Čínsky smartfónový gigant, Huawei, plánuje do roku 2020 prevziať žezlo konkurencii a chce sa stať najväčším výrobcom týchto zariadení na svete. Čiastočne sa mu tento cieľ podarilo splniť, keď pred pár dňami porazil v predajoch svojho protivníka z Kalifornie. Všetky spoločnosti, ktoré produkujú smartfóny s výrezom displeja, schoval do vrecka s najviac predanými modelmi obsahujúcimi „notch“ práve Huawei.

Po poslednom štvrťroku výrobcovia smartfónov hodnotili predaje svojich modelov. Celkovo sa v tomto období predalo menej kusov týchto zariadení, no niektorým spoločnostiam sa náramne darilo. Reč je obzvlášť o najväčšom čínskom výrobcovi, ktorý vo svojej túžbe stať sa svetovou jednotkou prekonal Apple. Huawei totiž dokázal za posledné mesiace predať viac smartfónov, než jeden z jeho najväčších protivníkov.

Huawei si uchmatol ďalší triumf

Tu však spoločnosť nekončí. Najnovšie štatistiky priniesli výsledky, v ktorých si tentokrát Huawei miesto 2. miesta odnáša hneď 1. pozíciu. Po celom svete práve on predal najviac modelov smartfónov s výrezom displeja. Celkovo sa z týchto kúskov predalo až 25,4 miliónov kusov.

Hneď na druhom mieste sa ocitol Apple, ktorý má v ponuke jediný model s týmto prvkom. iPhone X za posledné mesiace doručil 20,7 miliónom zákazníkom. Ponuku smartfónov s výrezom displeja však má aj čínske Oppo, Vivo a Xiaomi, ktorí taktiež z týchto modelov predali značné množstvo a v rebríčku si obsadili zvyšné tri priečky.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Nenechaj si ujsť
Apple už nie je číslo 2 medzi výrobcami smartfónov. Za posledné mesiace ho zosadil čínsky konkurent

Celkovo sa pritom od začiatku tohto roka predalo až 86,1 miliónov smartfónov s výrezom obrazovky. Samotný Huawei pritom už stihol predať viac ako 100 miliónov kusov zo všetkých modelov, pričom každý 4. kus obsahoval „notch“. Napriek kritike si tak tieto zariadenia, ktorým z plochy obrazovky uberá výrez, používatelia v celku obľúbili. Tento trend sa však môže čoskoro skončiť, a to vďaka takmer úplne bezrámikovým displejom, ktoré vo svojich modeloch ukázalo Vivo a Oppo. Obe novinky zavrhli výrez a roztiahli plochu obrazovky takmer na maximum.

Prvenstvo v smartfónoch si držia LCD panely

Niektorí výrobcovia sa však výrezu displeja neplánujú vzdať ani v ďalších modeloch a nájdeme ho nielen v nových iPhonoch, ale aj v modeli Google Pixel 3 XL, ktorý sa ukázal na fotografiách. Celkovo však medzi smartfónmi s výrezom, alebo bez neho, neprevládajú moderné OLED, či AMOLED displeje.

Najviac kusov, ktoré sa predali v prvej polovici tohto roka, obsahovalo „a-Si LCD“ obrazovky, ktoré tvorili podiel až 42 % v 390 miliónoch predaných smartfónoch. LTPS LCD zobrazovacie panely si pritom našli miesto v 36 % z 340 miliónov kusov týchto zariadení. Najmenší úspech mali AMOLED displeje, ktorých bolo vyrobených 200 miliónov kusov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom