V tomto roku sa postupne začínajú predstavovať smartfóny, ktoré podporujú najmodernejšiu 5G sieť. Zatiaľ sú to však všetko zariadenia so systémom Android a ako sa zdá, Apple s podobným zariadením ani tak skoro nepríde. Ich dodávateľ modemov má totiž sklz, vďaka ktorému môže takýto smartfón meškať aj viac ako jeden rok.

V spoločnosti Apple už zrejme oľutovali rozhodnutie ukončiť spoluprácu so spoločnosťou Qualcomm, ktorá jej dodávala dôležité modemy do ich zariadení. Namiesto toho sa rozhodla pre spoluprácu s Intelom, kde však vládne pomerne nepriaznivá situácia. Spoločnosť Intel sa totiž nechala počuť, že vlastný 5G modem nepredstaví skôr než v roku 2020.

Meškanie minimálne rok

To môže byť pre spoločnosť Apple však problém, nakoľko tieto modemy má využívať vo svojich vlajkových lodiach a iné možnosti v podstate nemá. To však produkuje minimálne ročnú stratu na smartfón s Androidom, čo síce v reále nemá žiadny význam, nakoľko 5G sieť je u nás v nedohľadne, no pre niektorých fanúšikov a akcionárov to môže byť sklamaním. Situácia by sa dala vyriešiť prechodom k inému dodávateľovi, no okrem Qualcommu a Intelu tu žiadna ďalšia spoločnosť nie je. A nakoľko je medzi Qualcommom a Apple niekoľko súdnych sporov, tak je táto možnosť viac než nepravdepodobná.

Prečítaj si tiež
Donald Trump je poriadne netrpezlivý. 5G siete ešte ani nie sú na trhu, no už chce 6G

Ďalším riešením by mohla byť možnosť, že si Apple bude tieto čipy vyrábať sama. K tomuto kroku spoločnosť už aj pristúpila, no je ešte len na začiatku a kým z linky vyjde potrebné množstvo čipov, bude už taktiež neskoro a malo by to byť dokonca až v roku 2021. Výsledok je tak jasný. Apple v tomto roku nepredstaví smartfón s 5G, čím dáva výhodu konkurencii v podobe Androidu, kde už dnes sa trhu nájde niekoľko zariadení, pričom do konca roka sa očakáva, že takéto zariadenie bude mať každý popredný výrobca.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom