Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Približne pred pol rokom ukončil Apple spoluprácu so spoločnosťou Qualcomm, ktorá do iPhonov dodávala 4G modemy. Po niekoľkých súdnych sporoch sa novým dodávateľom stala spoločnosť Intel, ktorá by už v budúcom roku mala priniesť do smartfónov vlastný 5G modem.

No ako sa zdá, ani táto spolupráca zrejme nevydrží dlho, nakoľko má Apple podľa informácií pracovať na novom projekte, ktorého cieľom je vývoj vlastných 5G modemov. Od januára to má mať na starosti Johny Srouji, ktorý je dlhoročným pracovníkom a už desaťročie vedie vývoj Apple čipsetov. Aj keď sa hovorilo o tom, že by mal odísť do Intelu a stať sa jeho riaditeľom, situácia sa zmenila a Srouji v Apple ostáva.

Ušetria sa miliardy ročne

Spoločne s ďalšími pracovníkmi má pracovať na vývoji vlastného 5G čipu, ktorý by sa mal do smartfónov dostať niekedy v roku 2021. Konkurencia pritom plánuje predstaviť 5G smartfóny už v tomto roku. Hoc sa očakáva, že Intel bude schopný dodať 5G modemy v budúcom roku, stále to tvorí sklz na úrovni jedného roka. Na jednej strane to až tak nevadí, nakoľko 5G sieť ešte nie je ani vybudovaná, no na druhej to môže niektorých fanúšikov sklamať.

Prečítaj si tiež
Budúcnosť 5G klope na dvere. Čo všetko môžeme od tejto technológie očakávať?

Pre Apple by však vlastné čipy znamenali obrovské úspory každým rokom. Už by sa viac nemusela spoliehať na externých dodávateľov, ktorým každým rokom vyplácala viac a viac peňazí (rádovo miliardy), rovnomerne s tým, ako sa zvyšovali výrobné kapacity tovární. Prvotná investícia síce nebude malá, no v dlhodobom horizonte sa to nepochybne vyplatí a navyše môže tieto modemy dodávať aj do iných zariadení, ktoré budú podporovať 5G sieť.

Čo prinesie 5G sieť?

Ak sa naplnia vízie, 5G sieť zmení náš život spôsobom, aký si nevieme ani predstaviť. Veľké mestá prejdu neuveriteľnou zmenou. Všetko bude navzájom prepojené a bude spolu komunikovať. So zvonením budíka sa automaticky môže spustiť ďalší rad úloh.

Do popredia sa dostanú autonómne vozidlá, ktoré budú vďaka 5G oveľa bezpečnejšie a budú môcť lepšie plánovať cesty a byť výrazne inteligentnejšie. Budú môcť komunikovať navzájom medzi sebou, čím sa minimalizuje možnosť dopravnej nehody. Dokážu tiež reagovať aj na prípadné kolóny v plánovanej dráhe a jazdu tak odkloniť na priechodnejšiu cestu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú