Najnovšie reštrikcie pokryli aj „únikovú cestu“, ktorou mohol Huawei nájsť riešenie pre ďalší vývoj smartfónov a obmedzeniami zasiahnutých zariadení. USA chcú doterajšie pravidlá sprísniť ešte viac a ich dopad však bude mať ďalekosiahle následky.

Už je tomu nejaký piatok, ako sa začali ťahanice medzi Spojenými štátmi a čínskou spoločnosťou Huawei. Spoločnosťou, ktorá celé roky budovala technologické impérium sa v priebehu posledného roka ocitla v kritickej situácii. Tá ju donútila prebudovať jej najdôležitejšie segmenty technológií.

Za uplynulý rok a pár mesiacov od momentu, kedy sa Huawei ocitol na čiernej listine USA, sme videli viacero riešení, ktorými spoločnosť ďalej pokračovala na technologickom trhu aj napriek značne okresaným možnostiam. Prišla na rad náhrada Google služieb, vlastný obchod AppGallery a rozbehol sa predaj smartfónov HMS (Huawei Mobile Services, pozn. redakcie) službami.

Huawei „odstrčili“ od dôležitých partnerov. Spoluprácu si po nátlaku USA rozmysleli mnohé krajiny

Začali sa práce na vlastnom operačnom systéme a ďalších softvérových riešeniach, ktorými sa chcel Huawei osamostatniť. Stále však bol z veľkej časti závislý na hardvéri od svojich dodávateľov. Tým však štáty pohrozili licenciou, ktorú musia žiadať vždy, ak spoločnosti chceli predať produkty vyrábané americkými technológiami.

Popri týchto obmedzeniach sa vládni predstavitelia Ameriky vydali do boja aj na druhom fronte. Spojencov a viaceré krajiny po svete začali svojimi metódami presviedčať o tom, že Huawei nie je tou správnou voľbou pri budovaní novej generácie 5G siete.

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay (Úprava redakcie)

Nátlakom a nepriamymi vyhrážkami pritom docielili, že sa gigantovi obrátili chrbtom mnohé krajiny, s ktorými mal veľké plány. Prvou na rane bola Veľká Británia, ktorá ešte v januári prisľúbila spoločnosti spolupráca a hovorilo sa aj o vybudovaní miliardovej továrne. V júli sa však všetko zmenilo.

Podobným spôsobom sa k Huawei stavia aj Francúzsko, ktorého ho síce zatiaľ „nevyhostilo“, no nepustí ho do kľúčových častí svojich sietí. V prípade takej Brazílie potom USA pristúpili k vyhrážkam a v prípade, ak bude krajina spolupracovať s týmto gigantom, hrozia jej následky.

Aj tí, ktorí teda spočiatku firme vyjadrili podporu, sa rázom obrátili proti nemu. Nie je to však len o Huawei a jeho zariadeniach. Dopad reštrikcií, ktoré USA zaviedli, má ďaleko väčší dopad aj na firmy, ktoré s nim počas celých rokov spolupracovali. Práve dodávatelia kľúčových technológií si nedávno vypočuli plány k novému rozsudku, ktorý by Huawei odrezal od dôležitých komponentov.

Reštrikcie budú mať veľký dopad na hardvér a jeho dodávateľov

Spojené štáty totiž chcú spoločnosti zabrániť aj v kupovaní komerčne dostupných elektronických komponentov a ďalších dôležitých súčastí jeho zariadení, ktoré sú vyrábané americkými technológiami aj v zahraničí. Doterajšie obmedzenia sa na zahraničie nevzťahovali, a tak je tento krok administratívy Donalda Trumpa zásadným rozhodnutím, ktoré bude mať veľký dopad na budúce fungovanie firmy a vývoj jeho odberateľsko-dodávateľských vzťahov. Tie sú už teraz poriadne naštrbené.

Treba pripomenúť, že obmedzenia sú zamerané na väčšie zariadenia ako smartfóny a netýkajú sa napríklad nositeľných zariadení, teda smart hodiniek a im podobných gadgetov. V tejto oblasti môže Huawei pokojne fungovať ako doteraz. Problémom však je, že USA mu svojimi rozhodnutiami obmedzili možnosť vývoja v jeho najdôležitejších oblastiach podnikania.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)/Flickr

Najväčší dodávateľ, spoločnosť TSMC, ukončí spoluprácu s Huawei už v polovici septembra a ďalšie možnosti giganta sú príliš obmedzené. Hoci sa mnohí ďalší dodávatelia aj zo zámoria dožadovali udelenia povolení na spoluprácu so spoločnosťou, vláda je neústupná. Žiadne procesory Qualcommu a po novom ani procesory Kirin, ktoré boli celé roky neoddeliteľnou súčasťou Huawei smartfónov.

V oblasti hardvéru sa tak bude musieť spoločnosť spoľahnúť zrejme len sama na seba. Čo si nevyrobí, to mať nebude. Nakoľko množstvo jeho dodávateľov po celom svete využíva pri vývoji či výrobe americké technológie, softvér a iné prostriedky „Made in USA“, po uplatnení najnovších obmedzení k nim Huawei stratí prístup. Navyše, na spoluprácu s ním doplatia aj ďalšie desiatky spoločností.

USA totiž na čiernu listinu zaradia ďalších 38 firiem napojených na Huawei, čo vo výsledku ohrozí aj ich fungovanie. A nielen z hľadiska ziskov. Pokiaľ budú chcieť naďalej dodávať pre tohto giganta, museli by sa zbaviť všetkých amerických technológií, ktoré pri výrobe a vývoji využívajú, čo je pre mnohé z nich nemysliteľné. Ak sa ich nezbavia, prídu o spoluprácu. Spoločnosť preto začala špekulovať, že sa pustí do výroby vlastných procesorov.

Nakoľko s tým nemá mnoho skúseností, bude musieť začať od piky, a to až pri starom 45 nm výrobnom procese. Kým by teda ostatní inovovali a vyrábali procesory omnoho pokročilejšími 7 nm či po novom aj 5 nm technológiami, Huawei by sa vrátil o celé roky späť. Zastaralé procesory by potom mali neblahý dopad nielen na fungovanie jeho produktov, ale aj na ich predaj.

Nad budúcnosťou hardvéru v Huawei zariadeniach preto visí obrovský otáznik. Aké komponenty spoločnosť využije? Bude ich môcť kupovať z externého zdroja alebo sa pustí do vlastnej výroby? Odpoveď na tieto a mnoho ďalších otázok ostáva stále nejasná. Toľko teda k oblasti hardvéru.

Huawei musí zapracovať na vlastných softvérových riešeniach

Čínskeho giganta však trápia aj najnovšie obmedzenia v oblasti softvéru. V tomto smere sa musela firma vydať vlastným smerom a na spoluprácu s Googlom pomaly zabudnúť. Teda aspoň v prípade nových smartfónov. Už posledné generácie modelov Mate 30 Pro a noviniek z radu P40 nám ukázali, akú cestu si Huawei vyberá. Nahrádza všetky dôležité služby, ktoré doteraz pokrýval jeho americký partner, vlastnými riešeniami. Rozrástol sa vlastný obchod AppGallery a zlepšili sa HMS služby.

Čo však so starými modelmi? Tie, ktoré kedysi v minulosti prišli na trh so systémom Android a podporou Google služieb, budú podporované naďalej. Podporu aktualizácií aplikácií a bezpečnostných updatov im zaručuje TA licencia, ktorá je podľa vyjadrenia Huawei pre redakciu FonTech.sk trvalá.

Práve vďaka tomu budú môcť používatelia takýchto smartfónov využívať softvér ako doteraz a môžu sa spoľahnúť aj na budúcu podporu. Problémom teda nie sú staršie modely, ale vývoj tých budúcich, ktoré sú pre ďalšie napredovanie firmy kľúčové.

Huawei doteraz priniesol na trh aj „obnovené“ verzie svojich predošlých smartfónov, ktoré v čase príchodu na trh boli certifikované Googlom a podporovali aj jeho služby. Nesmel však zmeniť hardvér. Licencia na spoluprácu s Googlom ale vypršala a USA ju viac nepredĺžia. Znamená to, že Huawei bude pri nových smartfónoch odkázaný len na vlastné riešenia, a tým starým začal zvoniť umieráčik.

Čas je neúprosný

Staré modely smartfónov sa postupom času z trhu vytratia, je pravdepodobné, že ich prestane podporovať aj Google, no nie v zmysle, že zastaví aktualizácie kvôli reštrikciám, ale práve kvôli ich veku tak, ako to spravil aj v prípade mnohých starších smartfónov iných značiek. Až sa tak stane, Huawei by prirodzeným vývojom prišiel o aktualizácie populárnych aplikácií a bezpečnostné updaty Google služieb.

Aktuálne to teda nie je otázka zákazov, TA licencia je neodňateľná, ale otázka času, pokým doterajšie Huawei smartfóny s Google službami zostarnú natoľko, že sa vývojárom a Googlu už ich podpora nevyplatí.

Do tej doby teda musí spoločnosť zákazníkom ukázať, že sa jej darí budovať vlastný ekosystém a nahrádzať riešenia od Googlu vlastnými alternatívami. Pozitívny vývoj v tomto smere potvrdil nedávno aj samotný Huawei, ktorý oznámil, že sa jeho „HMS“ smartfónom darí vo svete aj na Slovensku.

Tieto modely aktuálne tvoria na Slovensku 20 % predajov všetkých jeho smartfónov a v globálnom merítku majú podiel 30 %. Taktiež sa zvýšilo u nás využitie jeho obchodu AppGalery, ktorý medziročne používa o 91 % viac Slovákov. Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP