a momentálne vôbec nemyslia na pokračovanie Justice League. Dôkazom je Snyderov najnovší film Army of the Dead, ktorý sa už budúci mesiac dostane do ponuky Netflixu.

Warner Bros.

Snyderovu víziu už však za hlavu hodili aj vo Warner Bros., kde po kasovom fiasku Justice League kompletne prekopali stratégiu a namiesto tímoviek stavili na samostatné superhrdinské filmy. S niektorými to po komerčnej stránke vyšlo (Aquaman, Shazam!), snímkami ako Birds of Prey či Wonder Woman 1984 naopak Warneri svetu opäť dokázali, že najväčším nepriateľom DC filmov nie je konkurenčný Marvel, ale samotné štúdio so svojou nejednoznačnou a neustále sa meniacou víziou.

Nikdy nehovor nikdy

Dočkáme sa teda niekedy pokračovania Snyderovej verzie Justice League? Nateraz všetko nasvedčuje tomu, že nie. Režisér ani Warneri spolu na túto tému podľa všetkého vôbec nekomunikujú a obe strany nateraz vznik ďalšieho filmu odmietajú pripustiť.

Warner Bros.

Silným argumentom pre Warner Bros. budú predovšetkým čísla sledovanosti na HBO Max, ktoré vzhľadom na obrovský hype určite neboli malé. Dvere však k prípadnému pokračovaniu úplne nezatvoril ani Zack Snyder, ktorý iskričku nádeje predsa len živí.

„Vždy sa pýtam, čo je pravdepodobnejšie? Že ma Warner Bros. požiada o pokračovanie Justice League? Alebo že vzkriesia tri roky starý film, utratia milióny dolárov na to, aby ho vrátili do môjho originálu a opätovne ho vypustili? Myslím, že pokračovanie by bolo omnoho pravdepodobnejším scenárom ako to, čo sa práve stalo. Na margo toho teda hovorím, „Kto vie, čo prinesie budúcnosť?“

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom