Álex Pina ešte pred pár rokmi patril k neznámym umelcom, aktuálne však jeho meno patrí k najvyhľadávanejším v seriálovom svete.  Španielsky producent totiž stojí za viacerými známymi seriálmi, kde najznámejším z nich je bez najväčších pochýb vydarená dramatická séria Money Heist, známa tiež ako La casa de papel.

Netflix to pochopiteľne skúša aj s inými projektami, kedy minulý piatok do obsahu pridal ďalší obdobný zárez, rovnako zasadený na Pyrenejský polostrov. Ja som úvodnú osmičku častí Sky Rojo stihol pozrieť prakticky za dva večery, pričom musím skonštatovať, že o ďalší hit, kvalitatívne zrovnateľný práve s vynikajúcim Money Heist, v tomto prípade bohužiaľ nepôjde.

Seriálu hrá do karát neopozeraná premisa

Za Sky Rojo stoja rovnakí filmári, ako už za spomínaným Money Heist či minuloročným vlažne prijatým seriálom White Lines. Už pri týchto kúskoch nám ukázali, že vyobrazenie explicitných tém v prostredí streamovacej služby im problém nerobí, pričom pri aktuálnej novinke ešte viac pritvrdili.

Stredobodom príbehu je trojica prostitútok Coral (Verónica Sánchez), Wendy (Lali Espósito) a Gina (Yany Prado), ktorých spleť životných udalostí doviedla na nelichotivú kariérnu cestu. Podobne ako všetky ostatné zamestnankyne úspešného klubu Las Novias, v práci sú držané nasilu, pričom väčšina výplaty odchádza okamžite na splatenie dlhu majiteľovi podniku Romeovi (Asier Etxeandia).

Netflix

Jedného dňa však Romeo prekročí už tak posunuté medze a takmer na smrť dobodá Ginu. V zapätí do jeho kancelárie vpadnú Wendy a Coral, ktoré kolegyňu, rozpoltením pasákovej hlavy na polovicu, v poslednej chvíli zachránia.

Určite nezmeškaj
Legenda sa vráti. Bláznivá komédia s Jimom Carreym bude po 27 rokoch pokračovať

Extrémne nápadným spôsobom opúšťajú bordel, kradnú auto a vyberajú sa na cestu, po ktorej túžili každý večer po šichte – cestu slobody. V pätách ale majú dvojicu verných posluhovačov svojho bývalého šéfa, ktorí útek hlavných hrdiniek významne komplikujú.

Rýchle tempo prepletané hlúpymi momentami

Nastolenie univerza, príbehu a zvrat prebieha nesmierne rýchlo, kedy už prvá, ani nie polhodinová epizóda odhalí viac, ako väčšina seriálov počas celej série. Odsýpanie príbehu Sky Rojo je rýchle a často skáče medzi dejovými linkami, čo môže nejedného diváka rušiť.

Seriál má tendenciu aj na úsečke tridsiatich minút rozoberať tajný milostný románik jednej z hlavných postáv, súčasnú krízu týkajúcu sa úteku, ale aj minulosť a príbehový pôvod úplne inej postavy.

Netflix

Podobne ako dva predchádzajúce výtvory filmárov, prelomové univerzum nečakaj ani tu. Zážitok stavia na neustálej potrebe zvyšovania napätia, ohrozovania obľúbencov a takmer absolútnej absencii kľudnejších momentov.

Keď už z času na čas tempo spomalí, väčšinou vtedy scenár preskočí na sekundárnu príbehovú linku, kde vysvetľuje celú mašinériu obchodu so ženami. Okrem neustávajúcej akcie, drsných hlášok, drog a sexu totiž seriál nezabúda ani na vzdelávací aspekt, a to poukazovaním na temnú stránku prostitúcie nielen v Španielsku.

Netflix

Zaujímavú premisu tak kazia viaceré dejové nezmysly, kedy som sa ako divák neraz chytal za hlavu nad rozhodnutiami či už kladnej alebo zápornej strany. Tým nenahrávajú ani neustále epochálne prednesy charakterov v najvypätejších situáciách, ktoré postavám aj vzhľadom na ich sociálne zasadenie ako divák jednoducho neveríš.

Excelentná technická stránka

Promptnému tempu sedí vypiplaná práca s kamerou. Tá v akčných pasážach sleduje objekty záujmu do najbližších detailov, pričom sa štáb neustále hrá s kompozíciou a svižnými pohybmi.

Sviežim dojmom pôsobí aj „rozrezanie“ obrazovky na niekoľko okien, v ktorých sa odohrávajú rôzne scény. Tento efekt patril naprieč ôsmimi časťami medzi moje najobľúbenejšie, čo umocnil aj častý sprievodný príhovor rozprávača, komentujúceho obe udalosti súčasne.

Nenechaj si ujsť
Disney zarobilo na ďalší megahit. Falcon and the Winter Soldier je predzvesťou akčnej bomby, aká medzi seriálmi nemá obdoby

Ako v La casa de papel či White Lines, tak aj v Sky Rojo sú udalosti na obrazovke sprevádzané komentárom ústrednej postavy, v tomto prípade hlasom Coral. Aj vďaka tomu sa práve jej dostáva najväčšieho priestoru, pričom vzhľadom na ukončenie prvej série môžeme očakávať, že ďalšie epizódy rozvedú práve jej, na prvý pohľad neodvoditeľné dôvody k výberu takejto cesty životom.

Netflix

Za čo si novinka zaslúži plný počet bodov je jej zvuková stránka. Hudobný podklad si aj mimo streamovacej služby bude hľadať súceho konkurenta len ťažko, o čom svedčí fakt, že počas celej minutáže seriálu som siahol po Shazame hneď niekoľkokrát.

Hudba pozostáva z viacerých žánrov, ako inak reflektujúcich aktuálne dianie na obrazovke. Siaha od elektrických tónov vynikajúco kooperujúcich často s neónovým vizuálom až po indie vlnu 90. rokov. V repertoári pritom nájdeš až dve skladby preslávené filmovou ikonou Trainspotting, a to Perfect Day od Lou Reeda či Atomic od zoskupenia Sleeper.

Ďalšie La casa de papel? Ale kdeže…

Sky Rojo je príjemnou jednohubkou a víkendovou oddychovkou. Pod pozlátkom vo forme vynikajúcich efektov a práce s kamerou však ponúka pomerne ploché prevedenie inak zaujímavej zápletky.

Rozporuplnosti scenára nepomáha ani jeho neustála potreba zanechania akéhokoľvek odkazu. Na prvý pohľad krehké spoločníčky sa v časovom horizonte osem častí totiž zmenia zo života zlomených prostitútok na cieľavedomé drsňácke hrdinky ako vystrihnuté z plátien kín 80. rokov.

Netflix

Novinku od Álexa Pinu teda radím do kategórie guilty pleasure titulov, ktoré môžeš vynechať a prakticky o nič neprídeš. V prípade, že sa dokážeš povzniesť nad všetkými nezmyslami a na seriál sa budeš pozerať len ako na čistokrvný akčňák veľmi opatrne požmurkávajúci na staršie Tarantinové či Rodriguezové diela, pridaj si k hodnoteniu kľudne jeden bod navyše.

HODNOTENIE

6/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú