Pred malou chvíľou bol predstavený smartfón Vivo NEX, ktorý spôsobuje revolúciu v dizajne smartfónov, nakoľko ide zariadenie so skutočným bezrámikovým dizajnom. Displej siaha až takmer po okraje zariadenia a aj s umiestnením kamery si výrobca dokázal veľmi efektívne poradiť.

Podobne ako pri Lenove, aj tu nás výrobca pred predstavením lákal na neuveriteľne vyzerajúce teasery, ktoré ukazujú takmer plne bezrámikový displej. Vivo však svoje sľuby naplnilo a predstavilo hneď dva nové kúsky, ktoré ponúkajú až 91 % pomer displeja k telu.

Najnovší hardvér, čítačka odtlačkov v displeji a vysúvacia predná kamera

Ako bolo už skoršie predpovedané, Vivo NEX prichádza v dvoch rôznych verziách, ktoré sa líšia hlavne použitým hardvérom a tiež cenovkou. Najvyšší model NEX S, ponúka súčasný TOP procesor Snapdragon 845, spoločne s 8 GB RAM a 125/256 GB úložiskom. Model NEX zasa prichádza s najnovším Snapdragonom 710, 6 GB RAM a 128 GB úložiskom. Displej má 6,59″, rozlíšenie FullHD+ a ide o Super AMOLED s pomerom 19,3:9. Rámčeky okolo neho sú skutočne minimálne a spodná brada má len 5 milimetrov.

Najzaujímavejšou častou celého displeja je vstavaná čítačka odtlačkov prstov. To pre Vivo nie je žiadna novinka, nakoľko ešte na MWC 2018 ukázalo, že mu táto technológia nie je cudzia a mal ju už aj koncept Vivo Apex. Ide už o tretiu generáciu, ktorá zlepšuje presnosť o 50 % a rýchlosť odomknutia o 10 % oproti predchádzajúcej verzii.

Vzhľadom na absenciu výrezu v displeji, senzory, slúchadlo a predná kamera nie sú viditeľné. Výrobca sa s tým veľmi dobre vysporiadal a pri telefonovaní je zvuk šírený prostredníctvom frekvencií na displeji, ktoré sa následne prenášajú do ucha. Predná kamera je ukrytá v tele a vysúva sa z hornej strany zariadenia. Rôzne senzory sú ukryté priamo pod displejom, cez ktorý dokážu bez problémov fungovať. Zaujímavé, že poprední výrobcovia neustále tvrdia, že súčasná technológia niečo také neumožňuje a potom príde Vivo, ktorý všetkým vytrie zrak.

Na zadnej strane sa vyníma duálny fotoaparát s rozlíšením 12 MPx. Ide o snímač Sony IMX363. Uložený je vertikálne na ľavej strane a pod ním sa nachádza prisvetľovacia dióda. Veľkosť pixelov je 1,4 μm a clona je f/1,8. Podporovaná je aj 4-osová optická stabilizácia obrazu. Predný fotoaparát má 5 MPx a ako už bolo spomenuté, vysúva sa priamo z konštrukcie smartfónu. Pri oboch nechýba podpora umelej inteligencii, ktorá sa preukazuje hlavne pri rozpoznávaní scén, čím automaticky nastaví fotoaparát, aby bola snímka čo najkrajšia.

Nová nadstavba a vlastný hlasový asistent

Predstavená bola aj úplne nová verzia nadstavby Funtouch OS 4, ktorá sa vyznačuje predovšetkým vlastným hlasovým asistentom Jovi. Na prezentačnej akcii boli prezentované jeho schopnosti v reálnom čase prekladať reč do iných jazykov, či prevod meny do inej, podľa aktuálneho kurzu. Problém nemá ani s posielaním súborov, navigáciou, vytvorením objednávky či rozpoznávaním obrázkov.

Batéria má kapacitu 4000 mAh, čo je vcelku slušná hodnota. Nakoľko je Vivo veľkou spoločnosťou, problém by nemal byť ani s optimalizáciou systému, aby bolo využívanie energie čo najviac efektívne. Nezabudlo sa ani na hráčov a priamo pre nich je v zariadení implementovaný herný engine. Vylepšené sú aj antény (4×4 MIMO), aby bolo dosiahnuté stabilné pripojenie za každých okolností. NEX do vienka dostal aj nové chladenie, ktoré udržiava zariadenie v dobrých teplotách, aj pri vyššej záťaži. Hráči sa potešia aj virtuálnemu 3D, 7.1 Hi-Fi zvuku, ktorý ich úplne vtiahne do deja hry. Prítomný je aj DAC prevodník. Výkonnejší model NEX S dokonca prichádza aj so širokou podporou LTE sietí, vrátane u nás používaného B20 (800 MHz).

Cena a dostupnosť

Ceny sú napriek prvotným očakávaniam zasadené o čosi nižšie. Predpoklady hovorili o sume vyše 1000 € za najvyššiu verziu. To sa našťastie nepotvrdilo, aj keď ceny sú oproti konkurencii (čínskej) o čosi vyššie. Verzia s 128 GB pamäťou vyjde na 4498 juanov (595 €), zatiaľ čo najvyššia verzia s 256 GB úložiskom bude stáť 4998 juanov (661 €).

Dostupná bude aj lacnejšia verzia NEX, ktorá bude obsahovať najnovší procesor strednej triedy – Snapdragon 710. Doplňuje ju 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte. Snímač odtlačkov však nebude v displeji, ale klasicky na zadnej strane. Inak pôjde o takmer úplne rovnaké zariadenia. Cena tejto verzie je stanovená na 3898 juanov, čo je v prepočte 516 €. V oboch prípadoch zatiaľ nebola oznámená oficiálna dostupnosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom