Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v Česku pred pár dňami varoval pred používaním technológií Huawei vo firmách a štátnych inštitúciách. Spoločnosť sa však teraz proti obvineniam tvrdo ohradila.

Celá súčasná situácia okolo obvinení Huawei je veľmi komplikovaná. Incident naberal na vážnosti od novembrového obvinenia zo strany USA, keď americká vláda vyslovila varovanie ohľadom 5G technológií Huawei a možnej špionáži Číny. Nasledoval zákaz využívania produktov firmy pri budovaní sietí novej generácie, ku ktorému sa okrem USA pridali aj Japonsko, Austrália a Nový Zéland.

V Kanade zas zatkli finančnú riaditeľku Huawei a posledným výrazným incidentom bolo označenie čínskej spoločnosti za bezpečnostnú hrozbu českými orgánmi. Práve k tejto veci teraz vydal Huawei  v zastúpení pre Českú republiku a Slovensko oficiálne stanovisko, ktoré prinášame v nezmenenej podobe:

Oficiálne vyjadrenie spoločnosti Huawei k správe českého NÚKIB

Kategoricky odmietame akékoľvek tvrdenia, že naša spoločnosť predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť. Žiadame týmto český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB), aby svoje tvrdenia doložil, namiesto pošpiňovania reputácie Huawei bez akýchkoľvek dôkazov.

Kybernetická bezpečnosť je a vždy bola našou hlavnou prioritou. Máme dostatok preukázateľných skúseností v Českej republike a na celom svete, ktoré potvrdzujú, že naše výrobky a riešenia sú bezpečné. V tridsaťročnej histórii našej spoločnosti nebolo nikdy preukázané, že sa spoločnosť Huawei dopustila akéhokoľvek prehrešku v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Vďaka tejto príkladnej skutočnosti sme sa stali dôveryhodným partnerom pre všetky hlavné telekomunikačné spoločnosti v Českej republike. So všetkými našimi partnermi spolupracujeme na dodávkach bezpečných a spoľahlivých sieťových riešení v Českej republike.

V Číne neexistujú žiadne zákony alebo nariadenia, ktoré by nútili spoločnosť Huawei alebo akúkoľvek inú spoločnosť, aby do svojich výrobkov povinne inštalovala tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žiadnej vlády alebo vládnej inštitúcie takúto požiadavku nedostal a naša spoločnosť by s tým nikdy nesúhlasila.

Huawei teda jasne žiada od českej strany preukázanie dôkazov, ktoré by podložili tvrdé obvinenia. Reakcia úradu NÚKIB zatiaľ nie je známa. Minulý týždeň sa k obvineniam vyjadril aj nemecký Federálny úrad pre informačnú bezpečnosť BSI, ktorý v stanovisku uviedol, že nemá dôkaz o podvodnej činnosti firmy a zákaz technológií Huawei v tejto krajine tak nenastal.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom