Huawei znovu dostane „kopačky“. Do niekoľkých rokov ho vyradí z 5G sietí ďalšia európska veľmoc
Zdalo sa, že útechu nájde spoločnosť vo Francúzsku, no ani to nevyšlo podľa predstáv. Krajina najnovšie plánuje ponechať technológie Huawei vo svojej sieti, avšak len do určitého času. Potom ich úplne vylúči, informuje Reuters.
Huawei sa dostáva do čoraz zložitejšej situácie. Nedávno sa mu chrbtom obrátila pod tlakom Spojených štátov Veľká Británia a neskôr jeden z jeho hlavných dodávateľov ohlásil zastavenie dodávok čipov.
Čínsky gigant sa tak na všetkých frontoch stretáva s odmietnutím, čo len zhoršuje jeho už tak zlú situáciu na mnohých kľúčových trhoch. Zastavenie dodávok čipov a obmedzenie dodávateľov zo strany USA môže mať vážny dopad na ďalšie fungovanie spoločnosti.
Huawei dostane „červenú“ v ďalšej európskej krajine
Ešte prednedávnom to však vyzeralo tak, že technológie a investície Huawei do rozvoja infraštruktúry pre 5G siete uvíta aspoň Francúzsko. Tamojší minister financií totiž prezradil, že krajina víta investície spoločnosti, no národné záujmy si bude naďalej chrániť. Technológie Huawei tak pravdepodobne nebudú súčasťou najdôležitejších častí infraštruktúry 5G.
Ako však teraz vo svojej správe informovala agentúra Reuters, neskôr bude Huawei úplne vylúčený aj z tejto krajiny. Francúzska vládna agentúra ANSSI pre kyberbezpečnosť totiž informovala, že tamojší operátori budú môcť technológie spoločnosti využiť, avšak len s licenciou na 3 až 8 rokov. Predĺženie licencie na ich využívanie už potom nedostanú.
Nenechaj si ujsť
Huawei eviduje napriek problémom vyššie tržby. Medziročne o miliardy eur
V praxi to teda znamená, že Huawei bude môcť v krajine využiť svoje technológie aj pri budovaní 5G siete, no len dočasne. Neskôr potom budú musieť sieťové prvky nahradiť technológiami iných dodávateľov, a to najneskôr do roku 2028. Tieto informácie potvrdilo viacero interných zdrojov.
Operátori musia pritom pre využitie technológií od dodávateľov žiadať o licenciu. Paradoxne však pri žiadostiach o využitie technológií spoločností Ericsson a Nokia dostali najdlhšie licencie na 8 rokov. Rovnako tak môžu dostať najdlhšiu licenciu aj v prípade zariadení od Huawei, no je pravdepodobné, že sa operátori budú zdráhať využiť jeho technológie, pokiaľ existuje šanca, že dostanú licenciu len na 3 roky.
Francúzi idú na to miernejším spôsobom
Francúzsko sa tak dostáva do podobnej pozície ako Veľká Británia, avšak komunikácia tamojšej vlády je v tomto prípade miernejšia. Británia totiž urguje operátorov, aby technológie Huawei prestali používať už v najbližších 3 až 5 rokoch.
Rýchle vyradenie sieťových zariadení tohto výrobcu by ale malo za následok podľa operátorov aj veľký blackout siete na niekoľko dní. Zároveň nemôžu nakupovať nové zariadenia od Huawei už od konca tohto roka, informuje The Guardian. Viac informácií o tejto téme nájdeš v samostatnom článku.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Zrodila sa technológia, ktorá berie dych. Lietadlo obalené bublinou môže znamenať revolúciu v histórii letectva
Volkswagen má batériu, ktorá zníži ceny elektromobilov. Solid-state technológiu otestoval v motocykli Ducati
USA nasadili v ázijskej krajine ničivú zbraň s doletom 1600 km. Reakcia Číny prišla okamžite
Vedci vymenili lítium za sodík a ostali prekvapení. Prenosná elektráreň z Číny prežije aj v -25 °C
Toto by mali Slovákom rozdávať zadarmo. Našli sme najľahší spôsob, ako si predĺžiť život
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
MIMORIADNE: Polícia zadržala známeho podnikateľa. Je podozrivý zo zločinu voči maloletým
Milované jedlá Slovákov rozkladajú mozgové bunky. Už po týždni sa objavujú výpadky pamäti
Investovanie sa predraží. Odvody správcovských spoločností na Slovensku stúpnu až 3,5-násobne
Andrej Danko končí vo funkcii: SNS má nového šéfa klubu
Laserový štít je realitou: Izrael spustil Iron Beam, najpokročilejšiu zbraň sveta
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Poznáme ceny diaľničných známok pre rok 2026. Mnohých šoférov určite prekvapia
- Obyvatelia bohatého európskeho štátu v tom majú jasno. Kvôli tomuto dôvodu váhajú s kúpou elektromobilu
- Pošlú ich rovno do šrotu. Kontroverzná regulácia Európskej komisie o autách je na spadnutie
- Náš vesmír má podľa fyzikov zrkadlové dvojča. Čas v ňom plynie opačným smerom
- Padnutý strom v Amazónii nechal vedcov v nemom úžase. Odhalil tajomstvo ukryté stáročia
-
- Zrodila sa technológia, ktorá berie dych. Lietadlo obalené bublinou môže znamenať revolúciu v histórii letectva
- Vedci ostali šokovaní: ChatGPT vyriešil 2000-ročný matematický problém kurióznym spôsobom
- Môže zasiahnuť ciele na celom svete. Európsky štát vyvíja jadrovú raketu s doletom 10 000 km
- Najstaršie múmie sveta šokovali vedcov. Objav je o celé tisícročia starší než Egypt aj Čile
- Stroj zo studenej vojny prerobili na toto. Svetová veľmoc uchvátila svet, môže mať zákerné úmysly
-
- Zrodila sa technológia, ktorá berie dych. Lietadlo obalené bublinou môže znamenať revolúciu v histórii letectva
- Na Slovensku odštartovala nová TV stanica. Dá sa pozerať úplne zadarmo a je v HD kvalite
- Na objavenie čakal 140 miliónov rokov. 15 km pod Európou našli vedci stratený svet
- Pošlú ich rovno do šrotu. Kontroverzná regulácia Európskej komisie o autách je na spadnutie
- Má dosiahnuť rýchlosť 4 000 km/h. Čína postavila levitujúci vlak, ktorý pochová lietadlá (+video)
Poľsko sa výrazne vojensky vyzbrojuje. Do konca roka chce posilniť svoju kľúčovú zónu
Kybernetická éra sa ukázala v Košiciach. SlovakiaTech 2025 láme všetky očakávania
Realita o elektroautách prekvapila celé Slovensko. Len malá časť ľudí má reálnu skúsenosť za volantom
Nečakaná krajina zbrojí na úroveň veľmocí. Od Izraelu kúpila zbrane za vyše 2 miliardy eur
Nenápadný faktor nás oberá o miliardy eur: Európska únia je pod tlakom extrémnych javov, ničia ekonomiku štátov
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP