Spoločnosť Huawei má ďalší problém vyplývajúci z obchodnej vojny medzi Čínou a USA, ktorý sa však tentokrát netýka 5G ani konca procesorov Kirin, ale jeho starších smartfónov s Androidom a Google službami. Pred pár dňami totiž čínskemu výrobcovi vypršala dočasná licencia, ktorá umožňovala Googlu pokračovať v spolupráci s Huawei pri poskytovaní aktualizácií týmto zariadeniam, informuje portál XDA Developers.

Aktualizácia 17.8.2020 

K tejto aktuálnej téme poslala svoje stanovisko aj spoločnosť Huawei, ktorá zákazníkov so smartfónmi podporujúcimi Google služby uisťuje, že aj naďalej môžu očakávať podporu softvéru a aktualizácií pre aplikácie a Google služby.

Spoločnosť Huawei sa zaväzuje naďalej poskytovať aktualizácie systému a bezpečnostné updaty pre majiteľov smartfónov s Google službami. Naši zákazníci budú dostávať aktualizácie softvéru a služby vďaka silnej open source komunite a pokročilým možnostiam výskumu a vývoja v Huawei.

Robíme všetko preto, aby mali majitelia smartfónov s Google službami zachovaný štandard, na ktorý sú zvyknutí,” hovorí na margo situácie Thomas Liu, country manager Huawei Slovensko.

Vyjadrenie Huawei je založené na TA certifikácii, ktorú jeho staršie modely smartfónov získali ešte pred uplatnením reštrikcií zo strany USA. Spomínaná certifikácia je podľa vyjadrení Huawei pre FonTech.sk trvalá, čo týmto smartfónom zaručí ďalšie aktualizácie aj v budúcnosti.

„V prípade telefónov s predinštalovaným obchodom Google Play budú všetky aplikácie stiahnuté z Google Play, rovnako ako aplikácie od Googlu, naďalej dostávať aktualizácie,“ vyjadril sa Huawei v tlačovej správe.

Používatelia Huawei smartfónov s Google službami sa tak straty softvérovej podpory pre aplikácie z Google Play či bezpečnostných aktualizácií obávať nemusia. Všetky aplikácie stiahnuté z tohto obchodu budú naďalej pravidelne aktualizované bežným spôsobom tak, ako na to boli majitelia zvyknutí.

GMS telefóny Huawei už raz získali TA licenciu, teda licenciu pre konkrétnu verziu Androidu s Google službami. A tá je neodňateľná. Kým tento model telefónu existuje, má prístup k obchodu Google Play a teda prístup ku všetkým aktualizáciám mobilných aplikácií vrátane Google aplikácií.

O prípadný upgrade samotného operačného systému Android, rovnako ako aj jeho opravy a bezpečnostné záplaty, sa postará tím vyvojárov Huawei na základe podkladov od Google, ktoré sú voľne dostupné ako open source. Preto ubezpečujeme majiteľov Huawei telefónov s TA licenciou, že budú mať plnú podporu naprieč všetkými scenármi,“ doplnil Thomas
Liu, country manager Huawei Slovensko vo vyjadrení pre redakciu FonTech.sk

Pôvodný článok:

Vláda USA na čele s prezidentom Donaldom Trumpom pridala spoločnosť Huawei na takzvanú čiernu listinu po eskalovanom konflikte ešte v máji minulého roka.

To znamenalo, že spoločnosti zakázala nákup produktov od amerických spoločností bez priameho súhlasu vlády, čo viedlo okrem absencie Google služieb na Android smartfónoch spoločnosti predstavených po pridaní na listinu aj ku strate prístupu k aktualizáciám od Googlu pre staršie smartfóny, na ktorých Google služby fungujú.

USA potom udelila Googlu dočasnú licenciu na pokračovanie v  spolupráci s Huawei pri poskytovaní aktualizácií týmto zariadeniam, ktorá bola už niekoľkokrát predĺžená, avšak posledné predĺženie uplynulo práve 13. augusta. Nie je preto zatiaľ jasné, čo to znamená pre aktualizácie softvéru na starších smartfónoch Huawei s Google službami.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Podľa informácií denníka The Washington Post by mohla obchodná administratíva USA znova túto dočasnú licenciu obnoviť, avšak americká vláda ani Huawei zatiaľ neodpovedali na žiadosť o komentár k tomuto problému. Hovorca spoločnosti Huawei pre denník uviedol, že spoločnosť situáciu monitoruje.

Dôvodom opakovaného predlžovania licencie mala byť situácia vidieckych operátorov, ktorí sú v USA závislí na 3G a 4G sieti Huawei. Americký kongres im však podľa dostupných informácií zatiaľ nedokázal prideliť dostatočné financie na pomoc pri výmene ich vybavenia.

Zobraziť celú galériu (0)
HiSilicon (Úprava redakcie)

Možností, ako sa táto situácia bude ďalej vyvíjať je viacero. Starším smartfónom Huawei pravdepodobne Google služby ostanú, avšak prídu o podporu Googlu a akékoľvek väčšie zmeny, ktoré Huawei v ich softvéri vykoná, narušia kompatibilitu s Google službami.

Google je však povinný certifikovať každú aktualizáciu systému Android, ktorú Huawei uvádza na trh, aby zabezpečila súlad s požiadavkami, ktoré kladie na distribúciu Google služieb a aplikácií. Ak po novom nebude americký gigant môcť naozaj nijako spolupracovať s Huawei, znamená to, že nebude schopný tieto aktualizácie certifikovať.

To síce nemusí viesť k drastickým krokom, ako je úplné odstránenie Google služieb aj zo starších smartfónov čínskeho výrobcu, avšak môžeme očakávať, že smartfóny po aktualizovaní neprejdú napríklad overovacím testom SafetyNet, čo narušuje kompatibilitu napríklad s niektorými aplikáciami pre mobilné platby.

Čo sa bezpečnostných aktualizácii týka, spoločnosť Google dáva výrobcom mesiac na zlúčenie opráv pred zverejnením ich nasledujúceho mesačného zoznamu Android Security Bulletin. Po skončení licencie tak môže byť Huawei odrezaný od skoršieho prístupu k týmto opravám, avšak po zverejnení tohto zoznamu ich bude aj naďalej schopný integrovať do systému.

Aké je používať smartfón s Androidom bez Google služieb sme si v redakcii vyskúšali aj na vlastnej koži. Prvýkrát to bolo ešte s modelom Huawei Mate 30 Pro a neskôr sme ti priniesli aj recenziu lacného P40 Lite či aktuálnej vlajkovej lode P40 Pro.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom