Svet smartfónov je v podstate rozdelený na dva svety, pričom v jednom si žijú iPhony a v druhom zas Androidy. Rok čo rok sa tieto svety stretávajú v ostrom súboji a vedú sa siahodlhé debaty o tom, ktorý z nich je lepší. Apple má svojho kráľa jasne určeného, je ním najnovší iPhone X, kto je ale kráľom pri Androidoch?

Najvážnejšími adeptami na toto umiestnenie sú v súčasnosti bezpochyby vlajkové modely Samsungu a Huawei. Galaxy S9 Plus a P20 Pro sú zariadenia, ktoré prišli na trh v úvodných mesiacoch roka a snažia sa presvedčiť o svojej výnimočnosti. Obaja výrobcovia pri ich prezentácia upriamili pozornosť na jednu kľúčovú vlastnosť. Fotoaparáty týchto smartfónov sú hlavné zbrane, ktoré majú rozhodnúť o porážke toho druhého.

Zatiaľ čo Samsung predstavil pri Galaxy S9 Plus duálny zadný fotoaparát, ktorý vôbec po prvýkrát priniesol premenlivú clonu s dosiaľ najnižšou hodnotou f/1.5, Huawei stavil pri P20 Pro až na trojicu snímačov a umelú inteligenciu. Výrobcovia priniesli funkcie, ktoré nemá nikto iný na trhu a do fotoaparátov vložili najväčšie úsilie v snahe presvedčiť používateľov. Ktorému z nich sa to podarilo lepšie, sme zisťovali vo vzájomnom porovnaní kamier Samsung Galaxy S9 Plus a Huawei P20 Pro.

Predstavenie špecifikácií

Huawei P20 Pro

Dátum predstavenia: marec 2018

Zadný fotoaparát:

  • trojitý, označenie Leica, optická stabilizácia, 3x bezstratový zoom, umelá inteligencia pre detekciu scény
  • primárny 40 MPx s clonou f/1.8, ohnisková vzdialenosť 27 mm, veľkosť senzora 1/1.7″
  • monochromatický 20 MPx, f/1.6, ohnisková vzdialenosť 27mm
  • telefoto 8 MPx, clona f/2.4, ohnisková vzdialenosť 80mm

Predný fotoaparát:

  • 24 MPx, clona f/2.0

Samsung Galaxy S9+

Dátum predstavenia: február 2018

Zadný fotoaparát:

  • duálny, optická stabilizácia obrazu, 2x bezstratový zoom
  • primárny 12 MPx, premenlivá clona f/1.5-2.4, veľkosť senzora 1/2.55″, veľkosť pixelu 1.4µm
  • sekundárny 12MPx telefoto snímač, clona f/2.4, ohnisková vzdialenosť 52mm, veľkosť senzoru 1/3.6″, veľkosť pixelu 1µm


Predný fotoaparát:

  • 8 MPx, clona f/1.7, ohnisková vzdialenosť 25mm, veľkosť senzora 1/3.6″, 1.22µm

Porovnanie fotografií

Pre porovnanie oboch smartfónov som zosnímal niekoľko fotografií v rôznych prostrediach a svetelných podmienkach. Väčšinu záberov som zachytil v automatickom režime a pri pôvodných nastaveniach výrobcu, prípadne v porovnateľných režimoch, ktoré smartfóny ponúkali. Všetky fotografie priamo vo fototeste majú z kapacitných dôvodov zmenšené rozmery na hodnotu 1280 x 960 pixelov. Snímky v plnom rozlíšení si môžeš pozrieť v samostatných albumoch pre Huawei P20 Pro a Samsung Galaxy S9 Plus.

Hneď na začiatku môžem povedať, že fotoaparáty na P20 Pro aj Galaxy S9 Plus patria v súčasnosti k top štvorke, ktorá si hrá prakticky vlastnú ligu. Ich konkurentmi sú ešte zariadenia Pixel 2 a iPhone X, prípadne ešte môžeme počítať s HTC U11 Ultra, ten si však cestu k používateľom hľadá ťažšie. Vyberať jedného víťaza z tejto partie je nesmierne zložité. Aj keď sa totiž výsledné snímky v mnohom odlišujú, dá sa na ne pozerať z rôzneho pohľadu. Huawei P20 Pro aj Samsung Galaxy S9 Plus sa však snažia „status quo“ narušiť.

Umelá inteligencia v permanencii

 

Huawei P20 Pro naľavo, Samsung Galaxy S9 Plus napravo

Na prvej fotografii je možné vidieť rozdiel najmä v podaní farieb. Zatiaľ čo Huawei poskytuje živšie prevedenie a viac detailov, záber zo Samsungu je menej kontrastný. Z toho vyplýva na P20 Pro napríklad lepšia čitateľnosť textu na tabuli či detailnejšie vykreslenie drevenej konštrukcie, dlažby ale aj strechy budov. Na druhej strane fotoaparát Galaxy S9 Plus vďaka automatickému HDR režimu lepšie vyvažuje tmavé a svetlé miesta. Tiene tak nepôsobia rušivo ako u konkurenta, kde najmä čierna dosahuje veľkú hĺbku.

V tomto prípade je ešte potrebné ukázať, ako funguje vykresľovanie snímok na P20 Pro. Huawei totiž využíva na detekciu scény umelú inteligenciu, ktorá na základe analýzy upravuje hodnoty snímania. Napríklad zvýrazní zeleň a oblohu pri fotografiách prírody alebo sa sústredí na zaostrenie tváre pri záberoch ľudí.

Huawei P20 Pro s detekovanou scénou „zeleň“ vľavo, vypnuté nastavenie scény vpravo

Do tretice porovnanie Huawei P20 Pro so zapnutou detekciou scény vľavo a automatický režim Galaxy S9 Plus vpravo

Už len samotné zapnutie či vypnutie detekcie scény produkuje výrazne rozdielne výsledky, pričom umelá inteligencia pomáha zvýrazniť jednotlivé zábery. Následkom toho však niekedy pôsobia farby až príliš presaturovane. Snímky tak v niektorých prípadoch navodzujú dojem ako po aplikovaní filtra a sú až priveľmi softvérovo spracované a neprirodzené.

Huawei P20 Pro vľavo, Galaxy S9 Plus vpravo

To síce v dobe sociálnych sietí môže niektorým fanúšikov vyhovovať, no ostatní zvolia Samsung, ktorý produkuje menej farebné zábery, no prirodzenejšie a stále presné, s dobrým svetlom a s vyvážením svetlých a tmavých miest. Aj na snímke vyššie je vidieť, že záber z P20 Pro nie je svetelne vyvážený a spodná tretina (najmä pravá strana) je príliš tmavá.

Keďže Huawei deteguje scénu automaticky v nastavení od výroby, väčšinu záberov som spravil v tomto režime. V prípade potreby je však veľmi jednoduché danú scénu zrušiť a snímať čisto v automatickom móde. Výsledok pri predchádzajúcej fotografii pri vypnutej scéne oveľa prirodzenejší, pritom si stále ponecháva lepšiu modrú a skvelý dynamický rozsah, aj keď pravá dolná časť je opäť trochu tmavšia.

Huawei P20 Pro s vypnutou detekciou scény vľavo, Galaxy S9 Plus vpravo

V niektorých scénach môžem však umelú inteligenciu vyslovene pochváliť, pretože z obyčajne pôsobiacej fotografie dokáže vyčarovať živší záber.

Pri snímkach rastlín či zelených plôch dokáže P20 Pro (vľavo) zvýrazniť dané farby a ponúknuť živšie a okulahodiace fotografie než Galaxy S9 Plus (vpravo)

Nie je to však len u umelej inteligencii v Huawei P20 Pro. Galaxy S9 Plus disponuje snímačom s premenlivou clonou, ktorý dokáže snímať dostatok detailov pri svetlých záberoch a v horších podmienkach vie zmenou clony zachytiť viac svetla. Aj automatický režim HDR odvádza svoj kus práce, čo je vidieť v porovnaní pri vykresľovaní tmavých a svetlých častí, kde Samsung dosahuje lepšie výsledky. Aj tu však dochádza k presvetleniu bielej v hornej časti.

Huawei P20 Pro vľavo, Galaxy S9 Plus vpravo

Bokeh efekt

V súčasnosti je rozmazanie pozadia jedna z najskloňovanejších funkcií vo svete mobilnej fotografie, ktorá naplno zaujala svoje miesto príchodom duálnych fotoaparátov. Keďže P20 Pro aj Galaxy S9 Plus prinášajú vo svojej výbave monochromatický snímač pre lepšie detegovanie hĺbky záberu, od oboch sa čakajú kvalitné výsledky.

Huawei P20 Pro vľavo, Galaxy S9 Plus vpravo

Na zábere vyššie odvádza značne lepšiu prácu trojitá konfigurácia od Huawei. Bokeh snímka z P20 Pro ponúka viac svetla, lepšie detaily aj krajšie a presnejšie farby. Chybou je preexponovanie v ľavej hornej časti. Vyváženie bielej nie je pri dynamickom rozostrení Samsungu úplne presné a strácajú sa detaily. Podobný záber som s Galaxy S9+ spravil už skôr (nižšie) a tam bola pri trochu iných podmienkach práca s farbami, svetlom a detailami výrazne lepšia. Čo sa týka vykreslenia hĺbky poľa tak oba smartfóny si viedli prakticky rovnako dobre a menšie chyby je vidieť len okolo pravého krídla sochy. Celkovo je ale prechod u oboch veľmi jemný, o čosi lepšie na mňa pôsobí Huawei.

Dva zábery Galaxy S9 Plus

Huawei P20 Pro vľavo, Galaxy S9 Plus vpravo

Výkon pri ďalších záberoch je vyrovnaný. Samsung si o čosi lepšie poradil s náročným vykreslením hĺbky poľa pri rastline (najmä v jej hornej časti), fotka P20 Pro zas a znova žije farbami, aj keď na zábere nižšie už má trocha žltý nádych. V čom ešte vidím rozdiel je jednoduchosť používania jednotlivých režimov dynamického zaostrovania, respektíve clony. Zatiaľ čo Galaxy S9 Plus vyžaduje určitú vzdialenosť od objektu, ktorý má byť v popredí, tak Huawei pracuje v širšom rozsahu a bokeh fotenie je tak s ním jednoduchšie a príjemnejšie.

Huawei P20 Pro vľavo, Galaxy S9 Plus vpravo

Priblíženie

Telefoto objektívy zas priniesli do smartfónov bezstratovú možnosť približovania. Väčšina smartfónov ponúka 2-násobný zoom, Huawei sa pri P20 Pro ale podarilo dosiahnuť 3-násobné bezstratové priblíženie.

Pôvodná fotografia: Huawei P20 Pro vľavo, Galaxy S9 Plus napravo

2-násobný zoom vs. 3-násobný zoom Galaxy S9 Plus


Rozdiel v kvalite fotografie Galaxy S9 Plus pri prekročení bezstratovej hranice je zjavný. Pri 3-násobnom priblížení už jasne nastupuje šum a snímka je presvetlená.

3-násobný zoom: Huawei P20 Pro vľavo, Galaxy S9 Plus vpravo

Huawei pri maximálnom bezstratovom priblížení jednoznačne potvrdzuje svoje kvality. Zatiaľ čo na snímke Galaxy S9 Plus je už vidieť istá miera šumu a presvetlenie, P20 Pro ponúka veľmi jasný a detailný záber.

5-násobný zoom: Huawei P20 Pro vľavo, Galaxy S9 Plus vpravo

Pri P20 Pro to nie je len o hardvérovom priblížení, ale výrobca tiež uviedol, že pri 5-násobnom zoome využíva softvérové riešenie a aj vďaka dátam so všetkých troch snímačov dokáže ponúkať bezstratové priblíženie. Záber je aj pri takomto zoome skutočne stále ostrý a prakticky bez šumu, ale o úplne bezstratovom režime musíme hovoriť opatrne.

10-násobný zoom: Huawei P20 Pro vľavo, Galaxy S9 Plus vpravo

Celkom slušný náskok Huawei dokazuje aj maximálne 10-násobné priblíženie. Fotografia je aj pri tomto zoome prekvapivo použiteľná. Tu je aj vidieť, akým spôsobom využíva softvér pre vylepšenie záberov. V záujme vyhnutiu sa šumu, Huawei trochu rozmazáva detaily a necháva splynúť jednotlivé pixely. Fotografia síce vyzerá lepšie bez šumu, no následkom toho sa aj strácajú niektoré detaily a najmä tiene sú opäť príliš tmavé.

Fotky v interiéri a nočné zábery

Zmeny, ktoré Huawei aj Samsung priniesli do svojich vlajkových modelov, mali ako jeden z hlavných cieľov vylepšiť fotografie zachytené v horších svetelných podmienkach. Premenlivá clona aj trojica snímačov s využitím umelej inteligencie sú kľúčové faktory, ktoré k tomu hlavnou mierou prispievajú. Huawei P20 Pro aj Samsung Galaxy S9 Plus vďaka tomu patria úplne na čelo pomyselného rebríčka.

Huawei P20 Pro vľavo, Galaxy S9 Plus vpravo

Na prvej fotografii si s náskokom vedie lepšie Huawei. Kľúčom je zvládnutie vykreslenia svetla zo sviečky, pričom Samsungu sa nepodarilo ponúknuť toľko detailov ani ostrosti a okolie plameňa je presvetlené. Celkovo je svetelnosť pri P20 Pro vzhľadom na fotení objekt pekne vyvážená.

Huawei P20 Pro vľavo, Galaxy S9 Plus vpravo

Pri umelom osvetlení preberá štafetu Samsung. Hlavne ide o podanie farieb, kde Galaxy S9 Plus viac zodpovedá realite, zatiaľ čo záber z P20 Pro opäť dostal farebný nádych červenej. Ostatné vlastnosti ako ostrosť či detaily sú na takmer rovnakej úrovni. Aj na treťom zábere má Huawei farebný nádych, tentoraz fialový. Ten má na pravej polovici aj Samsung, ale ten zvládol lepšie prácu so svetlom. Záber je lepšie vyvážený, aj keď zdroj svetla bol len na ľavej strane.

Huawei P20 Pro vľavo, Galaxy S9 Plus vpravo

Rozdielny prístup k vykresľovaniu záberov je vidieť aj na ďalších fotografiách. Huawei sa maximálne snaží, aby na snímke ponúkol dostatok svetla, najlepšie v prirodzene vyzerajúcej bielej farbe, lenže niekedy to pôsobí opačne. Na zábere nižšie stratila zelená tráva svoju farbu a aj keď Samsung nemá toľko svetla, pôsobí prirodzenejšie. Smartfóny si tak trochu vymenili vlastnosti, keď tentoraz má Huawei lepšie osvetlený záber, ale Samsung je živší.

Huawei P20 Pro vľavo, Galaxy S9 Plus vpravo

Pri ďalšom zábere situácia podobná. Svetelne je na tom lepšie Huawei, keď Samsung zaostáva najmä pri zobrazovaní bočný okrajov. Bližšie k realite je však opäť Galaxy S9 Plus. Čo sa týka vyostrovania záberu ponúka sa náhľad na softvérové spracovanie Huawei. Niekedy systém až príliš tlačí na vyostrenie a opäť to nemusí byť vždy tá najlepšia cesta.

Huawei P20 Pro vľavo, Galaxy S9 Plus vpravo

Potom sú tu zas prípady, kedy to funguje tak dobre ako na snímke nižšie. Záber P20 Pro ponúka lepšiu ostrosť, detaily aj svetlo. Huawei za to vďačí aj svojmu režimu noc, ktorý vďaka umelej inteligencii ponúka možnosť zachytiť zábery pri zníženej rýchlosti uzávierky (je to približne 4 až 6 sekúnd). V normálnom prípade by snímka z ruky v takom režime nebola možná. Na fotke by sa totiž prejavili aj malé pohyby ruky a inak ako zo statívom by išlo o nepoužiteľné zábery. Práve umelá inteligencia tento pohyb softvérovo redukuje a fotky majú tak viac svetla aj vysokú ostrosť.

Huawei P20 Pro vľavo, Galaxy S9 Plus vpravo

Keď je fotenie radosť

Pri porovnaní oboch smartfónov je tu ešte jeden faktor, na ktorý je vhodné upozorniť. Ide totiž o aplikácie fotoaparátu jednotlivých výrobcov, a to akou mierou prispievajú k vydareným záberom. Fotenie s Huawei P20 Pro je veľmi jednoduché a jeho používanie je skutočne potešením. Dostupné nastavenia a možnosti sú pritom celkom rozsiahle (v porovnaní so Samsungom výrazne), lenže výrobca spravil všetko preto, aby ich zapnutie, vypnutie či upravenie bolo vždy len jeden krok „ďaleko“.

Nastavenia a práca s jednotlivými režimami je intuitívna a systém smeruje k zjednodušeniu celého procesu fotenia v prospech používateľa. Zaostrovanie, detekcia tvárí aj scény je veľmi rýchle a fotograf sa nemusí extrémne snažiť pre vyššiu kvalitu výsledných záberov.

Nechcem tým povedať, že aplikácia a možnosti Samsungu sú zlé, skôr Huawei našiel skutočne cestu ako spraviť fotenie smartfónom maximálne jednoduché a intuitívne aj pre menej pokročilých používateľov. Práve to môže byť dôležitý faktor pri výbere a hodnotení toho, ako dobre fotograf využije možnosti, ktoré mu daný smartfón ponúka.

Súboj o trón

A to sa už dostávame k záveru celého porovnania. Súboj Huawei P20 Pro a Samsung Galaxy S9 Plus je skutočne doslova súbojom o trón v rebríčku smartfónovej fotografie. Viem, že očakávania od oboch smartfónov sú veľké a používatelia bažia po tom vlastniť ten úplne najlepší kúsok, lenže rozhodnúť o jednoznačnom výsledku v tomto meraní síl nie je úplne možné a jasného víťaza nevidím. A to napriek tomu, že Huawei v určitých smeroch vedie.

Fotoaparáty vo výbave P20 Pro a Galaxy S9 Plus dosahujú obrovskú kvalitu, lenže obe riešenia stále majú svoje silnejšie aj slabšie stránky. Stále bude záležať od toho, čo používateľ preferuje a ako využije dané vlastnosti snímačov. Huawei sa vo veľkom spolieha na softvérové vylepšenie fotografií, ktoré často skvele funguje, no niekedy používateľ dostane príliš priklášené farby (ktorých naozaj nie som fanúšikom) a trochu nereálny vzhľad. Samsung smeruje viac k hardvérovému výkonu a k prirodzenosti, aj keď kvôli tomu citeľne stráca napríklad pri priblížení.

Smartfónová fotografia tak má stále svoje muchy, ale tieto dva kúsky patria na úplný vrchol súčasného trhu a priniesli inovácie, za ktoré treba oboch výrobcov pochváliť. Výber jedného alebo druhého však už bude záležať na zvážení každého používateľa a správnosť výberu bude padať na spôsobe a efektívnosti využitia. Za mňa môže pri rozhodovaní pre väčšinu používateľov zavážiť jednoduchosť používania aplikácie fotoaparátu a následne fotenie u P20 Pro. Oba kúsky však budú každú chvíľu dostávať nových a nových súperov, a tak sa naďalej máme na čo tešiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú