Ako si si už isto všimol, posledné dni nie sú pre Huawei zrovna tými najpríjemnejšími. Z viacerých strán prichádza množstvo informácií o hroziacich bezpečnostných rizikách. Situácia sa vyhrotila zatknutím finančnej riaditeľky, ktorá porušila priame nariadenie Trumpa. Následne sa krajiny ako Japonsko či Austrália rozhodli odmietnuť využívanie Huawei technológií. 

Bezpečnostné riziká sú spojené s používaním softvérov a hardvérov od spoločností ZTE a Huawei, ktoré by mohli spolupracovať s čínskou vládou a poskytovať jej tak citlivé údaje. Situácia začína naberať na obrátkach a pridávajú sa aj viaceré krajiny, ako napríklad Česká republika. Tamojšie úrady vydali varovanie pred čínskou spoločnosťou, ktorá dodáva softvérové a hardvérové riešenia napríklad aj do Pražského hradu, či na rôzne štátne inštitúcie a armádu.

Podľa najnovších informácií premiér Andrej Babiš kritizoval Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) za postup pri tejto situácii a nariadil, aby sa príslušné inštitúcie zbavili všetkých mobilných telefónov značky Huawei. K situácii sa vyjadril aj minister vnútra, Jan Hamáček, ktorý správu od NÚKIB považuje za dostatočne jasnú na to, aby boli čínske firmy vyradené z výberových konaní. Huawei totiž predstavuje najväčšieho dodávateľa pre českých mobilných operátorov.

Prečítajte si tiež!
iPhony môžu kvôli nesprávnym heslám pri odomykaní vymazať všetky dáta. Napriek tomu je táto funkcia užitočná

Neexistuje žiadny dôkaz

S týmto tvrdením prišiel nemecký federálny úrad pre informačnú bezpečnosť (BSI), ktorý reaguje na zákaz technológií, ku ktorému sa pridalo už viacero krajín. Nemecko je v súčasnosti pod veľkým tlakom zo strany USA, ktoré trvá na tom, aby sa pridalo k zákazu zariadení od čínskych spoločností. Podľa slov riaditeľa BSI je na takéto závažné rozhodnutie potrebný jasný dôkaz.

Ten však Úrad pre informačnú bezpečnosť nemá, a to aj napriek tomu, že experti BSI skúmali produkty a komponenty spoločnosti Huawei už dlhšiu dobu. Zrealizovaná bola aj návšteva bezpečnostného centra Huawei, ktorá sa nachádza v Bonne, no taktiež nedošlo k zisteniu závažných problémov. V Nemecku navyše Huawei technológie využívajú aj traja najväčší operátori, akými sú Deutsche Telekom, Vodafone a Telefónica.

K incidentu sa už vyjadrila aj samotná spoločnosť, ktorá taktiež vyzýva na to, aby vlády jednotlivých krajín poskytli dôkazy, ktoré potvrdzujú tvrdenie o bezpečnostnom riziku. Podľa predsedu dozornej rady čínskeho giganta pramenia obvinenia z ideológie a geopolitiky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú