Huawei je už pekných pár rokov stabilným zástupcom svetovo najlepších výrobcov a jeho smartfóny už nie sú len primárne určené do cenovo dostupných segmentov. Plnohodnotné vlajkové lode s tými najlepšími inováciami dokázali čínsku spoločnosť dostať takmer na vrchol. V dnešnej dobe sa tak plnohodnotne rovná Samsungom či iPhonom, ba dokonca ich v niektorých smeroch prekonáva. 

Prvé mesiace nového roka sú už tradičným časom, kedy Huawei ukáže svetu nové vlajkové lode z modelovej línie P. Po minulom roku však nepokračujeme generáciou s označením P11, ale rovno sme sa dočkali pomyselnej revolúcie v podobe príchodu modelov P20 a P20 Pro. Na nové P20-ky som sa bol osobne pozrieť vo Varšave a už teraz ti musím povedať, že sa je rozhodne na čo tešiť!

Jedinečný dizajn a áno, aj ten výrez…

Čínska spoločnosť spravila pri novej generácii množstvo zásadných zmien, aby sa dotiahla na konkurenciu, respektíve v niektorých smeroch ju možno aj predbehla. Rozhodne tou najzásadnejšou zmenou je displej, ktorý dostal pri P20 5,8-palcov, IPS panel, pomer 18,7:9 a rozlíšenie 2240 x 1080 pixelov. Naopak P20 Pro má OLED technológiu, avšak všetky ostatné vlastnosti sú na vlas rovnaké. Nie je to síce najkvalitnejší displej na trhu, no pre väčšinu používateľov predstavuje zlatý stred medzi kvalitou a nižšou náročnosťou na hardvér.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

A áno, aj Huawei stavil svoje dizajnové chúťky na výrez v hornej časti prednej strany. Môžeš si ho ale v nastaveniach softvérovo skryť, kedy systém pridá do hornej časti čierny pás. Najmä pri P20 Pro je toto riešenie absolútne bezchybné.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Na zadnej strane najviac zaujme vertikálne umiestnená dvojica, respektíve v prípade P20 Pro trojica fotoaparátov. Avšak počas predstavenia mňa osobne najviac zaujala nová farba Twilight, ktorá má gradientný nádych a dokáže navodiť zo smartfónu naozaj jedinečný dojem.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

K dispozícii je aj certifikácia IP67, no len pre model P20 Pro. Čo ma však nesmierne potešilo a som rád, že Huawei sa rozhodol ostať pri tomto riešení, je ponechanie snímača odtlačkov prstov v klasickom domovskom tlačidle v spodnej časti prednej strany. Navyše toto tlačidlo má aj tento rok množstvo praktických funkcií, ktoré uľahčujú prácu so smartfónom. Žiaľ, ostal som trochu sklamaný z absencie bezdrôtového nabíjania.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Fotoaparát, ktorý chce byť najlepší aj vďaka AI

Umelá inteligencia je v dnešnej dobe silná zbraň. Uvedomujú si to aj výrobcovia smartfónov, ktorí čoraz častejšie využívajú tento prvok v nových modeloch. Produktový manažér Huawei to počas predstavenia P20-ky povedal asi najlepšie: „Môžeš sa pokúsiť maľovať ako da Vinci s rovnakým štetcom, no stále nebudeš mať jeho cítenie a nadanie pre umenie.“

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Práve umelá inteligencia umožňuje pracovať s nástrojmi a pomyselne si zobrať myslenie profesionálov a aplikovať ho na náš každodenný život. Pri P20 a P20 Pro sa však výrobca opäť spoľahol aj na spoločnosť Leica.

Začneme so základným modelom P20, ktorý je bližšie k tradičným fotoaparátom dneška. Má dva snímače s 12 a 20 MPx rozlíšením, z ktorých jeden je RGB a druhý Monochromatický. Pri 12 MPx jednotke je k dispozícii aj clona f/1.8, no pri 20 MPx senzore je to dokonca ešte nižšie a clonové číslo sa zastavilo na hodnote f/1.6. Perfektné fotografie však docieli aj vďaka veľkosťou pixelov až 1,55 um, čo je najväčšia hodnota, aká bola kedy v smartfóne použitá. Pre selfie maniakov je pripravený monštruózny 24 MPx snímač vo výreze na prednej časti.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech, Vľavo klasická P20-ka, vpravo model P20 Pro

To najlepšie však ešte len teraz príde! Keď predstavili fotoaparát P20 Pro, každý z novinárov sa na seba pozrel a ostal veľmi milo zaskočený. Huawei sa nesnažil len zvýšiť nejaké rozlíšenie a jemne inovovať, on rovno priniesol poriadnu revolúciu. Tak poďme na to postupne. Hlavnými strojcami úspechu sú tri šošovky rozličných fotoaparátov od Leica:

  • Monochromatický – 20 MPx, stabilizácia elektronická pomocou AI
  • RGB (farebný) – 40 MPx, stabilizácia elektronická pomocou AI
  • Teleobjektív – 8 MPx, clona f/2.4, optická stabilizácia obrazu

Navyše má k dispozícii možnosť využiť ISO 102 400, čo je o stovky percent viac ako dokážu všetky aktuálne smartfóny (v priemere je to pri väčšine ISO okolo 3200). Žiaľ, keď som skúšal smartfón pri prezentácii, táto možnosť ešte nebola softvérovo aktivovaná. Rozhodne ma však potešil hybridný 5-násobný zoom (3x optický a 2x digitálny) a okamžitý autofokus so 4D sledovaním objektov.

Zobraziť celú galériu (17)
Dávid Igaz / FonTech

Smartfón dokáže dokonca vytvoriť fotografiu už za 0,3 sekundy! V duchu konkurenčný bojov aj nové P20-ky dokážu vytvárať slow-motion video pri 960 fps v HD rozlíšení (6 sekundové výsledné video). Ako som už ale spomínal na začiatku, umelá inteligencia je v prípade nových vlajkových lodí tým najdôležitejším elementom skladačky dokonalého fotoaparátu.

Huawei tak zvýšil počet scén, ktoré fotoaparát automaticky rozpozná alebo umelá inteligencia ti pomôže pri vytváraní nočných či rodinných fotografií. Dokáže ti totiž poskytnúť užitočné tipy ako fotiť v závislosti od situácie, v ktorej sa nachádzaš. Kvality fotoaparátu dokazuje aj výsledok v DxOMark, ktorý sa zastavil na 102 bodoch celkovo.

Páči sa mi nový Huawei P20 / P20 Pro?

V dnešnej dobe je na trhu toľko skvelých smartfónov, že ani jeden nedokáže úplne prevalcovať všetkých. Platí aj v prípade nových modelov P20 a P20 Pro, ktoré prinášajú pravdepodobne najväčšie množstvo inovácií z tohtoročných vlajkových lodí, avšak bez chyby určite nie sú. Za prvých pár hodín som si ale obe novinky natoľko obľúbil, že sa budem tešiť na detailné testovanie o pár dní.

Oficiálna cena modelu P20 je stanovená na 599 € a model Pro zas vyjde na 849 €. Oficiálny predaj Huawei P20 Pro začína u nás 16. apríla.

Špecifikácie:
Huawei P20 Huawei P20 Pro
Vodeodolnosť  IP53 IP67
Konštrukcia 149 x 71 x 7,7 mm, 155 gramov 155 x 74 x 7,8 mm, 174 gramov
Displej 5,8-palcov, 18,7:9, IPS LCD, 2240 x 1080 pixelov 6,1-palcov, 18,7:9, OLED, 2240 x 1080 pixelov
Procesor, RAM, úložisko Kirin 970, 4 GB, 128 GB Kirin 970, 6 GB, 128 GB
Batéria 3400 mAh 4000 mAh
Zadný fotoaparát Duálny Leica – 12 + 20 MPx (RGB + Monochromatický), f/1.8 + f/1.6, veľkosť senzoru 1,55 um, 4 senzorový autofokus, 4D sledovanie objektov, 960 fps slow-motion video v HD rozlíšení, umelá inteligencia Tri objektívy Leica – 40 + 20 +8 MPx (RGB + Monochromatický + teleobjektív), veľkosť senzoru 1,55 um, 4 senzorový autofokus, 4D sledovanie objektov, 960 fps slow-motion video v HD rozlíšení, 102 400 maximálne ISO, umelá inteligencia, 5x hybridný zoom
 Predný fotoaparát 24 MPx, f/2.0 24 MPx, f/2.0
Android Android 8.1 Oreo + EMUI 8.1  Android 8.1 Oreo + EMUI 8.1
Cena 599 € 849 €

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom