Objavili sa dokumenty, ktoré usvedčujú čínsku spoločnosť Huawei z obchodovania s telekomunikačnými spoločnosťami v Sýrii a Iráne. Zatknutie finančnej riaditeľky Meng Wanzhou v Kanade malo byť len krytie pre túto nelegálnu činnosť.

Huawei mal byť údajne prepojený na dve spoločnosti v spomínaných krajinách. Jedná sa o spoločnosť Skycom Tech Co Ltd., ktorá má sídlo v Teheráne a spoločnosť Canicula so sídlom na Mauríciu. Finančná riaditeľka Meng Wanzhou údajne americkým bankám povedala, že tieto dve spoločnosti sú nezávislé od spoločnosti Huawei, čo umožnilo bezproblémový prechod transakcií medzi krajinami.

V odhalených dokumentoch sa však zistilo, že Huawei pravdepodobne ovláda obe spoločnosti. Spoločnosť Skycom podľa týchto dokumentov vymenovala vedúceho predstaviteľa Huawei za riadenie Skycomu.

Zobraziť celú galériu (0)
@dailypunchpk/Twitter

Meng bola dokonca v rokoch 2008 až 2009 v predstavenstve spoločnosti Skycom a na podpisových kartách pre bankové účty medzi Hauwei a Skycom sa našli ďalšie 3 neznáme osoby z Číny. Skycom bol v roku 2007 predaný spoločnosti Canicula a v roku 2017 vyhlásila spoločnosť dobrovoľnú likvidáciu. Canicula následne mala započať obchodnú činnosť v Sýrii na podnet spoločnosti Huawei.

Americké úrady teda obviňujú Huawei z obchodovania so Sýriou a Iránom, s krajinami, ktoré sú postihnuté americkými sankciami. Banky sa voči celej vzniknutej situácii ohrádzajú tým, že netušili to, že Huawei ovláda dve spomínané spoločnosti v Sýrii a Iráne a preto nechávali niekoľko miliónové transakcie prechádzať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom