Testovanie Euro NCAP poskytuje informácie o bezpečnosti nových vozidiel, ktoré prechádzajú rôznymi nárazovými skúškami. Táto nezávislá organizácia následne hodnotí bezpečnosť áut systémom hviezdičiek, kde maximálne môže udeliť 5 hviezdičiek. V minulom roku prešlo týmto testovaním celkovo 55 nových vozidiel, pričom až 41 z nich získalo najvyššie hodnotenie bezpečnosti. Euro NCAP teraz poskytol rebríček tých najbezpečnejších vozidiel v rôznych kategóriách, pričom 2 prvenstvá obsadili modely Tesly.

Spomedzi množstva testovaných modelov od rôznych automobiliek vynikol najmä nový Mercedes-Benz CLA, ktorému sa ako jedinému podarilo získať v 3 zo 4 kategórií hodnotenie vyššie ako 90 %. Vďaka svojej vysokej bezpečnosti tento model prekonal ostatnú konkurenciu v kategórii malých rodinných vozidiel.

Najbezpečnejšie autá za rok 2019

Euro NCAP označilo výborným hodnotením aj niektoré modely Tesly, ktoré si získali prvé miesto hneď v 2 kategóriách. Tesla Model X získala ocenenie za najbezpečnejšie vozidlo v kategórii veľkých off-roadov, kde na 2. mieste skončil Seat Tarraco. Model 3 zasa predčil konkurentov v kategórii veľkých rodinných elektrických a hybridných vozidiel, kde získala viac ako 90 % v 2 zo 4 testov.

Nenechaj si ujsť
Nový kráľ ochrany: Toto auto má najlepšiu ochranu dospelých pasažierov

Testovanie veľkých rodinných áut vyhralo aj BMW rady 3, ktoré predčilo Model 3 v teste ochrany chodcov. Dostupnejšia Tesla však mala navrch v oblasti bezpečnostných asistentov. Za touto dvojicou sa umiestnila medzi veľkými rodinnými vozidlami aj Škoda Octavia novej generácie.

Kategórii malých off-road vozidiel a malých MPV dominuje Subaru Forester s výbornými výsledkami a 5 hviezdičkami, pričom získalo viac ako 90 % hodnotenie v 2 zo 4 testov. V závese sa umiestnil VW T-Cross a Mazda CX-30.

Netcarshow

Potešujúci výsledok pre francúzsky Renault priniesli výsledky v kategórii Supermini vozidiel, kde sa jeho model Clio delí o prvenstvo s nemeckou Audi A1, ktorú predčil v ochrane cestujúcich. Malé Audi malo zasa lepšie výsledky v ochrane chodcov, detí a v kategórii bezpečnostných asistentov.

Za nimi skončil na 2. mieste Ford Puma. Euro NCAP  však udelilo pochvalu aj roadsteru BMW Z4, ktoré získalo výborné hodnotenie, avšak vo svojej kategórii nemalo pri tomto testovaní v roku 2019 konkurentov. Kvôli tomu nebolo zaradené do tohto rebríčka.

Lacný elektromobil sa stal v testoch veľkým sklamaním

Veľkým sklamaním sa však v nedávnych testoch stal lacný čínsky elektromobil AIWAYS U5 za približne 25 000 €, ktorý zlyhal na plnej čiare, informuje InsideEVs. Z 5 možných hviezdičiek získal iba 3, a hoci obsahuje viacero bezpečnostných asistentov, za konkurenciou značne zaostáva. Problémom pri testoch bola aj ochrana chodcov. V tomto smere získal AIWAYS U5 iba 45 % hodnotenie.

Euro NCAP

Pri ochrane posádky získal iba 73 % a v ochrane detí iba 70 %. V prípade bezpečnostných asistentov mu bolo udelených 55 %. Ako ukázalo testovanie Euro NCAP, najväčšie nedostatky má tento elektromobil pri bočných nárazoch a núdzovom brzdení. Spoločnosť však chce tieto zásadné problémy odstrániť a vylepšenú verziu tohto elektromobilu plánuje nechať otestovať už v priebehu tohto roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom