Pokiaľ pozorne sleduješ dianie okolo sociálnych sietí, pojem Instagram Reels ti počas posledných mesiacov pravdepodobne neušiel. O novinke od Facebooku, ktorá priamo útočí na populárny čínsky TikTok sme prvýkrát informovali len nedávno a najväčšia sociálna sieť teraz oficiálne oznámila jej spustenie v krajinách po celom svete vrátane Slovenska. Na dostupnosť na Slovensku ako prví poukázal Trend.

Dostupná priamo v aplikácii

Instagram dnes oficiálne oznámil globálne spustenie svojej novej platformy s názvom Reels s cieľom konkurovať čoraz viac populárnej čínskej aplikácii TikTok, ktorá umožňuje vytváranie krátkych, 15-sekundových videí so zvukovým pozadím.

Konkurenčná platforma od Instagramu poskytne rovnaké funkcie a dostupná bude priamo v prostredí fotoaparátu, pričom videá bude možné zdielať priamo na nástenke či vyhľadať v sekcii Explore, ktorá ponúkne šancu získať publikum každému tvorcovi krátkych videí. K dispozícii bude tiež široká paleta efektov, filtrov, zvukov a hudby.

Sociálna sieť funkciu Reels otestovala ešte v novembri v rámci Brazílie a prednedávnom sa v testovacej verzii objavila aj v Indii, Francúzsku či Nemecku. Od dnešného dňa by však mala byť postupne sprístupnená vo viac než 50 krajinách po celom svete vrátane Slovenska.

TikTok bojuje na viacerých frontoch

Rýchlejšie zavádzanie tejto funkcie globálne pravdepodobne prichádza v dôsledku intenzívnej kritiky niektorých krajín na TikTok pre jeho väzby s Čínou, ktorú chce Facebook tak prostredníctvom Instagram Reels využiť na presadenie na trhu.

India napríklad koncom júna zablokovala takmer 60 aplikácií od čínskych vývojárov vrátane TikToku, pretože podľa nej predstavujú pre krajinu hrozbu. Sociálnej sieti však nepomáha ani množstvo správ o neoprávnenom a príliš častom čítaní schránky na zariadeniach s iOS, o ktorom sme ťa už informovali dávnejšie.

O zákaze čínskej aplikácie sa napríklad hovorí aj v USA, pričom prezident Donald Trump nedávno oznámil, že tak plánuje čoskoro urobiť. Nato však reagovala čínska spoločnosť ByteDance, ktorá za TikTokom stojí, ktorá súhlasila s ponukou úplného odpredaju aplikácie TikTok pre americký trh v snahe zachrániť jej používanie v USA, pričom kupujúcim by mohol byť dokonca Microsoft.

K používaniu TikToku sa vyjadrila aj slovenská polícia, ktorá vyzvala maloletých, aby pre svoju vlastnú bezpečnosť zvážili obsah videí, ktoré prostredníctvom nej uverejňujú.

Instagram tak s novinkou istotne trafil do čierneho a je len otázkou času, kedy sa Reels stane na sociálnej sieti novým trendom a začne TikToku poriadne uberať z koláča.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom