Tesla sa stala priekupníkom sveta elektromobilov. Ich autá patria medzi najbezpečnejšie aj vďaka pokročilému systému autopilota. Ani ten však nie je dokonalý. Nedávno na túto funkciu doplatil inžinier Applu, ktorý v ňom, bohužiaľ, zahynul, informuje agentúra Reuters.

38-ročný Walter Huang pracoval na pozícii softvérového inžiniera v spoločnosti Apple. Nehoda sa stala ešte v marci 2018, kedy jeho Tesla Model X narazila do zvodidiel v rýchlosti 70 km/h. Elektromobil mal aktivovanú funkciu autopilota.

Zaujímavé je, že práve Walter Huang v minulosti kritizoval túto vlastnosť. Nepáčilo sa mu, ako jeho Tesla Model X schádza z diaľnice a nebezpečne mieri do spomaľovacích pruhov. Kontaktoval aj priamo podporu spoločnosti, no dočkal sa iba odpovede, že podľa údajov nerešpektoval pokyny v podobe držania volantu.

Práve tento prvok je kľúčový pri bezpečnej jazdy s autopilotom. Po určitom čase, ak sa vodič nechytí volantu, je vyzvaný najskôr zvykovou signalizáciou. Ak ani to nepomôže, elektromobil začne spomaľovať až do úplného zastavenia.

Pri havárii neboli Huangove ruky v posledných šiestich sekundách pred nárazom položené na volante. Dokonca počas svojej cesty používal iPhone a hral hru Three Kingdoms. Pri tejto hre väčšina hráčov má na smartfóne obe ruky, aby lepšie manipulovali s hernými prvkami. Tieto zistenia analyzoval úrad NTSB.

Vodiči, ktorí majú doma Teslu, tvrdia, že sa počas používania autopilota môžu vyhnúť držaniu volantu na dlhšiu dobu, ale Tesla odporúča, aby držali ruky pri volante a pri používaní systému autopilota dávali pozor.

Autopilot od Tesly je stále najpokročilejší vo svojej kategórii a na konte má početné množstvo situácií, kedy sa vďaka nemu zachraňovali životy. Všetky jeho vymoženosti sme popísali v samostatnom článku.  Často sa ale stáva, že ľudia sú nezodpovední a okrem toho, aby boli plne sústredení na jazdu a v ktoromkoľvek okamihu boli pripravení zasiahnuť do riadenia, si radšej prečítajú noviny alebo si rovno zvolia spánok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom