Viacerí majitelia smartfón spoločnosti Huawei sa už určite nevedia dočkať aktualizácie, ktorá im prinesie nový Android 9.0 Pie a vynovenú nadstavbu EMUI 9. Nasledujúca správa však pravdepodobne spôsobí, že očakávanie veľmi rýchlo opadne.

Drvivá väčšina výrobcov zariadení nepoužíva čisté prostredie Androidu, ale dopĺňa ho vlastnými nadstavbami, ktoré sa graficky v mnohých prípadoch výrazne odlišujú. Veľké percento ľudí sa s týmto krokom uspokojí a ďalej to nerieši, no je tu skupina ľudí, ktorí si všetko radi prispôsobia podľa seba. Možno to bol aj dôvod, prečo si vybrali smartfón s Androidom. K rôznym používateľským zmenám slúži tzv. launcher, ktorý nezriedka umožňuje funkcie, ktoré by si v továrenskom stave smartfóne hľadal len ťažko.

Zákaz ich používania s príchodom EMUI 9

Spoločnosť Huawei sa s prichádzajúcou aktualizáciou používateľského prostredia rozhodla, že zákazníkom znemožní používanie launcherov. Dôvodom má byť spätná väzba od používateľov, ktorí sa stretli s problémami pri ich používaní. Výrobca sa taktiež odvoláva na to, že viacero launcherov je plných reklám a bloatware, čo výrazne ovplyvňuje výkon smartfónov a znižuje ich výdrž.

Problémom sú aj reklamy, pri ktorých hrozí riziko zneužitia osobných údajov, nakoľko povolenia od aplikácií veľa ľudí len zbežne prebehne a nevenuje im dostatočnú pozornosť. Bohužiaľ, toto opatrenie postihne hlavne tie poctivé aplikácie, ktoré majú dobrú povesť a milióny stiahnutí. Nakoľko je Huawei druhým najväčším výrobcom na svete, tak to vývojári zrejme aj pocítia. Zatiaľ je toto opatrenie určené pre čínske verzie smartfónov, no nie je vylúčené, že sa niečo podobné aplikuje aj v našich končinách.

Prečítaj si tiež
Huawei bude vysvetľovať ďalší škandál. Predaj telekomunikačných zariadení do Iránu a Sýrie je vraj pravdivý

Čo sa týka dopadu na používateľa, v prípade smartfónov Huawei môžu stále využívať systémovú aplikáciu Motívy, kde sa nachádzajú stovky rôznych štýlov a je možné si zmeniť písmo, tapetu či stiahnuť rôzne balíčky ikon. Stále je to lepšia možnosť než v prípade Samsungu, ktorý túto možnosť používateľom zakázal.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom