Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa éra bezrámikových smartfónov naplno rozbehla, no mnohí výrobcovia dokazujú pravý opak. Dodnes sme na trhu mohli stretať modely s tenkými rámikmi, ktorých dizajn však kazil výrez obrazovky. Nechválne známy „notch“ sa prednedávnom rozhodlo zakopať čínske Vivo s modelom NEX, ktorý ale čoskoro dostane konkurenciu v podobe smartfónu Oppo Find X.

Dizajnové trendy aj vo svete smartfónov priťahujú výrobcom nových zákazníkov. Niet sa tak čo diviť, že sa chce každý z nich zviesť na vlne dizajnových noviniek. Tou poslednou bol v uplynulých mesiacoch výrez displeja, ktorý si však príliš veľa ľudí neobľúbilo. Iniciatíva jedného z čínskych výrobcov nedávno ukázala svoje ovocie, keď sa zrodilo Vivo NEX. Novinka s bezrámikovým displejom so sebou priniesla niekoľko inovatívnych technológií, ktorými chce zmeniť smartfónový priemysel.

Zbohom, výrez obrazovky

Nie sú to len tenké rámiky a pomer displeja k telu zariadenia až 86 %, ale najmä šikovné riešenie, ktoré odstránilo mnohými nenávidený „notch“. Prednú selfie kameru totiž výrobca ukryl do vysúvacieho mechanizmu, ktorý sa v prípade potreby vysunie z vrchnej časti konštrukcie. Napriek pochybnostiam o kvalite tohto riešenia ide o novinku, ktorú už čoskoro uvidíme v ďalšom smartfóne z Číny. Svoje vlastné riešenie pre smartfón bez rámikov a výrezu displeja už dnes ukáže aj Oppo. Ešte pred predstavením však detailné informácie priniesol portál The Verge.

Nový model Find X bude priamym konkurentom pre Vivo NEX, pričom posúva hranice ešte ďalej. Výrobcovi sa do konštrukcie, ktorú udrží v rukách každý používateľ, podarilo vtesnať obrovský 6,4″ OLED displej s FullHD rozlíšením a pomerom k telu smartfónu neuveriteľných 92,25 %. Túto hodnotu Oppo dokázalo dosiahnuť aj vďaka vylúčeniu výrezu obrazovky z vrchu zobrazovacieho panela. Kam sa teda podel selfie fotoaparát? Túto dilemu vyriešila spoločnosť bravúrne, pretože predný fotoaparát a zadnú dvojicu objektívov ukryla do vysúvacieho mechanizmu.

Nenechaj si ujsť
Takmer úplne bezrámikový displej, výsuvná predná kamera aj snímač odtlačkov v displeji. Najrevolučnejší smartfón Vivo NEX je tu!

Ten sa pri odomykaní smartfónu dokáže vysunúť už za 0,5 sekundy, aby pomocou 3D technológie skenovania tváre overil totožnosť používateľa. V prednej časti sa po vysunutí mechanizmu ukáže tiež predný fotoaparát s rozlíšením až 25 MPx. Zadná časť zasa odhaľuje duálny fotoaparát so 16 MPx a 20 MPx snímačom.

Celá dizajnová stránka tejto novinky ulahodí oku nejedného náročného zákazníka, ktorý bude mať sčasti pocit, že v rukách drží Samsung Galaxy S9+. Podobnosť s týmto kórejským modelom ukazujú zaoblené okraje obrazovky, ale aj zadného skla. Nanešťastie nenájdeme v konštrukcii žiaden snímač odtlačkov prstov, ktorý sa ale nenachádza ani pod displejom. Oppo verí vo svoju 3D technológiu rozpoznávania tváre natoľko, že ju zvolilo ako jediný primárny biometrický spôsob zabezpečenia modelu Find X.

Ten upriami pozornosť na vysúvací mechanizmus pri každom odomknutí systému, či otvorení aplikácie fotoaparátu. Aby toho nebolo málo, pridal výrobca ku kombinácii týchto technológií aj špičkový hardvér hodný pravej vlajkovej lode v roku 2018.

Smartfónová revolúcia za „čínsku“ cenu

Základom výkonu je procesor Snapdragon 845 a jeho 8 jadier. Tento kremík spolupracuje s obrovskou operačnou RAM pamäťou o veľkosti až 8 GB. Do hry sa zapája aj masívnych 256 GB interného úložiska a slušná 3 730 mAh batéria s podporou rýchleho nabíjania VOOC. Táto technológia sa vlastnosťami podobá nabíjaniu Dash Charge od OnePlus. Navyše je nové Oppo Find X vybavené aj podporou DualSIM funkcionality, ktorá zvládne všetky globálne frekvencie operátorov. Problém mu tak nebude robiť ani často žiadané pásmo B20. Vďaka tejto možnosti sa nový Find X bude môcť predávať nielen v ázijských krajinách, ale aj v Severnej Amerike a Európe.

Všetci používatelia si v tejto novinke užijú operačný systém Android 8.1 Oreo s grafickou nadstavbou výrobcu Color OS. V domácej Číne si záujemcovia môžu nové Oppo Find X už dokonca objednať za cenu, ktorá by mala podliezť cenovky ostatných konkurentov prémiovej triedy. Detailnejšie informácie nám však prezradí až samotná spoločnosť počas dnešnej večernej premiéry vo francúzskom Paríži. Portál The Verge však informuje aj o tom, že model Find X má byť prvým od výrobcu, ktorý sa bude predávať aj v Európe. Ak sa potvrdia správy o atraktívnej cenovke, rozhodne sa máme na čo tešiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom