Množstvo predaných smartfónov v druhom kvartáli tohto roka mierne pokleslo a zmenilo sa aj poradie najväčších výrobcov v tomto priemysle. Rovnako aj zákazníci za posledné mesiace zmenili svoje preferencie a dali prednosť populárnym smartfónom z Číny pred modelmi z Kalifornie. Najväčší čínsky výrobca týchto zariadení, Huawei, si v posledných mesiacoch značne prilepšil, keď predal viac smartfónov než jeho protivník z Cupertina.

Čínsky Huawei sa už dlho snaží prerásť veľký Apple a vo svojej snahe chcel dodať zákazníkom čo najviac svojich smartfónov. Štatistiky spoločnosti IDC teraz odhalili, že sa tomuto gigantovi v 2. kvartáli od apríla do júna jeho cieľ podarilo splniť. Huawei si totiž v rebríčku najväčších výrobcov smartfónov za toto obdobie uchmatol 2. pozíciu a ocitol sa tak hneď za kórejským Samsungom.

Karta sa obrátila v prospech čínskeho giganta

Za tieto 3 mesiace dokázal Huawei dodať až 54,2 miliónov kusov svojich smartfónov. V rovnakom období minulého roka to bolo „len“ 38,5 miliónov kusov. Táto výrazná zmena predstavuje medziročný nárast predaja o 40,9 %. Samsungu sa síce poradilo v 2. kvartáli teraz dodať 71,5 miliónov kusov svojich Galaxy smartfónov. V porovnaní v predošlým rokom je ale toto číslo nižšie až o 10,4 %. Kvôli tomu si táto spoločnosť získala 20,9 % podiel na trhu, no stále si tak drží prvé miesto v rebríčku.

Huawei navyše tento významný míľnik dosiahol aj bez toho, aby importoval svoje smartfóny na trh do Spojených štátov. V tejto krajine sa spoločnosti nepodarilo dohodnúť s tamojšími operátormi a predajcami. Čínsky gigant sa tak musel spoliehať na staré známe trhy. O veľa si v porovnaní s rokom 2017 nepolepšil práve Apple. Jeho počet predaných iPhonov stúpol len o chabých 0,7 % na celkovo 41,3 miliónov predaných kusov. Kvôli tomu ho mohol v rebríčku Huawei so značným náskokom predbehnúť.

Nenechaj si ujsť
Androidy a iPhony: Medzi majiteľmi sú veľké rozdiely pri používaní smartfónov

Za touto trojicou najväčších výrobcov sa však umiestnilo známe Xiaomi, ktorému sa spomedzi všetkých darilo najviac. Z roka na rok v 2. kvartáli totiž dokázal tento výrobca predať až o 48,8 % viac smartfónov. Celkový počet predaných Xiaomi smartfónov v tomto období činí 31,9 miliónov kusov. Ešte pred rokom to bolo len 21,4 miliónov kusov. Päticu najväčších výrobcov uzatvára ďalšia čínska spoločnosť, Oppo. Tej sa počas posledného kvartálu podarilo dodať 29,4 miliónov smartfónov. Medziročne si Oppo polepšilo o 5,1 %.

Celkovo sa však v tomto období nepredalo toľko kusov týchto zariadení ako pred rokom. Predaje poklesli o 1,8 % na celkových 342 miliónov kusov. Najväčším favoritom sa s výsledným počtom predaných smartfónov stal Huawei. Tento čínsky gigant má už dlhší čas za cieľ tromfnúť ostatnú konkurenciu. Z polovice sa mu tento sen už podarilo splniť. Teraz za sebou v štatistikách nechal Apple a svoj hľadáčik tak môže upriamiť na Samsung. Týmto tempom sa Huawei už čoskoro môže postaviť na čelo rebríčka najväčších výrobcov smartfónov na svete.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom