Práca s financiami je veľmi zodpovedná úloha a preto aj bankové aplikácie môžu často pôsobiť ako zložitejšie. Dnes už na trhu však je riešenie, ktoré kombinuje pre ľudí zažitú funkcionalitu z najväčšej sociálnej sieti sveta a tiež z najznámejšieho internetového vyhľadávača, čím môže používateľom výrazne uľahčiť celkové používanie. Presne s touto filozofiou vyvíjala Slovenská sporiteľňa nové internetové bankovníctvo George.

Nové riešenie online bankovníctva dostalo svoje meno vďaka inšpiratívnemu príbehu letca Lawrenca Sperryho. Ten pred takmer 100 rokmi vynašiel prvého autopilota a pomenoval ho práve George. V internet bankovníctve (IB) má dané meno symbolizovať prehľadnejšie a jednoduchšie bankovanie, ktoré vyjadrujú desktopová aj mobilná verzia (Android, iOS) aplikácie. Slovenská sporiteľňa nám predstavila novú aplikáciu na začiatku roka a dnes ju využíva viac ako 300 tisíc jej klientov, pričom neustále prináša nové funkcie.

Známe prostredie

Už po vstupe do nového Georga čaká používateľov úvodná obrazovka, ktorej rozloženie bude používateľom sociálnych sietí rozhodne známe. K dispozícii je nástenka, respektíve feed, s najdôležitejšími informáciami k účtu. Používateľ tak má prístup k posledným platbám a bilanciám svojich účtov, ale zaujímavým doplnkom sú aj analýzy príjmov a výdajov v ľavom panely. Hneď pod ním sa nachádza aj tlačidlo pre nastavenie novej platby. Ikony v navigačnom panely zas ponúkajú spôsob k rýchlemu a pohodlnému prechodu k ďalším najpoužívanejším funkciám, od správ až po nastavenia.

Desktopovú verziu internetového bankovníctva od Slovenskej sporiteľne, ale tiež dopĺňa mobilná aplikácia George Go. Tá v novom riešení IB najväčšej banky na Slovensku rovnako využíva jednoduché používateľské rozhranie. Tri ikony v hornej lište umožňujú prezretie účtov, rýchlu komunikáciu s klientským centrom a tiež nastavenia profilu. Novú platbu si môže používateľ zadať jedným kliknutím na tlačidlo „+“, ktoré je súčasťou moderného dizajnového jazyka súčasných aplikácií.

Používateľ môže pri zadávaní platby využiť aj rozsiahle možnosti smartfónov a pre rýchle zaplatenie prostredníctvom fotoaparátu len naskenovať QR kódu či poštovú poukážku. Doplnenie údajov už následne nie je potrebné zdĺhavo vypĺňať a o všetko sa postará George. Nové rozloženie prvkov v internetovom bankovníctve teda umožňuje používateľom využiť zvyky z často používaných sociálnych sietí. Ešte výraznejšie však pôsobí zmena, ktorá už nadväzuje skôr na funkcionalitu Google a v Georgeovi sa skrýva pod ikonou lupy.

Vyhľadávanie, ktoré ti rozumie

Lupa je vo svete internetu neodmysliteľne spätá s vyhľadávaním a práve táto funkcia sa v novom online bankovníctve dočkala veľkých zmien. Hľadanie v histórii platieb, medzi všetkými číslami IBAN či neznámymi kontaktami, môže byť skutočne zložité. George však dostal pokročilé možnosti, ktoré uľahčujú aj tento proces. Už nie je potrebné pamätať si presné čísla účtov či dátumy platieb, ktoré chce používateľ vyhľadať.

George funguje viac ako internetový vyhľadávač a preto je pohyb v históriách platieb intuitívnejší. Stačí zadať približný dátum, napríklad „december 2016″, či frázu z poznámky, „sobotná káva“, a systém im porozumie a nájde relevantné záznamy. Ak chce používateľ vyhľadať špecifickú transakciu podľa sumy, nemusí si pamätať jej presné číslo, keďže George mu ponúkne výsledky v rozsahu 10 %. Aj v tomto smere sú teda skvele využiteľné obvyklé používateľské návyky, ktoré na internete praktizujeme už dlhodobo.

Tretia kľúčová vlastnosť Georga sa už týka personalizácie. Ako desktopová, tak aj mobilná verzia aplikácie sú totiž prispôsobiteľné. Používateľ si môže zmeniť farbu, ale aj meno účtu a tiež pridávať poznámky do platieb už po zaplatení. Ešte dôležitejšie je však to, ako George pracuje s kontaktami. Aj z tohto pohľadu začína byť internetové bankovanie osobnejšie, keď je možné priradiť k známym účtom meno majiteľa či konkrétnej spoločnosti, pridať fotografiu a znova medzi nimi jednoducho vyhľadávať. Ide o funkcionalitu, ktorú opäť veľmi dobre poznáme zo smartfónov.

Funkcionalita Facebooku a Google pre prehľadnejšie online bankovníctvo

Slovenská sporiteľňa sa tak pri vývoji Georga sústredila na používateľské rozhranie, na ktoré si už netreba zvykať. Používateľské návyky z Facebooku či Google umožňujú rýchle používanie internetové bankovníctva, ktoré sa vďaka tomu stalo flexibilnejšie a jednoduchšie.

Vývojári neustále pracujú na vylepšení súčasného Georga a pridaní nových funkcií, ktoré využíva čoraz viac ľudí. Nové internetové bankovníctvo od Slovenskej sporiteľni si môžeš hneď jednoducho vyskúšať prostredníctvom demo verzie a následne aj cez desktopovú či mobilnú aplikáciu pre Android a iOS.

Článok vznikol v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom