Budovanie rýchlej 5G siete začína naberať na obrátkach a mnohé krajiny sa už tejto novej technológii postupne prispôsobujú. Jedným z veľkých inovátorov v tomto odvetví chce byť aj Huawei, ktorému však americká vláda príliš neverí, čo dala najavo aj posledným odporúčaním. USA varovali spriatelené krajiny, v ktorých majú vojenské základne, že budovanie 5G infraštruktúry spoločnosťou Huawei považujú za bezpečnostné riziko. 

Americká vláda vyjadrila nedôveru voči tomuto čínskemu gigantovi ešte v roku 2012. Práve vtedy sa začali objavovať prvé obavy, že čínska vláda môže spoločnosť presvedčiť k sprostredkovaniu citlivých údajov z USA. Týmto spôsobom by sa narušila kybernetická bezpečnosť krajiny, ktorá na svojom trhu nepriala ani smartfóny Huawei. Teraz však Amerika varuje pred hrozbou novej 5G technológie tejto spoločnosti aj mnohé iné krajiny, informoval portál The Wall Street Journal.

5G sieť od Huawei má byť veľkou hrozbou aj mimo USA

Ešte pred pár týždňami sa vláda USA spojila s premiérom Kanady, Justinom Trudeauom, aby krajina zvážila budovanie 5G siete od Huawei a vyvarovala sa jeho produktov. Upozornenie na možnú hrozbu však Spojené štáty predali aj Nemecku, Taliansku a Japonsku, teda krajinám, kde má americká armáda svoje základne. Vládni predstavitelia spomínaných štátov tak môžu zvážiť, že 5G infraštruktúru od tohto čínskeho výrobcu nebudú akceptovať.

Nenechaj si ujsť
Dá Huawei zbohom Androidu? Testuje úplne nový operačný systém

Stále má totiž podľa USA existovať riziko, že po vybudovaní rýchlej 5G siete môže dochádzať k špionáži a neoprávnenému predávaniu citlivých údajov. Doteraz budované telekomunikačné veže totiž fungujú inak. Nová 5G technológia však môže byť náchylnejšia na kybernetický útok. Pokiaľ by došlo k narušeniu bezpečnosti tejto infraštruktúry, do nesprávnych rúk by sa mohla dostať komunikácia a citlivé dáta aj zo zámoria.

Ostáva už len na predstaviteľoch jednotlivých štátov, aby sa rozhodli či budú 5G technológiu Huawei využívať. Čínskej spoločnosti však do kariet nahráva fakt, že ponúka kvalitné produkty za prijateľnejšie ceny ako konkurencia, vďaka čomu sa na ňu môžu pri budovaní 5G siete obrátiť mnohé krajiny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú