Prehľad
Mobilná sieť

GSM(2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2
WCDMA (3G): 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100
LTE (4G): 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100)

Rozmery a hmotnosť

156.1 x 75 x 7.3 mm, 162 g

Displej

6.01-palcový Optic AMOLED, rozlíšenie FullHD+ (1080 x 2160 pixelov), 93.7 cm2 (~80.0% pomer displeja k telu), 18:9 pomer strán (~401 hustota pixelov), Corning Gorilla Glass 5

Čipset

Snapdragon 835
osem-jadrový (4x2.45 GHz Kryo a 4x1.9 GHz Kryo)
Adreno 540

RAM

6 GB RAM alebo 8 GB RAM (recenzovaná verzia)

Operačný systém

Android 7.1.1 (Nougat)
Oxygen OS 4.7

Pamäť

64 GB alebo 128 GB (recenzovaná verzia)

Fotoaparát

Duálny: 16 MPx ( clona f/1.7, 27mm, veľkosť pixelov 1.12 µm, elektronická stabilizácia obrazu EIS) + 20 MPx (f/1.7, 1 µm), PDAF zaostrovanie, duálny LED blesk, HDR
Video: 4K pri 30fps, FullHD pri 30/60fps, HD pri 30/120fps
Predný: 16 MPx, clona f/2.0, video 1080p

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, DLNA, hotspot
Bluetooth 5.0, GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO), NFC, USB Type-C

Batéria

Nevyberateľná Li-Po 3300 mAh, rýchle nabíjanie 5V 4A 20W (Dash Charge)

Ostatné

Podpora DualSIM, snímač odtlačkov prstov, 3,5 mm audio jack, USB typu-C, dodávaný s ochranným krytom, hardvérové tlačidlo pre rýchle ovládanie tichého režimu

Plusy

+ Vylepšený dizajn a väčší displej oproti OP 5
+ Odomykanie zariadenia pomocou skenu tváre
+ Svižný systém a nekompromisný výkon
+ Slušná výdrž batérie a najmä najlepšie rýchle nabíjanie na svete

Mínusy

- Žiadna certifikácia odolnosti
- Nemožnosť rozšíriť úložisko
- Reproduktor je príliš ľahké stlmiť rukou

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.5
7.6
Displej
9.0
7.8
Výkon
10
8.6
Operačný systém
9.5
8.3
Fotoaparát
8.0
7.8
Výdrž batérie
9.0
7.7
Zhodnotenie

OnePlus 5T prichádza oproti svojmu predchodcovi len v takmer 6 mesačnom odstupe. Prináša 4 hlavné zmeny, ktoré nie sú revolučné, ale sú správne a implementované v nevyhnutný čas. OnePlus 5T je tak znova zariadením, ktoré ponúka nekompromisný výkon, no má už aj lepší dizajn a väčší displej. Zlepšenia pri horšom svetle dosiahol fotoaparát, rýchle nabíjanie je najlepšie na svete a okrem toho - OnePlus má aj technológiu na odomykanie, ktorá nemá u Androidov konkurenciu. OnePlus 5T teda robí všetko dobre, v ničom (okrem rýchleho nabíjania) extra nevyniká, ale to ani nepotrebuje - svojím pomerom ceny a kvality atakuje pozíciu najlepšieho čínskeho smartfónu roka.

9.0
Hodnotenie redakcie
8.0
Užívateľské hodnotenie
27 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rok čo rok sa najväčší výrobcovia smartfónov maximálne sústredia svoju pozornosť na jeden kľúčový moment – jedno zariadenie, ktoré prakticky rozhodne o osude celého roka. Je to hop alebo trop – vlajková loď musí zaujať tých najnáročnejších používateľov.

No sú tu aj výnimky, ktoré sa rozhodli bojovať o pozornosť používateľov so svojím aktualizovaným top modelom hneď dvakrát. Svojho času bolo najväčším vyznávateľom neobvyklej taktiky Sony, posledné obdobie však najviac rezonuje snaha OnePlus. Čínsky výrobca, ktorý pred pár rokmi uchvátil a zaskočil prakticky celý technologický svet. Jeho prvé zariadenie OnePlus One malo všetko, čo vlajková loď potrebuje. Skvelý dizajn, hardvér a najmä cenu, ktorá o niekoľko stovák neuveriteľne porážala konkurentov. Neskôr prišiel aj podarený OnePlus 3 a už o pol roka model 3T.

Niečo podobné sa odohralo aj minulý rok, tentoraz s číslom 5 v názve. Ako sa darí napĺňať kritériá nastolené spoločnosťou na začiatku, čiže prémiové špecifikácie zabalené do ceny zrazenej na minimum, najnovšiemu modelu OnePlus 5T, som zisťoval v niekoľkodennej recenzii. Porovnával som ho pritom najmä s modelmi konkurencie – Xiaomi Mi MIX 2 a Galaxy Note 8, ktoré tiež prešli mojimi rukami.

OnePlus 5T s 8 GB RAM za najnižšiu cenu na trhu

Najskôr sa ale pozrieme na to, aké inovácie najnovší vlajkový smartfón OnePlus, prináša v porovnaní so svojím predchodcom, keďže prišiel len takmer šesť mesiacov po ňom. Stačilo to na príchod dôležitých zmien?

Nájdi 4 rozdiely

Najvýraznejší rozdiel je jasný už na prvý pohľad. Model 5T dostal do výbavy vôbec najväčší displej, aký kedy OnePlus do svojho zariadenia namontoval. Z 5,5-palcov sme sa tak dostali k 6-palcovej obrazovke, čo ale nie je jediná zmena v tejto oblasti. S novými rozmermi prichádza do hry aj nový pomer strán. Pre vlajkové modely je moderným trendom rozloženie 18:9 a starý pomer 16:9 tak poslal do úzadia ďalší čínsky výrobca. Rozlíšenie v 5T môžeme označiť za FullHD+ (2160 x 1080), hustota pixelov však v porovnaní s predchodcom a jeho FullHD rozlíšením zostáva nezmenená – 401 ppi. Aké sú reálne výsledky?

OnePlus 5T
Zobraziť celú galériu (125)
Kristián Hrušovský / FonTech

Všetko je tak ako má byť. Obrazovka na OnePlus 5T je veľmi jemná a ponúka pekné detaily. Naštastie výrobca dokázal z predchádzajúceho modelu zachovať technológiu AMOLED, ktorá potvrdzuje svoju povesť a ponúka nádherné farby. Takzvaný želé efekt, ktorý trápil predchodcu, je našťastie preč. V nastaveniach si môžeš vybrať rôzne nakalibrovanie displeja. Nadprirodzenejší je predvolený režim. Teplotu farieb ale môžeš zvyšovať aj znižovať podľa potreby a preferencií.

Čo sa týka porovnania s inými zariadeniami: displej OnePlus 5T určite nestačí na úchvatný Infinity panel z Galaxy Note 8, ale na druhej strane o čosi prevyšuje LCD obrazovku zo Xiaomi Mi MIX 2. Rozdiel medzi nimi je však minimálny.

OnePlus 5T
Zobraziť celú galériu (125)
Kristián Hrušovský / FonTech

Vytkol by som len maličkosť – u nových smartfónov skvelé vyzerajú zaoblené rohy displeja, a to najmä pri prehrávaní videa na celej ploche. Na OnePlus 5T sú skosené len mierne, čo je škoda. Oproti modelu OnePlus 5 ide ale celkovo, vďaka zvýšeniu rozmerov a nasadeniu nového pomeru strán, za vydarené zmeny. Displej OnePlus 5T môže súperiť s tými najlepšími na trhu. Teda pokiaľ tie nemajú rozlíšenie QHD.

Naskočil na moderný vlak

V oblasti dizajnu naskočilo OnePlus na trend s minimalizovaním rámikov okolo displeja, ktorý výrobca ešte pred polrokom nestihol. Nové úpravy umožnili ponechanie kompaktných rozmerov napriek väčšiemu displeju. Odniesol si to snímač odtlačkov prstov, ktorý sa musel pobrať na zadnú stranu. To je teda v poradí druhá výraznejšie zmena oproti OP 5 a vďaka nej nový model vyzerá lepšie, modernejšie a prémiovejšie. Ostatné prvky ostali viac-menej na svojich miestach.

OnePlus 5T
Zobraziť celú galériu (125)
Kristián Hrušovský / FonTech

Zadnú stranu tvori unibody kovová konštrukcia, ktorá nie je tak exkluzívna ako sklo v Note 8 či keramika v Mi MIX 2, stále však ide o vysokokvalitne zostavený produkt. Zariadenie sa drží dobre a zadná strana navyše nie je až tak návyková na zachytávanie odtlačkov prstov. Na ľavom boku sa nachádza aj špeciálne tlačidlo pre ovládanie tichého režimu. Vďaka tomuto prvku si môžeš rýchlo prepínať nastavenia zvuku prichádzajúcich hovorov či notifikácií. Je to prvok, ktorý som zo začiatku využíval minimálne, ale časom prišiel zvyk a ide o veľmi pohodlnú a návykovú možnosť.

Skvelou správou je, že OnePlus 5T si ponechal aj 3,5 mm jack. Kvalitou priemerný je jediný reproduktor na spodnej hrane, ktorý však má aj jeden nedostatok nesúvisiaci so zvukom. Ide o umiestnenie reproduktoru, ktorý je pri držaní zariadenia v horizontálnej polohe veľmi ľahké zakryť. Veľmi nepomáha ani nasadenie ochranného krytu, napríklad počas prehrávania videa na celú obrazovku si teda treba dávať pozor na polohu pravej ruky.

OnePlus 5T
Zobraziť celú galériu (125)
Kristián Hrušovský / FonTech

Celkovo nie je dizajn a konštrukcia OnePlus 5T veľmi originálna, ale je kvalitná, pevná a aj vizuálne pôsobí dobre. Robí teda to čo má, aj keď nevyniká.

Heuréka, ono to funguje

Ak by som mal vybrať najmenej obľúbenú funkciu, ktorú som testoval napríklad na modeloch Galaxy Note 8 či Xiaomi Mi MIX 2, tak by som jednoznačne ukázal na odomykanie zariadenia prostredníctvom skenovania tváre. Na súčasných Androidoch táto technológia jednoducho (zatiaľ) nefunguje. Jej používanie je nepohodlné, zdĺhavé, nepraktické a nepresné. Úprimne, keď som rovnakú funkciu videl na OnePlus 5T, ani som ju nechcel skúšať. V rámci recenzie som to však považoval za nevyhnutné, a tak som sa tak trochu neochotne pustil do úvodného snímania tváre.

Po pár úspešných a neomylných odomknutiach v priebehu niekoľkých minút od spustenia funkcie som si začal uvedomovať, že toto sa tak trochu vymyká mojej predchádzajúcej skúsenosti. Keď som však ani po dvoch celých dňoch funkciu nevypol, bolo jasné, že budem musieť chváliť. Cez deň, pri slnečnom počasí, v šere, v tme aj v noci. Mnou pôvodne nenávidená funkcia fungovala spoľahlivo prakticky za každých podmienok. Len v noci bol potrebný vyšší jas z displeja, ale aj tak bolo celé snímanie veľmi spoľahlivé. Neveriacky som krútil hlavou.

OnePlus 5T
Zobraziť celú galériu (125)
Kristián Hrušovský / FonTech

Zariadenie som pritom nemusel držať v presnej polohe zdĺhavo pred mojou tvárou, snímanie totiž fungovalo pri viacerých krkolomných uhloch. To bola pritom jedna z hlavných pripomienok v oblasti komfortnosti. Nemusel som ani snímanie často opakovať, pretože drvivé množstvo skenovaní úspešne prebehlo na prvý pokus. Vo väčšine prípadov som už mal dokonca zariadenie odomknuté ešte pred rozsvietením displeja. Skener odtlačkov prstov som nakoniec prestal využívať, vôbec po prvýkrát som dal prednosť skenovaniu tváre.

OnePlus 5T
Zobraziť celú galériu (125)
Kristián Hrušovský / FonTech

Neviem ako to OnePlus dokázalo, ale funguje to. Obávam sa trochu, aký vplyv to má na bezpečnosť. OnePlus nevyužíva na skenovanie tak pokročilú technológiu ako Apple. V smartfóne OnePlus 5T nie je snímanie tváre ani autorizované pre platby a aj keď všetky pokusy o odomknutie zariadenia iným človekom boli neúspešné, používateľom zameraným na bezpečnosť stále odporúčam zostať pri overenejších metódach. Skenovanie tváre bolo exkluzívne predstavené pre najnovší model OnePlus, no postupom času ho už dostávajú aj staršie zariadenia výrobcu. Je to však tretia zo zmien, ktorú priniesol OP 5T a veľmi podarená. Tá štvrtá už dostáva vlastnú sekciu.

Náhradník zlepšuje fotoaparát

Model OnePlus 5 sa v oblasti fotografickej výbavy prezentoval duálnym zadným snímačom, na ktorý výrobca vo veľkej miere staval aj svoj marketing. Jeho výkon však nebol príliš oslnivý, a to najmä pri horšom svetle. OnePlus sa tak rozhodol pre zmenu. Teleskopický senzor, ktorý zaisťoval bezstratový zoom, nahradil novým snímačom.

OnePlus 5T
Zobraziť celú galériu (125)
Kristián Hrušovský / FonTech

Ten disponuje rovnakým clonovým číslom ako hlavný snímač a teda f/1.7, avšak už nedokáže približovať. Pri OnePlus 5T teda zostavu tvoria hlavný 16 MPx fotoaparát a sekundárny 20 MPx senzor. Hlavný snímač zachytáva väčšie pixely ako sekundárny, ale systém ich následne kombinuje pre lepšie výsledky. Podarili sa teda zmeny?

OnePlus 5T
Zobraziť celú galériu (125)
Kristián Hrušovský / FonTech

Začnem teda netradične hneď pri nočných fotografiách. Pri porovnaní sa môžeme pozrieť na naše testovanie OnePlus 5. Podmienky sú v porovnaní bez debaty rozdielne, no pokúsim sa byť čo najobjektívnejší. Pozrime sa na dva, aspoň z časti, podobné zábery:

OnePlus 5 vs OnePlus 5T
(obe snímky majú znížené rozlíšenie na rovnakú hodnotu)

[twenty20 img1=“110745″ img2=“110744″ offset=“0.5″]

Aj keď svetelné podmienky je ťažké porovnať a žltý nádych z OP5 je očividne spôsobený pouličným osvetlením, vieme z toho určité závery vyvodiť. Napríklad dlažobné kocky majú na snímke z 5T-čka jednoznačne viac detailov, rovnako tak objekty naokolo. Oba zábery majú množstvo šumu, no opäť jednoznačne vyhráva novší model. Aj farby sú dôveryhodnejšie a celá snímka jasnejšia (aj po prihliadnutí na osvetlenie). Prvá správa je teda jasná – OnePlus 5T produkuje pri horšom svetle jednoznačne lepšie snímky.

Nočné fotky + interiér

Pri širšom pohľade však taký jednoznačný nebudem. Fotoaparát od OnePlus má v noci na vlajkovú loď stále svoje nedostatky a muchy, akými sú čiastočne neostré zábery či priveľa šumu. Smartfón síce poráža OnePlus 5 či konkurenta Xiaomi Mi MIX 2, no výsledky z týchto smartfónov boli jednoducho zlé a byť lepší nebolo až tak príliš zložité. No nechcem brať OnePlus 5T svoje zásluhy, zlepšil sa, no stále nemôžem fotoaparát uviesť k silným stránkam smartfónu a k výhodám oproti konkurencii. Stačí však už len málo.

Denné fotky

Pri dennom svetle nebudeš mať problém zachytiť s OnePlus 5T kvalitné snímky. Senzor je rýchly a našťastie aj pri manuálne nastaviteľnom režime HDR. Farby, ostrosť aj celková kvalita snímok je slušná. No napríklad pri zatiahnutej zimnej oblohe som mal trochu problém s preexponovanou bielou. Na smartfóne to pritom nie je vždy vidieť, ale pri prezeraní fotiek v počítači sa ukáže tento mierny neduh.

Režim portrét a bokeh efekt

Čo sa týka bokeh efektu, opäť je to tak trochu na vážkach. Vie dosiahnuť pekné efekty, no nie vždy je vykreslenie zaostreného objektu presné. Pomer podarených fotiek vs. nepodarkov je však akceptovateľný. Efekt rozmazania sa zároveň ale nedá manuálne upravovať pri snímaní a ani následne v galérii. Systém aspoň umožní ukladať originálnu fotografiu, ako aj tú s bokeh efektom.

[twenty20 img1=“110892″ img2=“110891″ offset=“0.5″]

Originál vs 2-násobné priblíženie

Čo sa týka 2-násobného priblíženie, to trpí výmenou sekundárneho snímača. OnePlus 5T už nemá teleskopický senzor, takže zoomovanie už zaobstaráva len systém. Výsledky, samozrejme, nie sú rovnako kvalitné ako u OnePlus 5, ale výmenu snímačov hodnotím kladne. Lepší výkon v noci sa používateľom hodí viac než 2-násobný zoom.

[twenty20 img1=“110756″ img2=“110757″ offset=“0.5″]

Originál vs HDR

Ďalší režim, na ktorý si treba pri OnePlus 5T trochu zvyknúť je HDR. Ako som už spomínal, je rýchly, takže hravo zachytí aj pohybujúce objekty. Z výsledných záberov je ale jasné, že má tendenciu trochu „preháňať“. Snímky utekajú do neprirodzených farieb, respektíve často pôsobia ako po pridaní určitého filtra. Výhoda alebo nevýhoda? Ako kedy a ako pre koho.

[twenty20 img1=“110758″ img2=“110759″ offset=“0.5″]

[twenty20 img1=“110767″ img2=“110760″ offset=“0.5″]

Aplikácia fotoaparátu

Pri aplikácii fotoaparátu sa dlho zastavovať nebudeme. Je to klasika, ale s jedným háčikom. Na prvý pohľad síce pôsobí jednoduchšie, no niekedy som naozaj mal problém nájsť niektoré nastavenie. Treba sa tak na začiatku s aplikáciou trochu pohrať a následne už máš k dispozícii všetko potrebné. Manuálny režim ponúka celkom slušné hodnoty. Napríklad rýchlosť snímania je možné nastaviť od 1/8000 s až po 30 s. Ďalšie hodnoty si môžeš pozrieť v náhľadoch aplikácie.

Video

V oblasti nahrávania videa ponúka OnePlus 5T možnosť nahrávať 4K video pri 30 snímkach za sekundu. To je hodnota, ktorú poznáme z väčšiny minuloročných vlajkových modelov. Farby či preostrovanie pôsobia naozaj dobre. Aj v tomto prípade tu však je jedno špecifikum. Smartfón nedisponuje hardvérovou stabilizáciou, ale „len“ systémovou (EIS). Pri hodnotení som opäť na vážkach: funguje to, ale celá stabilizácia pôsobí umelo. Teda presne tak, akou v skutočnosti aj je. Plne nahradiť optickú stabilizáciu sa teda nepodarilo.

Záruka na jeden deň

Fotoaparátom sme prakticky zavŕšili zoznam štyroch najväčších zmien, ktoré OnePlus 5T priniesol oproti svojmu predchodcovi. K nezmeneným prvkom už patrí batéria, ktorá tak dostala kapacitu 3300 mAh. V súvislosti s väčším displejom tak automaticky prichádzajú obavy, či smartfón poskytne dostatočnú výdrž. Zmiesť zo stola ich však môžeme hneď na začiatku.

Minimálne jednodňová výdrž je garantovaná aj naďalej a na konci dňa ti totiž určite vždy niečo ostane. Niekedy to bude možno až 40 %, pri náročnom používaní zas okolo 10 %, ale batéria vo OnePlus 5T používateľa naozaj počas dňa podrží. Jej výkon sa mi páčil viac ako u Mi MIX 2 aj Note 8, čo následne potvrdili aj výsledky z benchmarku. V teste aplikácie PCMark vydržal o hodinu až 45 minút dlhšie než spomínaní dvaja konkurenti. K plným dvom dňom sa ale bude ťažké dostať. K dispozícii je aj šetrič batérie, ktorý funguje klasicky obmedzením napríklad synchronizácie na pozadí, jasu či notifikácií. To ale nie je to hlavné, o čom chcem hovoriť.

Keď 30 minút znamená 24 hodín

Každý používateľ smartfónu sa zrejme z času na čas objaví v situácii, kedy zabudne na večerné nabitie, respektíve nejakým iným spôsobom sa dopracuje k stavu, keď zhrozene zistí, že jeho smartfónu chýba dosť šťavy na zvládnutie celého dňa, výletu či inej udalosti. Kritickou situáciou je, keď na nabitie zariadenia nezostáva veľa času. OnePlus 5T je ale na tieto okolnosti pripravený najlepšie na svete.

OnePlus 5T
Zobraziť celú galériu (125)
Kristián Hrušovský / FonTech

Rýchlonabíjanie DashCharge totiž v porovnaní s konkurenciou funguje ako technológia z inej planéty. Tak napríklad z nuly na 60 % sa batéria dostane za pol hodinku. To je už úroveň nabitia, s ktorou sa dá zvládnuť aj celý deň a len s malými obmedzeniami. Nemusíš pritom riešiť ďalšie nabíjanie v škole, v práci či hľadať powerbanku. 30 minút nabíjania tak môže pokojne znamenať celodennú výdrž.

OnePlus 5T
Zobraziť celú galériu (125)
Kristián Hrušovský / FonTech

Ak pritom používateľ potrebuje viac, stačí počkať ďalších 10 minút a to batéria dosiahne 80 % kapacity. Následne sa už nabíjanie trochu spomalí, z nuly na sto je to teda v priemere okolo 70-80 minút, čo už dokáže aj konkurencia. Nárast úvodných desiatok percent batérie je však skutočne extrémny.

Naháňanie gigabajtov

Srdcom OnePlus 5T je najlepší minuloročný procesor pre Androidy, Snapdragon 835. Tomu robí spoločnosť podľa verzie buď 6 GB alebo až 8 GB RAM. K dispozícii je aj grafický čip Adreno 540 a opäť podľa verzii, 64 GB alebo 128 GB vnútorného úložiska. Systémom zariadenia je Android 7.1 s celkom ľahkou nadstavbou OxygenOS. Podľa tohto krátkeho zoznamu špecifikácií je už jasné, kam smerujeme.

OnePlus 5T
Zobraziť celú galériu (125)
Kristián Hrušovský / FonTech

V minulom roku sa do Androidu nedalo natlačiť nič lepšie a keďže som mal k dispozícii najvýkonnejšiu verziu OnePlus 5T, držal som v rukách jeden z najrýchlejších smartfónov sveta. Teda to neukazujú len rôzne porovnávačky na YouTube, ale aj moja skúsenosť a pocitovo ide o bleskový stroj. V benchmarkoch poráža OnePlus 5T konkurenciu od Samsungu, Xiaomi aj svojho predchodcu. Smarfón prakticky nemá obmedzenia, všetko robí plynule, z operačnej pamäte si vytiahne aj niekoľko dní otvorené aplikácie a aj hry načíta rýchlejšie než konkurencia. Problémom je, že to nevidím ako obrovskú výhodu.

Rýchle totižto boli aj Note 8 a Mi MIX 2, ktoré mali menšie pamäte RAM. Rozdiely pri vzájomných porovnávaniach sú fajn, ale tú sekundu si pri reálnom používaní nikto nevšimne. A kto potrebuje z pamäte vyťahovať dni staré aplikácie? Dokonca je to už skôr na škodu. Už som to spomínal pri recenzovaní vlajkovej lodi od Xiaomi – je fajn mať v rukách obrovský výkon, ale v súčasnosti je prakticky jedno, či si kúpiš 8 GB, alebo 6 GB verziu. Ultrarýchle budú obe.

OnePlus 5T
Zobraziť celú galériu (125)
Kristián Hrušovský / FonTech

Praktickejšie je už skôr rozmýšľať o tom, či chceš 64 GB úložisko alebo 128 GB. Dúfam ale, že toto výkonnostné vákuum už nebude trvať dlho. Snáď už tento rok prídu pokročilejšie technológie rozšírenej a virtuálnej reality, pri ktorých otázka 6 alebo 8 GB RAM dostane nový zmysel.

Jednoduchosť znamená rýchlosť

Už pri výkone som spomínal operačný systém OnePlus 5T. Zariadenie zatiaľ funguje na staršom Androide 7.1, ale pomaly začína prichádzať aktualizácia na Oreo. Tá však počas môjho používania stále nebola oficiálne dostupná. OnePlus vo svojej vlajkovej lodi využívaj OxygenOS 4.7. Ide o pomerne ľahkú nadstavbu, ktorá umožňuje naplno využiť výkon zariadenia a všetko je bleskové.

Operačnému systému nechýba široká možnosť nastavení. Upraviť si môžeš napríklad farbu LED diódy pre rôzne upozornenia či skryť panel nástrojov. Samozrejmosťou je úprava dostupných funkcií v notifikačnom centre, ktoré je vyvolané potiahnutím prsta nadol. Nechýba rozdelenie obrazovky, takže môžeš využívať aj dve aplikácie súčasne. Favoritom môže byť napríklad kombinácia YouTube + sociálne siete. K dispozícii je aj funkcia Paralelné aplikácie, ktorá umožňuje napríklad vo Facebooku, Messengeri či Whatsappe využívať dva účty. Veľmi užitočné napríklad na rozdelenie pracovných a osobných kont.

Smartfón podporuje aj gestá. Tie je možné využívať na snímači odtlačku prsta, v systéme aj na vypnutej obrazovke. Použiteľné sú najmä tie na skeneri odtlačkov. Potiahnutím dole je napríklad možné pozrieť si notifikačné centrum, to sa môže hodiť najmä používateľom s kratšími prstami. Ešte pohodlnejšia je možnosť snímať (selfie) fotografie priložením prsta na skener. OxygenOS ponúka aj možnosť úpravy vzhľadu systému. K dispozícii sú dva motívy. Štandardne sa zobrazuje svetlý, pričom k dispozícii je aj tmavý, ktorý vyladí celý systém do čiernej farby. Zaujímavejšia je možnosť zmeniť ikony. Štandardne sú k dispozícii tri balíčky, ale ďalšie je možné doinštalovať priamo z Google Play.

Dostupný je aj asistent na domácej obrazovke. Nejde o nejaké využitie umelej inteligencie, skôr je to centrum, kde sa zobrazujú základné informácie o smartfóne a používaní. Nechýbajú tak napríklad nedávne kontakty, aplikácie alebo množstvo využitých dát. Dostupná je aj možnosť pridávať ďalšie widgety. Hovoriť o tom viac je zbytočné, celé centrum nie je vychytávkou, ktorú by si musel využívať a pravdepodobne ani nebudeš.

Zaujímavý je ešte režim čítania, ktorý je možné nájsť v nastaveniach obrazovky. Ten vyladí vybranú aplikáciu prípadne celý systém do príjemnej čiernobielej farby, ktorá je prívetivejšia pre oči a pohodlná pri dlhom čítaní. OxygenOS tiež ponúka možnosť zmeniť veľkosť písma, vhodne pre starších či zrakovo znevýhodnených. Aj najväčšia hodnota však mohla byť ešte väčšia.

Ďalšie časti systému sú už viac-menej známe aj z ostatných Androidov. Systém má aj menu všetkých aplikácií, teda funkciu, ktorá mi napríklad v MIUI chýba. Celkovo je systém dobre prispôsobený hardvéru OnePlus 5T a prispieva tak k tomu, že zariadenie sa radí k najrýchlejším na svete. Ak k tomu výrobca pridá aj vydarené aktualizácie, pôjde rozhodne o silnú stránku zariadenia.

Menej, ale častejšie

Je jasné, že necelý pol rok nestačí na príchod nejakej revolučnej zmeny či technológie, ktorá absolútne zatieni predchádzajúci model. Na druhej strane však OnePlus 5T oproti svojmu predchodcovi prináša novinky, ktoré celkové zariadenie jednoznačne posúvajú vpred. Dá sa pritom povedať, že prichádzajú v pravý a nevyhnutný čas.

OnePlus 5T
Zobraziť celú galériu (125)
Kristián Hrušovský / FonTech

Používatelia OnePlus 5 možno cítia krivdu. Výrobca ukončil predaj ich zariadenia len pol roka po jeho predstavení a všetko podriadil v prospech nového modelu. Taký je však život v rýchlom technologickom svete. Tí, ktorí sa tešia z opodstatnených zmien, sú teraz používatelia OnePlus 5T, o pár mesiacov sa však možno aj oni ocitnú na druhej strane barikády. Zaspať na vavrínoch sa v smartfónovom svete jednoducho nevypláca a OnePlus tak robí čo môže. Každého polroka.

Číňanom roka sa stáva…

Najnovšia vlajková loď čínskeho výrobcu OnePlus v podstate plní všetko, čo má a zariadeniu nič nechýba. Ponúka kvalitný displej s FullHD+ rozlíšením, výkonovo ide o možno najrýchlejší smartfón celosvetovo, má už aj slušný fotoaparát a moderný dizajn. Toto všetko sú oblasti, v ktorých si vedie veľmi dobre, ale v žiadnej z nich úplne neexceluje. Samsung je o značný kus vpred pri displejoch, výkonnostný rozdiel je v reálnych podmienkach medzi špičkou ťažko rozlíšiť, no a vlajkové lode niektorých konkurentov už majú aj originálnejší dizajn a hneď niekoľko z nich aj lepší fotoaparát.

OnePlus 5T
Zobraziť celú galériu (125)
Kristián Hrušovský / FonTech

V čom sa OnePlus 5T vymyká zo zaužívaných kruhov je najmä prekvapivo skvele fungujúci skener tváre a neuveriteľne rýchle nabíjanie. V tejto technológii je OnePlus jednoznačne najlepší na svete a to je pri panujúcej konkurencii obdivuhodné. Na druhej strane, chýba mu akákoľvek certifikácia odolnosti, a to je škoda. Možno to je daň za ponechanie 3,5 mm jacku.

OnePlus 5T
Zobraziť celú galériu (125)
Kristián Hrušovský / FonTech

Pri porovnávaní s inými zariadeniami sa budem riadiť momentálnymi cenami na Slovensku. Čo sa týka čínskych zariadení, OnePlus 5T v mojom pohľade ponúka lepšiu hodnotu ako Xiaomi MI MIX 2. Má lepší fotoaparát a hlavne bezproblémové nahrávanie videa. S doplnkom v podobe lepšej výdrži batérie a technológiou QuickCharge, za príplatok pár desiatok eur rozhodne stojí (cca 520 € vs 585 €). Súperom ešte môže byť Huawei Mate 10 Pro, ten je už ale minimálne o stovku drahší a OnePlus 5T síce o niečo poráža vo fotoaparáte, no celkovo je pomer cena/výkon za mňa pozitívnejší pri OnePlus.

To vlastne platí o porovnaní so všetkými zariadeniami, ktoré prichádzajú z rovnakého východného trhu. OnePlus 5T ponúka najlepšiu hodnotu za peniaze a je podľa mňa Číňanom roka. Celosvetovo je to už trochu inak. Problémom je Samsung Galaxy S8+, ktorý sa dá na Slovensku kúpiť v prakticky rovnakej cene ako 5T (6 GB RAM verzia) za približne 590 €. Lepší duálny fotoaparát a hlavne neuveriteľný Infinity displej sú vlastnosti, ktoré za mňa rozhodujú tento súboj v prospech Samsungu.

OnePlus 5T s 8 GB RAM za najnižšiu cenu na trhu

OnePlus 5T
Zobraziť celú galériu (125)
Kristián Hrušovský / FonTech

Vlajková loď OnePlus tak už nie je svojou cenou, takým zabijakom konkurencie ako tomu bolo v minulosti. Je to však stále zariadenie, ktoré patrí k úplnej špičke s najlepším pomerom výkonu a ceny u vlajkových lodí. Konečné rozhodovanie je už na tebe, ale ak si vyberieš OnePlus 5T, budeš spokojný.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú