Majitelia elektrických Tesiel neraz využívajú ich technológie a možnosti aj pri jazdách, ktoré následne musí riešiť polícia. Toto konanie im umožnila funkcia autonómneho riadenia, pri ktorom si mnohí radi zdriemli, alebo sa spoliehali, že ich opitých dovezie až domov. Holandská polícia odhalila ďalšieho previnilca, ktorý počas jazdy s Autopilotom vo svojej Tesle spal a navyše bol opitý.

Opitého vodiča za volantom Tesly odhalila policajná hliadka v holandskom meste Eemnes. Prezradila ho podozrivá jazda za pomalším kamiónom, ktorý mohol pokojne obehnúť, pretože na ceste nebolo žiadne iné auto. Po priblížení sa k vozidlu polícia zistila, že vodič za volantom spí a prebudil ho až hluk sirény. O udalosti informovala polícia aj na Instagrame.

Ďalší nezodpovedný vodič zaspal za volantom s aktívnym Autopilotom

Spočiatku však 50-ročný vodič na výzvy hliadky nereagoval. Následne bol po zastavení podrobený dychovej skúške, ktorá sa ukázala ako pozitívna a odhalila, že šofér mal 340 μg/l alkoholu v krvi, informoval Electrek. Polícia mu ihneď zadržala vodičský preukaz. Pri funkcii Autopilota je však potrebné, aby mal vodič z času na čas ruky položené na volante. Podľa tvrdení hliadky v tomto prípade zaspal majiteľ Tesly s rukami na volante, kvôli čomu systém nemohol rozoznať, že spí, prezradil portál ArsTechnica.

Nenechaj si ujsť
Autopilot v Teslách pracuje, aj keď nie je priamo aktivovaný. Funkcia predvída nepozornosť vodiča

Tento prípad spiaceho vodiča za volantom ale rozhodne nie je jediným. Už v minulosti polícia v rôznych kútoch sveta riešila podobné prípady, v ktorých zohral hlavú rolu práve Autopilot. Len pred pár týždňami sa s ním rútil vodič v Kalifornii rýchlosťou 120 km/h, pričom si počas jazdy pospal. Prípadov, kedy majitelia Tesiel nezodpovedne využili ich funkcie a možnosti, je hneď niekoľko. Dôležité je si však uvedomiť, že aj technológie môžu zlyhať a svojim chovaním ohrozujú nielen seba, ale aj okolitú premávku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom