Pred malou chvíľou bol predstavený smartfón Vivo NEX, ktorý spôsobuje revolúciu v dizajne smartfónov, nakoľko ide zariadenie so skutočným bezrámikovým dizajnom. Displej siaha až takmer po okraje zariadenia a aj s umiestnením kamery si výrobca dokázal veľmi efektívne poradiť.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Podobne ako pri Lenove, aj tu nás výrobca pred predstavením lákal na neuveriteľne vyzerajúce teasery, ktoré ukazujú takmer plne bezrámikový displej. Vivo však svoje sľuby naplnilo a predstavilo hneď dva nové kúsky, ktoré ponúkajú až 91 % pomer displeja k telu.

Najnovší hardvér, čítačka odtlačkov v displeji a vysúvacia predná kamera

Ako bolo už skoršie predpovedané, Vivo NEX prichádza v dvoch rôznych verziách, ktoré sa líšia hlavne použitým hardvérom a tiež cenovkou. Najvyšší model NEX S, ponúka súčasný TOP procesor Snapdragon 845, spoločne s 8 GB RAM a 125/256 GB úložiskom. Model NEX zasa prichádza s najnovším Snapdragonom 710, 6 GB RAM a 128 GB úložiskom. Displej má 6,59″, rozlíšenie FullHD+ a ide o Super AMOLED s pomerom 19,3:9. Rámčeky okolo neho sú skutočne minimálne a spodná brada má len 5 milimetrov.

Najzaujímavejšou častou celého displeja je vstavaná čítačka odtlačkov prstov. To pre Vivo nie je žiadna novinka, nakoľko ešte na MWC 2018 ukázalo, že mu táto technológia nie je cudzia a mal ju už aj koncept Vivo Apex. Ide už o tretiu generáciu, ktorá zlepšuje presnosť o 50 % a rýchlosť odomknutia o 10 % oproti predchádzajúcej verzii.

Vzhľadom na absenciu výrezu v displeji, senzory, slúchadlo a predná kamera nie sú viditeľné. Výrobca sa s tým veľmi dobre vysporiadal a pri telefonovaní je zvuk šírený prostredníctvom frekvencií na displeji, ktoré sa následne prenášajú do ucha. Predná kamera je ukrytá v tele a vysúva sa z hornej strany zariadenia. Rôzne senzory sú ukryté priamo pod displejom, cez ktorý dokážu bez problémov fungovať. Zaujímavé, že poprední výrobcovia neustále tvrdia, že súčasná technológia niečo také neumožňuje a potom príde Vivo, ktorý všetkým vytrie zrak.

Na zadnej strane sa vyníma duálny fotoaparát s rozlíšením 12 MPx. Ide o snímač Sony IMX363. Uložený je vertikálne na ľavej strane a pod ním sa nachádza prisvetľovacia dióda. Veľkosť pixelov je 1,4 μm a clona je f/1,8. Podporovaná je aj 4-osová optická stabilizácia obrazu. Predný fotoaparát má 5 MPx a ako už bolo spomenuté, vysúva sa priamo z konštrukcie smartfónu. Pri oboch nechýba podpora umelej inteligencii, ktorá sa preukazuje hlavne pri rozpoznávaní scén, čím automaticky nastaví fotoaparát, aby bola snímka čo najkrajšia.

Nová nadstavba a vlastný hlasový asistent

Predstavená bola aj úplne nová verzia nadstavby Funtouch OS 4, ktorá sa vyznačuje predovšetkým vlastným hlasovým asistentom Jovi. Na prezentačnej akcii boli prezentované jeho schopnosti v reálnom čase prekladať reč do iných jazykov, či prevod meny do inej, podľa aktuálneho kurzu. Problém nemá ani s posielaním súborov, navigáciou, vytvorením objednávky či rozpoznávaním obrázkov.

Batéria má kapacitu 4000 mAh, čo je vcelku slušná hodnota. Nakoľko je Vivo veľkou spoločnosťou, problém by nemal byť ani s optimalizáciou systému, aby bolo využívanie energie čo najviac efektívne. Nezabudlo sa ani na hráčov a priamo pre nich je v zariadení implementovaný herný engine. Vylepšené sú aj antény (4×4 MIMO), aby bolo dosiahnuté stabilné pripojenie za každých okolností. NEX do vienka dostal aj nové chladenie, ktoré udržiava zariadenie v dobrých teplotách, aj pri vyššej záťaži. Hráči sa potešia aj virtuálnemu 3D, 7.1 Hi-Fi zvuku, ktorý ich úplne vtiahne do deja hry. Prítomný je aj DAC prevodník. Výkonnejší model NEX S dokonca prichádza aj so širokou podporou LTE sietí, vrátane u nás používaného B20 (800 MHz).

Cena a dostupnosť

Ceny sú napriek prvotným očakávaniam zasadené o čosi nižšie. Predpoklady hovorili o sume vyše 1000 € za najvyššiu verziu. To sa našťastie nepotvrdilo, aj keď ceny sú oproti konkurencii (čínskej) o čosi vyššie. Verzia s 128 GB pamäťou vyjde na 4498 juanov (595 €), zatiaľ čo najvyššia verzia s 256 GB úložiskom bude stáť 4998 juanov (661 €).

Dostupná bude aj lacnejšia verzia NEX, ktorá bude obsahovať najnovší procesor strednej triedy – Snapdragon 710. Doplňuje ju 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte. Snímač odtlačkov však nebude v displeji, ale klasicky na zadnej strane. Inak pôjde o takmer úplne rovnaké zariadenia. Cena tejto verzie je stanovená na 3898 juanov, čo je v prepočte 516 €. V oboch prípadoch zatiaľ nebola oznámená oficiálna dostupnosť.

O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou. Môžeš ma sledovať aj na Instagrame - @matolajcak