Jeseň je ďalším obdobím, kedy výrobcovia smartfónov predstavujú svoje novinky, aby upútali pozornosť zákazníkov. Po septembrovej premiére nových iPhonov sa pred pár dňami dostala na svet aj 3. generácia Pixel smartfónov od Googlu. Dva rozdielne smartfóny týchto rivalov ponúkajú jedinečné prémiové vlastnosti, ktoré teraz detailne odhaľuje nové porovnanie.

Nie je tomu ani mesiac po tom, čo Apple ukázal najnovšie iPhony, ktoré kráčajú v šľapajách minuloročného iPhonu X. S identickým dizajnom, no vylepšenými útrobami prišiel konkurenciu ohroziť aj iPhone Xs, ktorý svojimi rozmermi vyhovie väčšine milovníkov kompaktnejších smartfónov. Na druhej strane tu máme nový Google Pixel 3. Ten sa orientuje na fanúšikov čistého Androidu, ktorí túžia nielen po výkone, ale aj skvelých fotoaparátoch. Kvality oboch modelov sú nepopierateľné, no stále medzi nimi nájdeme zásadné rozdiely, ktoré nás presviedčajú o ich výhodách, respektíve nevýhodách.

Google Pixel 3 je o čosi väčší.

Zobraziť celú galériu (4)
Screenshot/PhoneArena

Ako Apple, tak aj Google znova tento rok stavil na dve veľkostné verzie svojich vlajkových lodí. Odhliadnuc od veľkého iPhonu Xs Max a Google Pixel 3 XL tu máme stále relatívne kompaktný iPhone Xs a Pixel 3. Najnovší model Googlu je však o čosi väčší ako jeho úhlavný nepriateľ a prichádza s konštrukciou o rozmeroch 145.6 x 68.2 x 7.9 mm, pričom iPhone Xs je o pár milimetrov menší. Jeho telo o veľkosti 143.6 x 70.9 x 7.7 mm je vhodnejšie pre používateľov s menšími rukami.

Dominantou iPhonu Xs je väčšia obrazovka a tenšie rámiky.

Za svoje menšie rozmery vďačí nový iPhone Xs najmä minimálnym rámikom displeja, ktoré sú po všetkých stranách naozaj úzke. Google naopak znova stavil na vrchné čelo a spodnú bradu Pixelu 3, ktorý tak stále nezapadá medzi bezrámikové smartfóny. Napriek väčším rozmerom sa doň zmestila 5,5″ obrazovka. iPhone Xs naopak poňal až 5,8″ panel, ktorý má síce nechválne známy výrez, no dokáže zobraziť viac obsahu.

29-gramový rozdiel v hmotnosti.

Zobraziť celú galériu (4)
Samuel Elkins/YouTube

Nenechaj si ujsť
Google Pixel 3 a Pixel 3 XL opäť posúvajú hranice mobilného fotografovania. Majú to iPhony tento rok spočítané?

Väčšie rozmery Pixelu 3 sa však nepodpísali na väčšej hmotnosti, ktorá u tohto sklom pokrytého modelu činí len 148 gramov. Pri používaní iPhonu Xs bude jeho hmotnosť v rukách poriadne cítiť, pretože je ťažší presne o 29 gramov. Na hmotnostný rozdiel u týchto smartfónov pritom nemá vplyv batéria, ktorá je u novinky Applu menšia, ale väčšia obrazovka, spolu s o čosi ťažšou konštrukciou.

Pýcha Applu ponúka viac pamäťových verzií.

Zobraziť celú galériu (4)
Marques Brownlee/YouTube

Zatiaľ čo Google tromfol Apple v ponuke cloudového úložiska pre svoje smartfóny, kde ponúka zákazníkom neobmedzené množstvo gigabajtov pre súbory, jeho nové Pixely ponúkajú menej pamäťových verzií. Obaja konkurenti začínajú v základe so 64 GB ROM. Najnovší iPhone Xs ale ďalej prišiel aj v 256 GB a 512 GB prevedení, avšak Pixel 3 končí pri najvyššej verzii so 128 GB ROM.

Podobné farebné prevedenia.

Google Pixel 3 prišiel tento rok so sklenenou zadnou stenou, ktorá je rozdelená na lesklú a matnú časť. Pri pohľade na ňu tak môže tento dizajn pripomínať viac kov než sklo, pričom pri novom iPhone Xs nájdeme len lesknúce sa sklo. Oba modely však dostali podobné farebné verzie. Prémiový Apple smartfón sa chváli známym prevedením „Space Gray“, „Silver“ a novou zlatou farbou. Google ale využil pre podobné farby jednoduchšie označovanie, a to „Just Black“, „Clearly White“ a „Not Pink“.

Najnovšie verzie operačných systémov sú samozrejmosťou.

Zobraziť celú galériu (4)
Marques Brownlee/YouTube

Nenechaj si ujsť
Filmár porovnal iPhone Xs s profesionálnou kamerou za tisícky eur. Výsledok je ohromujúci

Aj keď to nebýva u iných výrobcov pravidlom, smartfóny týchto gigantov prišli aj tento rok s najnovšou predinštalovanou verziou operačného systému iOS a Android, ktorý prichádza vo svojej nepoškvrnenej podobe.

U oboch modelov môžeme zabudnúť na 3,5 mm jack. Pýšia sa však vodeodolnosťou a bezdrôtovým nabíjaním.

Moderné trendy opäť zaúradovali pri oboch novinkách týchto spoločností, ktoré znova nedostali obľúbený 3,5 mm audio jack. S týmto prvkom výbavy sa stretávame čoraz menej a je zrejmé, že sa postupne z konštrukcií smartfónov nadobro vytratí. Naopak sme sa tento rok u Google Pixel 3 dočkali aj vodeodolnosti rovnako ako u iPhonu Xs, pričom obaja podporujú tiež bezdrôtové nabíjanie.

„Single“ kamera Pixelu 3 si vedie o čosi lepšie než dvojica objektívov v iPhone Xs.

Apple tento rok poriadne zapracoval na kvalite duálneho fotoaparátu, aby tak používateľov ohromil ešte lepšou kvalitou objektívov iPhonu Xs. Google sa zasa nepodriadil trendom a aj v Pixeli 3 využil iba jediný fotoaparát, ktorému však doprial poriadnu nálož softvérových úprav. Tie sa vo výsledku starajú o perfektné zábery, ktoré sú podľa mnohých ešte o krok pred tými z iPhonu Xs.

Google priniesol duálny sefie fotoaparát pre náročných.

Nenechaj si ujsť
Google tvrdí, že ak chceš najlepší fotoaparát, kúp si namiesto iPhonu Xs Google Pixel 3

Selfie vládnu svetu mobilnej fotografie a preto sa obaja výrobcovia pri vývoji svojich noviniek sústredili aj na vylepšenie tejto fotovýbavy. iPhone Xs znova dostal TrueDepth kameru so 7 MPx rozlíšením, ktorá dokáže spraviť naozaj dobrý kus práce. Pixel 3 ale poprvýkrát prichádza s duálnym 8 MPx selfie fotoaparátom, ktorý obsahuje aj širokouhlý objektív. Spolu so všetkými softvérovými vylepšeniami si môžu majitelia oboch týchto modelov vybrať tiež úroveň rozostrenia pozadia.

Zásadný cenový rozdiel.

Ceny nových smartfónov stále stúpajú a výnimkou tento rok nebol ani iPhone Xs, ani Google Pixel 3. Oba kúsky sú pritom v porovnaní s predchodcami drahšie o pár desiatok eur. Pri pohľade na výslednú sumu je však stále výhodnejšou voľbou Pixel 3, ktorého cena začína na 859 € za 64 GB variant. Za iPhone Xs s rovnako veľkým úložiskom ale zákazník u nás zaplatí až 1 179 €.

Rozdiel vo výške 320 € je skutočne vysoký. Ušetrené peniaze by pritom mohol majiteľ nového Pixelu 3 minúť za príslušenstvo a ešte by mu aj čosi zvýšilo. Ako sa vraví, koľko ľudí, toľko chutí a aj tu platí, že výber nakoniec ostáva na preferenciách zákazníka.

Ktorý smartfón by si si zvolil ty?

  • Google Pixel 3
    122 hlasov
  • iPhone XS
    38 hlasov

Celkovo hlasovalo: 160

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom