Smartfónový svet sa pred pár dňami rozrástol o nové Pixely 3. generácie, ktoré dostali hneď niekoľko zásadných vylepšení, aby upútali pozornosť fanúšikov. To však chce dosiahnuť aj dostupný iPhone Xr, ktorý príde na trh už onedlho. Ako nový Pixel 3, tak aj iPhone Xr disponuje výborným hardvérom a vlastnosťami, no každý z tejto dvojice chce pozornosť používateľov pútať iným spôsobom.

Apple a Google predstavujú raz ročne svoje vlajkové lode, ktoré prinášajú stále lepšie vybavenie a funkcie pre čo najlepší používateľský zážitok. Veľkú rolu hraje aj dizajnová stránka týchto kúskov, ktorá sa však oproti minuloročnému iPhonu X a Pixelu 2 výrazne nezmenila.

Zmeny sa tak dotkli najmä útrob iPhonu Xr a Pixelu 3, ktoré prinášajú ešte výkonnejší hardvér, skvelé fotoaparáty a elegantný dizajn v zaujímavých farbách. Tieto novinky od dvoch konkurenčných spoločností sú si v celku podobné a zákazník sa tak pri výbere môže rozhodovať najmä nad operačným systémom. Otázkou však stále ostáva či je svojimi vlastnosťami lepší iPhone Xr, alebo Pixel 3 za podobnú cenu?

Malý cenový rozdiel nahráva v prospech Pixelu 3.

Ani jeden z týchto smartfónov zatiaľ nenájdeme na trhu, no záujemcovia si už môžu Pixel 3 predobjednať, pričom prví zákazníci ho dostanú 18. októbra. Predobjednávky na iPhone Xr budú spustené 19. októbra a vybavované od 26. októbra. V základnej verzii so 64 GB ROM si však lacnejšie kúpime práve nový Pixel 3, ktorého cena začína na 860 €. Konkurenčný iPhone Xr s rovnakou pamäťou stojí ešte o 9 € viac.

Apple stavil na viac farebných prevedení.

Nenechaj si ujsť
Google tvrdí, že ak chceš najlepší fotoaparát, kúp si namiesto iPhonu Xs Google Pixel 3

Skvelý dizajn oboch modelov dopĺňajú elegantné farby. V tomto smere má viac na výber fanúšik iPhonu Xr, ktorý dostal až 6 farieb konštrukcie a vybrať si tak každý môžeme z klasickej čiernej, bielej, ale aj žltej, oranžovej, červenej a modrej verzie. Google Pixel 3 naopak ponúka 3 farby, a to „Just Black“, „Clearly White“ a „Not Pink“.

Pixel 3 ponúka menej pamäťových verzií.

Keďže je iPhone Xr o čosi lacnejším modelom než jeho drahší súrodenci, najvyššiu 512 GB pamäť u neho nenájdeme. Základný model začína so 64 GB ROM a pre viac úložiska je dostupná tiež 128 GB a 256 GB verzia smartfónu. U Pixelu 3 je situácia odlišná a na výber je len 64 GB a 128 GB variant.

Je však o čosi kompaktnejší a najmä ľahší.

Menšie rozmery Pixelu 3, spolu s menšou hmotnosťou, mu nahrávajú do kariet a obľúbia si ho najmä tí, ktorí nemajú radi veľké „lopaty“. Smartfón o rozmeroch 145,6 x 68,2 x 7,9 mm a s váhou len 148 gramov skvelo padne do ruky. iPhone Xr je na druhej strane len o trocha väčší a meria 150,9 x 75,7 x 8,3 mm, no jeho konštrukcia je dôvodom aj značne vyššej hmotnosti, ktorá sa zastavila až na 194 gramoch.

Väčší displej nájdeme u iPhonu Xr.

Nenechaj si ujsť
Známy YouTuber si podal nový iPhone XR. Problémom je funkcia, ktorú mal už iPhone 4

Tenšie rámiky však umožnili iPhonu Xr priniesť väčšiu obrazovku, ktorú zvrchu obsadil nechválne známy výrez. Takýto problém už ale Pixel 3 trápiť nemusí. Jeho o trocha menší displej dostal horné „čelo“ a spodnú „bradu“, ktoré sú domovom pre stereo reproduktory. Dostupnejší iPhone Xr značne zaostáva v kvalite obrazovky, keďže Apple využil 6,1″ „Liquid Retina“ panel s HD rozlíšením. U Pixelu 3 nájdeme 5,5″ OLED displej, no ten už disponuje štandardným FullHD+ rozlíšením.

Snímač odtlačkov prstov je u Pixelu 3 štandardom. Apple znova ostal len pri Face ID.

Kalifornský gigant pred časom zakopal snímač odtlačkov prstov, ktorý je stále obľúbeným spôsobom biometrického zabezpečenia dnešných smartfónov. Jeho úlohu aj v iPhone Xr nahradila funkcia Face ID, ktorá dokáže rozoznať tvár používateľa. To, čo Apple považuje za nepotrebné, využil aj vo svojej poslednej generácii smartfónov Google. Pixel 3 tak dostal vzadu snímač odtlačkov prstov, ktorý je pre mnohých stále pohodlnejším spôsobom odomykania.

Oba kúsky podporujú bezdrôtové nabíjanie, sú odolné voči vode, no chýba im 3,5 mm jack.

Sklenená zadná stena týchto noviniek umožnila využitie indukčnej cievky pre bezdrôtové nabíjanie, ktoré zbaví používateľa otravných káblov. K tomu však Google a Apple ešte pridali vodeodolnosť, ktorú ich smartfónom zabezpečuje certifikácia IP68, respektíve IP67 v prípade iPhonu Xr. Žiaľ, ani tentokrát sa už v ich konštrukcii nenašlo miesto pre 3,5 mm audio jack. Počúvanie hudby je tak treba riešiť buď bezdrôtovými slúchadlami, alebo tými káblovými prostredníctvom redukcie či s USB-C a Lightning konektorom.

Základom je tiež najnovší operačný systém iOS a Android.

Nenechaj si ujsť
Je o viac ako 300 € lacnejší Google Pixel 3 lepší ako iPhone Xs?

Apple a Google vyvíjajú dva najpoužívanejšie operačné systémy medzi smartfónmi, ktoré si získali mnohých používateľov. Obe spoločnosti pritom obohatili svoje nové modely o najnovšiu verziu iOS 12 u iPhonu Xr a Android 9.0 Pie pri Google Pixel 3. Ostáva tak už len na zákazníkovi, ktorý z týchto dvoch systémov obľubuje viac.

Stačí im len jeden hlavný fotoaparát.

Kvôli skromnejšej výbave sa do iPhonu Xr nedostal duálny hlavný fotoaparát. Rovnako si však počína aj Google Pixel 3, ktorý ostáva naďalej verný jedinému objektívu s rozlíšením 12,2 MPx, clonou f/1.8 a optickou stabilizáciou obrazu. Takmer rovnaké vlastnosti ponúka aj fotoaparát v lacnejšom iPhone, kde sa dostalo na 12 MPx snímač s rovnakou clonou a nechýba mu ani optická stabilizácia. Oba objektívy ponúkajú špičkové vlastnosti, no mnoho závisí aj od softvérovej optimalizácie a spracovania snímok, kde bude mať zrejme na vrch nový Pixel 3.

Predný fotoaparát poteší milovníkov selfie.

Ani jeden z týchto smartfónov však nesklame pri fotení selfíčok. Tie zvláda iPhone Xr zachytiť so 7 MPx predným fotoaparátom, no Pixel 3 ponúka až dva snímače s 8 MPx rozlíšením. Jeden z nich je pritom širokouhlý a vďaka tejto kombinácii, spolu so softvérovými úpravami, tak môže podať o čosi lepšie výsledky aj pri fotení s obľúbeným „bokeh“ efektom.

Táto dvojica smartfónov si je tak v mnohých smeroch podobná. V závere však ešte vyhráva pri veľkosti batérie iPhone Xr, ktorý v sebe ukrýva 2 942 mAh akumulátor. Pixel 3 dostal 2 915 mAh zdroj energie, ktorý poskytne rozdielnu výdrž na jedno nabitie. Aj v tomto smere je dôležitá optimalizácia systému a reálne porovnanie uvidíme už čoskoro po príchode oboch smartfónov na trh.

Ktorý smartfón by si si zvolil ty?

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom