Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v Česku podľa informácií z portálu Aktuálne.cz varuje používateľov u našich západných susedov, aby sa vyhli spoločnostiam Huawei a ZTE Corporation. Títo dvaja giganti vraj porušujú zásady štátnej bezpečnosti. 

Vyjadrenie českého zastúpenia Huawei (Aktulizované 19.12.2018)

Na čoraz väčší problém Huawei po celom svete vydalo vyjadrenie aj českého zastúpenie čínskeho giganta na oficiálnej facebookovej stránke. Snaží sa používateľov a fanúšikov značky upokojiť, aby zbytočne nepodliehali panike a dôverovali transparentnosti doteraz bezchybnej spoločnosti.

Na Huawei sa to v posledných týždňoch sype z každej strany. Všetko pritom začalo zatknutím finančnej riaditeľky, ktorá porušila priame nariadenie Donalda Trumpa. Následne sa pridali ďalšie krajiny, ako Japonsko či Austrália, ktoré odmietli využívať technológie Huawei pre hroziace bezpečnostné riziká a možné „zadné dvierka“ pri zariadeniach, ktoré zbierali nelegálne dáta. No a najnovšie sa pridal ďalší problém, ktorý sa týka susedného Česka.

Varovanie z Česka!

Tamojšie úrady vydali varovanie pred čínskou spoločnosťou, ktorá dodáva softvérové a hardvérové riešenia napríklad aj do Pražského hradu či na rôzne štátne inštitúcie a armádu. Hrozba a obavy sú po najnovších škandáloch teda rozhodne na mieste. Hlavným problémom úradov v Česku je vraj možné napojenie na vládne strany Čínskej ľudovej republiky. NÚKIB vydala varovanie najmä na základe nedávneho víťazstva Huawei pri obchodoch s ČEZ, teda energetickou firmou, ktorá funguje na pološtátnej báze.

Zobraziť celú galériu (0)
@dailypunchpk/Twitter

Česká vláda však zájde ešte ďalej. Podľa Deníka N budúci tyždeň prijme opatrenia, ktoré odstrihnú Huawei od dôležitých štátnych systémov. Ďalej sa vraj do opatrení zakomponuje aj úplné odstránenie systémov Huawei z dôležitých systémov do 10 rokov, prípadne ich patričné zabezpečenie pred únikom dát. Žiaľ, pre Huawei a dokonca aj pre ZTE sa nejedná o prvé varovanie ohľadom bezpečnosti. Prvé prišlo ešte v roku 2013, kedy úrady zvažovali a skúmali úroveň zabezpečenia týchto systémov.

Huawei sa vehementne bráni

Radoslaw Kedzia, ktorý zodpovedá za Huawei pre Slovensko a Česko, v rozhovore jasne vyjadril znepokojenie nad aktuálnou situáciu a jasne vyhlásil, že Huawei nie je v žiadnom prípade napojený na štátne orgány v domovskej Číne. Naopak vždy jedná transparentne a s maximálnym vedomím a zabezpečením. Ďalej vyzval úrad NÚKIB, aby namiesto nepriameho osočovania vytiahol reálne dôkazy, ktoré môžu tieto podnety dokázať.

V každom prípade, bude zaujímavé sledovať, ako sa celá situácia vyvinie a čo Huawei vymyslí na očistenie svojho mena. Kauza naďalej narastá. Čínsky gigant by teda rozhodne mal čo najrýchlejšie zakročiť a všetko uviesť na pravú mieru.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom