V súvislosti s využívaním mobilnej aplikácie TikTok polícia vyzýva maloletých, aby zvážili obsah videí, ktoré prostredníctvom nej uverejňujú. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, obsah TikToku je tvorený krátkymi videami so zvukovým pozadím.

Používatelia sú zároveň motivovaní „zbieraním srdiečok“ ako formou pozitívnej reakcie za svoje videá a zvyšovaním počtu sledovateľov svojho komunikačného kanála.

Súčasťou TikToku sú videá, na ktorých sa objavujú sporo oblečení tínedžeri, niekedy vo veku pod 15 rokov.

Pred kamerou vystupujú s cieľom pobavenia svojho publika, splnenia výzvy alebo získania uznania za svalstvo, ak sú aktívni športovci. Práve takýto obsah láka anonymných používateľov, medzi ktorými sú aj pedofili,“ upozornila Bárdyová.

Dodala, že takýmto jednoduchým spôsobom tak získavajú bez vedomia majiteľa videí jeho obnažené zábery, sťahujú si ich buď pre vlastnú potrebu, alebo ich šíria ďalej medzi svoju komunitu. Samostatnou kapitolou rôznorodosti obsahu TikToku sú podľa polície reťazové výzvy, ku ktorým dochádza medzi jednotlivými používateľmi.

POLÍCIA VARUJE RODIČOV A TÍNEDŽEROV PRED NÁSTRAHAMI SOCIÁLNEJ SIETE TIKTOK: RADY A TIPY NA KONCI ČLÁNKUS viac ako 800…

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Mittwoch, 15. Juli 2020

Niektoré z výziev majú pritom humorný a bezpečný charakter, ďalšie patria do skupiny nebezpečných a môže dôjsť k poraneniu ich napodobňovateľov.

Rodičom tínedžerov odporúčame, aby neriešili nové technológie striktným zákazom, ktorý by ich deti mohol ešte viac motivovať k tomu, aby si založili ‚tajný‘ účet proti vôli rodiča. Racionálnejšie je viesť s tínedžermi debatu, v ktorej im budú vysvetlené možné riziká uvedené v tejto tlačovej správe.

V prípade mladistvých do 15 rokov odporúčame, aby bol medzi priateľmi, respektíve fanúšikmi ich účtov na sociálnych sieťach jeden z rodičov s cieľom kontroly zverejňovaného obsahu,“ povedala Bárdyová.

S viac ako 800 miliónmi používateľov je čínska mobilná aplikácia TikTok šiestou najpopulárnejšou sociálnou sieťou na svete.

V počte stiahnutí, takmer dve miliardy, je najsťahovanejšou aplikáciou, ktorá je dostupná vo viac ako 150 krajinách sveta vrátane SR. Jej hlavnou cieľovou skupinou sú mladí ľudia, prevažne do 20 rokov, pričom silné zastúpenie majú aj mladiství do 15 rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom