Jeden z hlavný dodávateľov čipov pre Huawei dopláca spolu s týmto čínskym gigantom na reštrikcie Spojených štátov. Kvôli obmedzeniam exportu tovaru spoločnosť TSMC zastaví dodávky čipov už v septembri, informoval portál AnandTech.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. sa taktiež nevyhol obmedzeniam, ktoré zaviedli Spojené štáty v dôsledku boja proti Huawei a jeho technológiám. Hoci si u tohto výrobcu objednal Huawei obrovské množstvo čipov, aby dokázal vyrábať zariadenia v najbližších mesiacoch, dodávateľ objednávky zastaví už začiatkom jesene.

Spojené štáty totiž zaviedli pravidlo, že každá firma, ktorá by chcela dodávať produkty vyrobené americkými technológiami, bude vyžadovať udelenie obchodnej licencie. Keďže aj TSMC využíva pri výrobe americké technológie, bude musieť bez licencie dodávky pre Huawei stopnúť. Po 14. septembri tak už neodošle žiadnu dodávku waferov alebo HiSilicon čipov.

Huawei príde o významného dodávateľa

Huawei a TSMC ešte pred časom dostali 3-mesačné povolenie, počas ktorého mohli medzi sebou obchodovať, no to už čoskoro vyprší. Aj keď sa mal teda čínsky výrobca zásobiť čipmi, skladové rezervy nevydržia dlho, a pokiaľ sa teda politická situácia a napätie s USA nezmierni, bude mať obrovský problém.

Stratiť tak veľkého odberateľa by mohla byť pre TSMC poriadna rana, no ani to údajne nemá príliš ovplyvniť fungovanie spoločnosti. Hoci je Huawei najväčším zákazníkom, spoločnosť bude schopná podľa nedávnych informácií aj naďalej vyrábať zisk a dokonca očakáva medziročný nárast medzi júlom a septembrom o celých 20 %. Svoj kapitál plánuje navýšiť na vyše 17 miliárd dolárov, informuje The Washington Post.

Zobraziť celú galériu (0)
VectorStock (úprava redakcie)

Huawei sa tak rozhliada po náhradnom dodávateľovi, no je nepravdepodobné, aby získal veľkého výrobcu čipov bez toho, aby na obchodné vzťahy nevplývali reštrikcie Spojených štátov. V praxi by to znamenalo, že aj iní dodávatelia využívajúci americké technológie by pre obchodovanie s Huawei potrebovali licenciu, ktorá by im ale nemusela byť udelená.

Aj keď bola táto spoločnosť ešte nedávno 2. najväčším výrobcom smartfónov na svete hneď po Samsungu, jedným z najväčších dodávateľov technológií pre 5G siete a s novými procesormi Kunpeng 920 sa angažuje aj v serverových technológiách, má zarobené na problém, ktorý jej môže vážne ublížiť.

Proti Huawei sa obracia už aj Veľká Británia

Dodávateľov a kontakty totiž stráca ako na páse a okrem TSMC sa vzťahy s Huawei rozhodla prerušiť aj Veľká Británia, ktorá jeho technológie úplne vyradí zo svojich 5G sietí. Do niekoľkých rokov tak musia operátori v krajine nahradiť doterajšie zariadenia od Huawei alternatívnymi technológiami od iných výrobcov.

Ani prvotné prísľuby o 35 % podieli v britskej 5G sieti sa tak nenaplnili a čínska spoločnosť prišla aj o jedného z posledných veľkých hráčov na trhu. V Británii dokonca plánovala postaviť miliardovú továreň, no plány sa nepáčili Spojeným štátom. Zdá sa tak, že Briti ustúpili a radšej si zachovajú dobré politické vzťahy s USA. Viac o tejto téme nájdeš v samostatnom článku.

Ďalšie články: 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom