Dva svety smartfónov, ktoré predstavujú iPhony a Androidy sú neustále medzi sebou porovnávané a hodnotené. Ktorý svet je lepší často závisí na detailoch a uhle pohľadu. Apple má pritom svojho kráľa jasne určeného, je ním najnovší iPhone X, kto je ale kráľom pri Androidoch je zložitejšou otázkou. Niečo k tomu ale chce povedať Huawei. Konečne.

Koho vyslať do súboja s iPhonom za stranu Androidov je nikdy nekončiaca otázka, ktorá sa opakuje znova a znova po uvedení každého nového smartfónu v prémiovej triede. V oblasti vlajkových lodí Androidu nepanuje síce najtvrdší konkurenčný boj, ten by sme mohli prisúdiť strednej triede, no tento súboj je najlukratívnejší a najatraktívnejší na sledovanie. Tu neraz platí, víťaz berie všetko.

Odhliadnuc na ceny, posledné roky objektívne víťazil Samsung. Minuloročné Galaxy S8 a Galaxy Note 8, doplnené o tohtoročné Galaxy S9, pôsobili na trhu najlepšie. Mali najlepšie displeje, obrovský výkon (aj keď možno nie najvyšší, ale rozdiely v tejto oblasti sú skôr vecou benchmarkou než praktickosti) a tiež najlepšie fotoaparáty. Dopĺňali to detailami, ako napríklad plnou vodeodolnosťou a ponechaním 3,5mm audio jacku.

V súboji Androidov tiež neustále platilo, že treba byť čo najviac vidieť. A v tom vždy Samsung jasne viedol. Jeho prezentácie pútali pozornosť, Infinity displeje rezonovali medzi používateľmi (nikto neponúkol nič podobné) a napríklad Galaxy S9 boli prvé zariadenia v predaji s procesorom Snapdragon 845. A to všetko si ľudia všímali. Lenže teraz je tu konečne smartfón schopný narušiť toto rozdelenie síl.

V uplynulých mesiacoch som okrem vlajkových lodí Samsungu, Galaxy Note 8 a Galaxy S9, mohol vyskúšať top modely čínskych výrobcov Xiaomi a OnePlus. Mi MIX 2 aj OnePlus 5T sú za svoju cenu rozhodne trefy do čierneho (a už sa teším na ich nástupcov), lenže čisto v oblasti kvality a celkového hodnotenia na Samsung strácajú. Niet pochýb, že nižšími cenami sú schopné a hodné konkurovať lídrom, lenže na vrchol rebríčka Androidov nemajú. Huawei s novým P20 Pro ma však konečne prinútil pochybovať o nadvláde Samsungu.

Súper pre zdanlivo neporaziteľné špecifikácie

Nová vlajková loď Huawei má to, čo musí mať, aby porazila juhokórejského konkurenta. Proti Infinity displeju Galaxy S9 postavil čínsky výrobca impozantný OLED displej. Je to po dlhej dobe obrazovka, ktorá sa môže postaviť riešeniu Samsungu. Čisto v špecifikáciách možno stráca, nemá totiž QuadHD rozlíšenie a následkom toho stráca aj v porovnaní hustoty pixelov, lenže Galaxy S9 (Plus) budeš kvôli výdrži batérie aj tak drvivú väčšinu času využívať pri FullHD. A v takom prípade je riešenie Huawei skvelé a ponúka jeden z najlepších zážitkov na smartfóne. A zahnutie displeja vs. výrez? Vedie Samsung, ale výrez (ktorý často kritizujem) nie je vlastnosťou, na ktorej by mal súboj týchto telefónov skončiť.

Už spomínaná výdrž zariadenia je oblasť, kde Huawei môže tvrdo zasiahnuť Samsung. To, že som sa pri Galaxy S9 a S9 Plus musel často obávať, či si vystačím s batériou po celý deň, by u Huawei platiť nemalo. Síce som nemal dostatok času na kompletné otestovanie P20 Pro, smartfón ale disponuje batériou s veľkosťou 4000 mAh (o 500 mAh viac ako Galaxy S9+). Aj na základe odozvy používateľov a výkonu Huawei, ktorý pri batériách predvádza dlhodobo, by jednodňová výdrž mala byť garantovaná, a to je dôležitejšie než sa môže zdať.

Samostatnou kapitolou je systém. Tu Samsung už dáva zabudnúť na TouchWiz a jeho Experience nadstavba je jednoduchá a rýchla. EMUI na druhej strane ponúka niekoľko funkcií navyše, no môže ešte pôsobiť trochu stratene a neprehľadne. Aj v tomto smere sa však Huawei zlepšuje.

Precíznosť spracovania

No a potom tu je ďalšia oblasť, v ktorej sa Samsung zdal neporaziteľný. Kvalita spracovania je u zariadení Galaxy S tak vysoko, že som dlho márne hľadal konkurenciu. Znova je to však Huawei P20 Pro, ktorý prichádza s odpoveďou. Konštrukcia vlajkového modelu čínskeho výrobcu pôsobí prémiovo, pevne a je dokonca viac uhladená než u Samsungu.

Nové farby navyše už pútajú na prvý pohľad, konečne. Stále sú tu oblasti, kde Galaxy S vedie – plná vodeodolnosť a 3,5mm audio jack sú už vlastnosti, ktoré môžu zavážiť pri rozhodovaní. Snímač odtlačkov na prednej strane a dostupnejšie (pre pravákov) ovládanie hlasitosti napravo sú o čosi menšie detaily, ktoré zas hovoria v prospech P20 Pro. No ale poďme už na to najdôležitejšie.

Finálna esencia

Pri prezentáciách P20 Pro aj Galaxy S9 Plus sa ich výrobcovia rozhodli prezentovať jednu vlastnosť nad všetky ostatné. Fotoaparáty sa stali najväčšou inováciou a hlavným marketingovým ťahom oboch smartfónov. A obe riešenia sú skvelé. V našom fototeste si môžeš pozrieť, že Huawei P20 Pro fotí skutočne majstrovsky, lenže kvalita fotografií nie je to, na čo chcem priamo upozorniť. Tri zadné foťáky totiž splnili ešte dôležitejšiu úlohu.

Trojica fotoaparátov bola totiž presne tým, vďaka čomu sa o Huawei P20 Pro začalo hovoriť. Nielen medzi fanúšikmi, ktorí majú k technológiám blízko, ale aj medzi používateľmi, ktorí sa o horúce novinky zo sveta smartfónov priamo a detailne nezaujímajú. „To je ten mobil s tromi foťákmi?“ počul som niekoľkokrát, a to len za dva a pol dňa, čo som Huawei P20 Pro používal. Huawei tak konečne dokázal do svojej vlajkovej lodi pridať esenciu, ktorá rezonuje medzi používateľmi. Samozrejme, pokiaľ by prekvapujúca konfigurácia fotoaparátov nefungovala tak dobre ako funguje, celý efekt by sa stratil.

A to je to, čo napríklad chýba Sony. Je pekné ak japonská firma dokáže vyrábať kvalitné vlajkové modely, lenže tie sa stávajú pre používateľov čoraz viac nezaujímavé. Xperia XZ2 je prakticky vo všetkom dobrá, lenže nemá ten „ťahák“, ktorý by zaujal a o ktorom by sa hovorilo. Táto úloha bude stáť aj pred Google, ktorý už dokázal, že smartfóny Pixel môžu byť vlajkonosičmi Androidu, lenže potrebuje osloviť väčšiu masu. Sám som často prekvapený, koľko ľudí ešte o týchto smartfónoch nevie.

Ale späť k Huawei, k spoločnosti, ktorá tento rok predstavila smartfón schopný narušiť súčasný stav. P20 Pro má prémiovú konštrukciu, krásny displej, výdrž batérie a hlavne trojicu fotoaparátov – to je vec, ktorá nielen skvele funguje, ale zároveň sa o nej dobre rozpráva. A takýmto spôsobom čínsky Huawei predstavil produkt, ktorý postavil nadvládu Samsungu konečne do ohrozenia. Ktorý z týchto dvoch smartfónov je lepší, nie je jednoduché rozhodnúť, ak by však na to prišlo, Huawei P20 Pro je pripravený  a hodný niesť zástavu Androidov z pozície lídra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom