Čínsky Huawei dlhé roky čelí obvineniam Spojených štátov zo spolupráce s čínskou vládou, čo údajne môže predstavovať veľké bezpečnostné riziko. Spoločnosť všetky tieto tvrdenia odmieta a napriek snahe USA naďalej napreduje vo vývoji a budovaní 5G technológie. Huawei chcú teraz za dodávateľa aj všetci 4 hlavní mobilní operátori v Spojenom kráľovstve, hoci britská vláda ešte o jeho budúcnosti v krajine nerozhodla.

Pri budovaní infraštruktúry pre 5G siete sa podľa The Guardian chcú všetci veľkí britskí operátori spoľahnúť na Huawei. Tento gigant má spolupracovať s Vodafone pri budovaní 5G až v 6 zo 7 miest a významným spôsobom pomáha aj operátorovi EE. Zákazky dostal aj od spoločnosti O2 a Three.

Britskí operátori Huawei ešte neodsúdili

Operátori však majú jeho technológie využívať mimo kľúčových častí ich sietí. Stále ale existuje riziko, že jedného dňa úrady v Spojenom kráľovstve produkty Huawei zakážu, čo by všetky zainteresované spoločnosti vyšlo poriadne draho. Takéto rozhodnutie by pritom mohlo britských operátorov pripraviť o prvenstvo v budovaní 5G sietí, ktoré by sa po zákaze Huawei a jeho technológií oneskorili o 18 až 24 mesiacov. Z finančného hľadiska by takýto krok mohol stáť celkovo až 6,8 miliárd libier.

Zobraziť celú galériu (3)
Huawei pred časom potvrdil, že sa mu podarilo získať 50 komerčných kontraktov pre 5G siete. Zdroj: Flickr

Nenechaj si ujsť
Je Slovensko pripravené na príchod 5G? Aktuálny stav je stále ďaleko od ideálu

Pri využití techniky od Huawei tak môže zároveň dôjsť k napätým vzťahom medzi Britániou a Spojenými štátmi, ktoré pred pár mesiacmi označili túto firmu za bezpečnostnú hrozbu. Po mesiacoch však Donald Trump svoje rozhodnutie zmenil a umožnil jej využívať americké technológie, avšak zatiaľ iba s obmedzeniami. Kritická situácia tak stále nie je napriek pozitívnym zmenám úplne zažehnaná.

Spoliehať sa však len na jediného dodávateľa môže vyjsť anglických operátorov draho. Už v minulosti sa tak stalo pri zlyhaní zariadení od spoločnosti Ericsson, kvôli čomu boli zákazníci operátora O2 na celý deň odstavení od 3G a LTE pripojenia, informuje Engadget.

Hoci podobné riziko predstavuje aj stávka na techniku od Huawei, je to práve tento gigant, kto môže operátorom vo viacerých krajinách poskytnúť včasné a spoľahlivé riešenie pre 5G siete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom