V dnešných dňoch existuje veľké množstvo programátorov, ktorí dokážu vytvoriť kód pre rôzne účely. Medzi zrejme najstarších programátorov patrí táto dôchodkyňa z krajiny vychádzajúceho slnka. Tá vo vysokom veku 81 rokov predstavila svoju prvú aplikáciu pre smartfóny od výrobcu z Cupertina. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Drvivá väčšina dôchodcov a ľudí staršej generácie si drží od modernej techniky značný odstup. To však neplatí pre dôchodkyňu Masako Wakamiya z Japonska, ktorá zvláda ovládať počítač ľavou zadnou. Skúsenosti s touto technikou Masako získavala od svojich 60-tych narodenín. Až 43 rokov svojho života strávila ako pracovníčka v poprednej japonskej banke. Svoje znalosti využila na vytvorenie aplikácie pre iPhony.

zdroj fotografie: Inquirer Technology

Nenechaj si ujsť
Chlapík sa pokúšal navigovať 15-metrovú loď pomocou iPadu, po strate WiFi signálu nastala katastrofa

Predstavenie aplikácie prebehlo minulý týždeň. Ňou si jej tvorkyňa chcela uctiť japonský sviatok „Hinamatsuri“, ktorý je skôr známy ako Dievčenský deň. Jej aplikácia ľuďom predstavuje bábiky, ktoré sú spájané s týmto sviatkom. Aplikácia s názvom Hinadan zobrazuje 12 bábok. Ide v podstate o akúsi hru, kde sú bábky zoradené v rôznych pozíciách. Hra so štyrmi úrovňami končí po usporiadaní všetkých bábok na ich správne pozície. Táto aplikácia však nie je jediným výtvorom japonskej dôchodkyne.

zdroj fotografie: Uganda Today

Masako Wakamiya totiž spravuje aj blog, na ktorom ľuďom prináša zážitky z jej ciest. Okrem toho však ešte ľudí učí, ako správne používať Excel. Pokiaľ ťa nová aplikácia Hinadan zaujala, môžeš si ju jednoducho stiahnuť z obchodu App Store. Masako je priamym dôkazom toho, že aj vo vysokom veku si môže človek splniť svoje sny. Ak sa chceš dozvedieť viac o tejto japonskej dôchodkyni, môžeš si pozrieť priložené video z akcie TEDx, kde Masako rozpráva o starnutí s modernými technológiami.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
100%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]