Kórejské automobilky produkujú do sveta stále prepracovanejšie kúsky, ktorými sa snažia potešiť zákazníkov, ale tiež pohroziť konkurencii svojimi odvážnymi nápadmi. Najnovším prírastkom do rodiny modelov spoločnosti Hyundai je elegantný i30 Fastback s dynamickými rysmi a komfortnou výbavou na vyspelej technologickej úrovni.

Moderné trendy vo svete automobilov sa snažia ako štandard ponúkať mnohí výrobcovia, zatiaľ čo len zopár z nich sa dokáže odviazať od aktuálneho diania a odlíšiť sa od ostatných.

Týmto smerom sa teraz vydáva aj Hyundai, ktorý obohatil svoj modelový rad i30 o historicky prvý Fastback, reprezentujúci štýlový dizajn nielen pre mladých vodičov, ale aj tých, ktorým na vzhľade auta skutočne záleží rovnako ako na jeho inovatívnej výbave.

Zobraziť celú galériu (13)
Dávid Igaz / FonTech

Agresívny vzhľad dopĺňa dynamická jazda

Dizajnéri sa pri návrhu tejto novinky vôbec nemaznali s konvenčnými prvkami karosérie a využili ostré tvary, ktoré majú s postupne zostupujúcou strechou navodiť dojem športového kupé.

Zobraziť celú galériu (13)
Dávid Igaz / FonTech

Vizuálny zážitok z pohľadu na i30 Fastback sa pri šoférovaní strieda so skvelými jazdnými vlastnosťami, ktoré prináša pevnejší podvozok so zníženou svetlou výškou a výkonný motor 1,4 T-GDi s výkonom 103 kW. Priemerná spotreba počas testu bola okolo 7 litrov na sto kilometrov. Každý aspekt tak zdôrazňuje charakter tohto modelu, ktorý zo svojej rodovej línie vytŕča.

Interiér prešpikovaný technológiami

Na nudný pohľad môže každý zabudnúť aj pri pohľade do kokpitu tejto i30-ky vo verzii Fastback, ktorá sa pýši mnohými žiadanými prvkami.

Zobraziť celú galériu (13)
Dávid Igaz / FonTech

Nie je to len pohodlné sedenie, ktoré si posádka po chvíli jazdy zamiluje, ale aj dvojzónová klíma či multifunkčný volant, s ktorým je ovládanie systémov za jazdy hračkou. Po nasadnutí pritom nie je vôbec nutné vďaka funkcii Smart Key vyťahovať kľúčik z vrecka.

Zobraziť celú galériu (13)
Dávid Igaz / FonTech

 Nechýba mu ani kvalitný infotainment

Veľkú pozornosť púta 8“ dotykový displej s množstvom informácií o aktuálnom dianí na trase a navigáciou so 7-ročným predplatným služby Live Services. Táto obrazovka však ponúka aj skvelý zážitok z používania Apple CarPlay a Android Auto. Samozrejmosťou je potom Bluetooth s konektivitou, ktorá ťa určite nesklame pri používaní.

Zobraziť celú galériu (13)
Dávid Igaz / FonTech

Výbornou fičúrou je tiež systém monitorovania únavy vodiča, ktorý sleduje jazdu a v prípade podozrenia upozorní na potrebnú prestávku.

Potešia aj prémiové prvky výbavy

Na pohľad nenápadný odkladací priestor v stredovej konzole skrýva bezdrôtové nabíjanie smartfónov, ktoré je dnes stále žiadanejšie. Hyundai i30 Fastback je ale ohľaduplný aj pri jazde v noci, kedy dokáže automaticky prepínať diaľkové svetlá na tlmené, aby tak neoslepoval oproti idúcich vodičov.

Aby toho nebolo málo, do nárazníkov sa pridalo aj zopár snímačov, ktoré nesmierne uľahčia parkovanie v tesných mestských uličkách.

Za jazdy mu pomáha celý rad asistentov

Ako už býva zvykom, moderné autá dostávajú aj rôznych technologických pomocníkov, no tých dostala táto i30-ka naozaj neúrekom. Každý z nich má špecifickú úlohu, no vo výsledku ponúkajú bezpečný pocit z jazdy. V nečakaných situáciách tak každý ocení systém núdzového brzdenia, systém varovania pred čelným nárazom, alebo aj obľúbený adaptívny tempomat a asistent pre udržiavanie jazdného pruhu.

Rešpektuje okolie

Rovnako však Hyundai i30 Fastback dbá aj na bezpečnosť chodcov, ktorých monitoruje doplnkový radar skombinovaný so systémom núdzového brzdenia.

Zobraziť celú galériu (13)
Dávid Igaz / FonTech

Výrobca ale nič nenechal na náhodu a vo výbave tohto športovo ladeného modelu nájdeme aj čítanie dopravných značiek prednou kamerou, vďaka čomu je vodič stále informovaný o maximálnej rýchlosti na cestách. Počas jazdy tu nechýba ani monitorovanie mŕtveho uhla, ktoré zabráni nejednej neželanej kolízii.

Na ulici vynikne

Odhodlanie spoločnosti Hyundai ukázalo, že aj zo skvelého rodinného hatchbacku a kombíku sa dá odvodiť elegán s drsným výrazom.

Zobraziť celú galériu (13)
Dávid Igaz / FonTech

Hyundai i30 Fastback zaujme pri pokojnom prejazde mestom, ale tiež ráznejšou jazdou mimo neho, pričom je každá chvíľa za jeho volantom ešte lepšia so špičkovými technológiami, ktoré mu môže nejeden konkurent závidieť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom