Nedávno sme ťa informovali o tom, že sieť dobíjacích staníc sa na Slovensku rozšíri aj vďaka supermarketom. Vďaka čoraz väčším predajom elektromobilov sa do výstavby nabíjacích staníc teraz pustili aj známe automobilky.

Jedným z najväčších problémov elektromobilov, hlavne u nás a v okolí, je ten, že okrem dojazdu, je majiteľ obmedzený aj vzdialenosťou jednotlivých nabíjacích staníc. Pri väčších presunoch si teda vodič musí cestu dôkladne rozplánovať, aby tak neriskoval odstavenie auta niekde na krajnici.

Rozšírenie až o 400 ďalších nabíjačiek

Zlepšiť túto situáciu sa rozhodli aj výrobcovia automobilov. Konkrétne sa jedná o spoločnosti BMW, Daimler (Mercedes-Benz), Ford a Volkswagen Group. Vznikol k tomu projekt s názvom Ionity, ktorý má ambície stať sa prvou, vysokorýchlostnou sieťou nabíjacích staníc v Európe. Prvých 50 by pritom malo fungovať už začiatkom budúceho roka v Nemecku, Rakúsku a Nórsku, teda v krajinách, kde majú elektromobily väčšie zastúpenie.

Ionity
Zobraziť celú galériu (1)
Marshall Motor Group‏ / Twitter

Do roku 2020 sa očakáva až 400 podobných staníc, s možným zastúpením aj na Slovensku. Presné miesta zatiaľ nie sú známe, no Ionity sľubuje, že od seba budú vzdialené maximálne 120 kilometrov. O možnom spoplatnení nepadlo zatiaľ ani slovo, táto možnosť je ale vysoko pravdepodobná.

Nenechaj si ujsť
Slovensko môže technologicky výraznejšie vyrásť. Popredné slovenské supermarkety idú budovať nabíjacie stanice pre elektromobily

Majitelia Tesly či Nissanu majú smolu

Nabíjacie stanice Ionity využívajú na dobíjanie štandard CCS, ktorý bohužiaľ nepodporujú automobily od Nissanu, Tesly, Renaultu a Mitsubishi. Jeden z možných dôvodov, ktorý viedol k tomuto kroku, môže byť aj posilnenie predaja svojich vlastných elektromobilov. Je to veľká škoda a určite by rozšíreniu elektrických áut pomohol jednotný štandard, kde by sa nemuselo riešiť, či si auto na danej stanici dobiješ, alebo nie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom