Dcéra zakladateľa tejto spoločnosti, Meng Wanzhou, bola v Kanade zatknutá a teraz čaká na vydanie do Spojených štátov. Zatknutiu mali v New Yorku predchádzať viaceré obvinenia. Spoločnosť Huawei vinu Meng Wanzhou nepriznáva a verí, že sa celú situáciu podarí čoskoro vyriešiť. 

Čínsky gigant je už niekoľko rokov stredobodom pozornosti americkej vlády, ktorá voči nemu niekoľkokrát vyjadrila nedôveru. Produkty spoločnosti, medzi ktoré patria aj smartfóny, si USA nechce na svoj trh pustiť. Dôvodom majú byť podozrenia z možnej špionáže a získania citlivých dát, ktoré by mohla spoločnosť odosielať čínskej vláde. Vyvrcholením nezhôd medzi Spojenými štátmi a Čínou je obchodná vojna, v ktorej Donald Trump zaviedol na dovážaný čínsky tovar vysoké sankcie.

Napätie medzi USA a spoločnosťou Huawei sa stupňuje

Vyhrotenú situáciu teraz ešte viac zhoršilo aj zatknutie finančnej riaditeľky spoločnosti, ktoré prebehlo 1. decembra. Meng Wanzhou by mala aktuálne čakať vo väzbe na súdny proces o stanovení kaucie a vydanie do USA. Samotný Huawei pritom nemá o celom prípade ani dostatok informácií.

Zobraziť celú galériu (1)
Flickr/ laboratorio linux

Nenechaj si ujsť
USA má strach z Huawei: Varuje aj ostatné krajiny, aby sa čínskej spoločnosti vyhli

Spoločnosť verí, že americké a kanadské právne systémy nakoniec dosiahnu spravodlivý záver. Huawei koná v súlade so všetkými platnými zákonmi a predpismi, vrátane príslušných zákonov, nariadení o kontrole exportu a regulácií UN, US a EÚ. Spoločnosť dostala veľmi málo informácií o obvineniach a nie je si vedomá žiadneho priestupku pani Meng.“ – vyjadril sa Huawei pre portál TechCrunch.

Nateraz tak nie je úplne jasné ako celý prípad dopadne, no obvinenia z porušenia amerických obchodných sankcií berú úrady vážne. Práve týmto smerom sa v posledných mesiacoch uberá politika Donalda Trumpa, ktorý je presvedčený, že Huawei je bezpečnostnou hrozbou.

Z toho dôvodu varoval aj ostatné spriatelené krajiny, aby sa vyvarovali využitiu jeho technológií pri budovaní novej 5G siete. Svojimi rozhodnutiami tak dal americký prezident najavo svoju nedôveru voči tomuto čínskemu gigantovi, no obchodnými sankciami ohrozil aj fungovanie domáceho Applu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP